Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi lenne a véleményed, ha az...

Dq kérdése:

Mi lenne a véleményed, ha az Akadémia kivezetné a LY betűt?

Figyelt kérdés
Tetszene/nem tetszene?
2020. ápr. 24. 10:07
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
87%
Hejeselném.
2020. ápr. 24. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
Mert miért kéne?
2020. ápr. 24. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 dellfil ***** válasza:
85%

Remélem még nem az én életemben történik. Engem ugyanis nagyon zavarna olvasás közben.

(A könyvmolyok - bocsánat attól kezdve "könyvmojok" - minimum hülyét kapnának, az újabb és "hejes" kiadványoktól. Komojtalanul olvashatatlanná válna legtöbb mű... :)

Nem tetszene! Nem és nem.


dellfil

2020. ápr. 24. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
85%

Elég furán érezném magam, ha azt kellene olvasnom, hogy gója, korcsoja, kájha... stb.

Ettől függetlenül a nyelv fejlesztése, egyszerűsítése szempontjából helyeselném egy átmeneti időszakkal, amikor azt mondanák, hogy a "j" az ajánlott, de az "ly" sem helyesírási hiba. Pár évtized alatt valószínűleg teljesen kikopna az "ly" a használatból, és azt tartanánk furának, hogy régen miért használták egyáltalán.

2020. ápr. 24. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
82%

Nem tetszene, mert nagyon furcsán néznének ki a szavak nélküle. Nehéz lenne megszokni.


Egyszer végigcsináltam már ezt a némettel, amikor pont az érettséginkre reformálták meg olyan szinten a helyesírást, hogy az egész esszémet "fordítókulcsos" szótárral kellett írnom, és végigszörnyülködtem. Döbbenet volt. Mára persze azt szoktuk meg, de évekig a szenvedés ment.

2020. ápr. 24. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Wadmalac ***** válasza:
85%

Ahogy delfill is írta, amit én szabályként megtanultam, egy életen át olvastam, használtam, egyik napról a másikra elengedve kiszúrná a szemem, hányok tőle.


Németeknél is volt egy monstre helyesírási update olyan 95-96 körül. "Scarfes S" megszűnt, helyette dupla s-t kell írni. A "stoppen" "stopen" lett stb.

Az akkori középkorúak utálták, hülyét kaptak tőle.


Azt nem zavarná, aki sosem tanulta meg és mindig is leszarta.


A kivezetése praktikai okokból megtámogatható, de tényleg több generációs lassú kivezetés kéne.

Aki már abba születik, hogy nincs, azt nem fogja zavarni.



Én viszont azt mondanám, csínján kéne bánni az ilyesmivel.


A nyelvnek nem csak praktikus kommunikációs szerepe van, hanem kulturális és művészeti is.


Tudni kéne a határt a nyelv racionalizálása és a nyelv SZEGÉNYÍTÉSE közt. És ez egy elég szubjektív, homályos határ.

2020. ápr. 24. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 dellfil ***** válasza:
53%

"A nyelvnek nem csak praktikus kommunikációs szerepe van, hanem kulturális és művészeti is."


Pontosan. Egy irodalmi szövegben nagyon sokat jelent (igen jelentés értéke van) a szöveg szerkezete, egészen az írás szabályainak szintjéig. Sőt. Tán még a betűtípus is hordoz bizonyos információt.

Hallottatok már a "stilisztika" kifejezésről? (Kifejezés. Most azért pont fordítva ugyan, de milyen (mijen? :D) hülyén (hüjén?) néz már ki a "kifelyezés" szó.)

"Nem nyelvi stíluseszközök

nem verbális kommunikáció

zeneiség

a szöveg képe

szövegformálás"

Az idézet ebből:


[link]


Amúgy meg:


[link]


[link]


És a többi, és a többi... :)


dellfil

2020. ápr. 24. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
79%

"A nyelvnek nem csak praktikus kommunikációs szerepe van, hanem kulturális és művészeti is."

Így van. Nem akarom túlragozni: A nyelv nem csak eszköz, hanem érték is, a magyarságunk egyik fő értéke. (És ez nem kacagányos melldöngetés.)

2020. ápr. 24. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Wadmalac ***** válasza:

Jogosabbak az olyan változtatások, amik a karakterkészletet uniformizálják, például németben a ß és ä forgalomból kivonása.

Amit mellesleg a franciák sem tettek meg. :D

2020. ápr. 24. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Direkt nem akartam felhozni a franciákat a németekkel szemben, pedig ott lenne mit egyszerűsíteni. Csak hát ők nem praktikus szempontokat követnek, hanem büszkék az egyediségeikre, teljesen érthető okokból.
2020. ápr. 24. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!