Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valós számok halmazán értelmez...

Valós számok halmazán értelmezett sorozatnak lehet komplex szám a határértéke?

Figyelt kérdés
Úgy sejtem, hogy nem, de bizonyítani nem tudom.
2018. okt. 4. 17:28
1 2
 1/11 Walter_Dornberger ***** válasza:

Definíció kérdése, amennyiben komplex számnak tekintjük az (e,i*0) számot ahol e a természetes alapú logaritmus alapja, és a szám imm. része zérus, akkor nyilvánvalóan igen.

hiszen az e sora (1+1/n)exp n az valós, és az "e,0*i" szám pedig komplex.

2018. okt. 4. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Walter_Dornberger ***** válasza:
Ha "e" = "e,0*i" akkor a fenti szerint lehet. Ez pedig definicó kérdése.
2018. okt. 4. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
És olyan komplex számok esetén, amelyeknek az imaginárius része nem nulla?
2018. okt. 4. 18:20
 4/11 anonim ***** válasza:

A határérték definíciója szerint a sorozatnak van olyan eleme ami tetszőlegesen közel van a határértékhez. Azonban ha a határérték az A = a+bi komplex szám, ahol b nem nulla, akkor a hozzá legközelebb lévő valós szám távolsága éppen b. Ennél közelebbi tagja tehát nem lehet egyetlen valós értékű sorozatnak sem ehhez a számhoz, vagyis az a+bi (b nem nulla) szám nem lehet egy valós értékű sorozat határértéke.


|X_n -A|<EPS (határérték definíciója) nem teljesül minden epsilonra, mert a sorozat valós volta miatt |X_n -A|>b

2018. okt. 4. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
12%

Mit jelent pontosan a "valós számok halmazán értelmezett sorozat"? Csak azért kérdem, mert a sorozatokat a pozitív egész számok halmazán szokás értelmezni.


Én úgy értelmeztem, hogy olyan sorozatról van szó, ami mindig valós értékeket vesz fel. Ha így van, akkor ki lehet kényszeríteni, hogy a határérték komplex legyen, ehhez definiáljuk a következő hozzárendelést;


W(n):=

{1, ha n=/=0

{i, ha n=0


Ha ez megvan, akkor legyen


(an) = W(1/n)


Ha ennek vesszük a végtelenben a határértékét, akkor 1/n->0, így W(1/n)->W(0), ami pont i.

2018. okt. 4. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
#5: nem igaz. Attól, hogy egy függvény / sor egy adott helyen milyen értéket vesz fel (vagy egyáltalán vesz-e fel ott értéket), cseppet sem függ az adott helyen vett határértéke.
2018. okt. 4. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%

Nem igazán értem, hogy mit írsz, egy kicsit kifejthetnéd bővebben.


Az lenne a kérdésem egyfelől, hogy ha az általam megadott határérték nem 0, akkor mi, másfelől, ha jól értem, amit írsz, akkor a sin(1/n) sorozatnak sem 0 kellene, hogy legyen a végtelenben vett határértéke.

2018. okt. 4. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"az általam megadott határérték nem 0"


Mármint nem i.

2018. okt. 4. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

A a W(x):=

{1, ha x=/=0

{i, ha x=0

tehát függvény .


Ennek a határértéke az x_0=0 pontban nem A=i, mert nem teljeslül az i-re a határérték definíciója, Amely így szól: Tetszőleges epsilon >0 értékhez van olyan delta>0 érték, amelyre teljesül, hogy minden 0<|x-x_0|<delta egyenlőtlenséget kielégítő x értékhze a függvény olyan W(x) értéket rendel hozzá, hogy |W(x)-A| < eps


Mivel x_0=0 pontban keressük a határértéket, a 0<x<delta pontokhoz rendelt W(x) értékekre kell teljesüljön, hogy |W(x)-A| < eps. W(x) azonban ezen az intervallumon 1-el egyenlő. Így létezik olyan epsilon ( például a 0.1), amelyre nem létezik olyan delta érték ( nem létezik olyan tetszőlegesen kicsi pozitív x érték), amelyre |W(x)-i|<0.1 teljesüljön, mert az az ilyen x értékekre konstans gyök2.

2018. okt. 4. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%
Már ne is haragudj, de ez egyik kérdésemre sem válasz; egyrészt az n nem 0-hoz, hanem végtelenhez tart, másrészt a sin(1/n) sorozat végtelenben vett határértéke volt a kérdés (ugyanis ennek a koncepciójára épül az én ötletem).
2018. okt. 4. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!