Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A "megszentségteleníthetetlens...

A "megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért" szónak van értelme?

Figyelt kérdés
Egyszer azon gondolkodtam, van-e értelme a leghosszabbnak tartott magyar szónak, de arra jutottam, hogy valójában nem sok. Egy "i" betű felesleges benne. Kicsit rövidebb példával modellezve olyan szónak van értelme, hogy "ügyességetekért", de az "ügyességeitekért" -nek nincs. Szóval a hosszú szó "i" -s változatával nem tudok értelmes mondatot képezni. Emellett a "-eskedés" -nek sem találom a nyelvtani szerepét, csak egy üres kolonc a szón. Ezek fényében tehát csak a "megszentségetelíthetetlenségetekért" értelmes, ami már nem is olyan hosszú.

2020. szept. 4. 03:44
1 2 3
 21/25 BringaManó ***** válasza:
51%
Milyen nyelvtani problémákra gondolsz, amelyek mind megtalálhatók benne?
2023. márc. 27. 00:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:

21


A nyelvtan lényege nem problémákból áll, hanem a nyelvi egységekből, jelekből, ragokból, képzőkből, más szóval toldalékokból, stb.

2023. márc. 27. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 BringaManó ***** válasza:
68%

Az "állatorvosi ló" tudtommal azt szokta jelenteni, hogy sok probléma van vele, tele van hibával (vagy ahogy a wiki fogalmaz: "Állatorvosi lóhoz szokás hasonlítani egy jelenséget vagy intézményt, ha az összes elképzelhető hiba, betegség, tünet kimutatható rajta.").

A #20-as talán tágabb – általam még sosem hallott – értelemben használta?...

2023. márc. 27. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
0%

23


Az állatorvoslás betegségekkel foglalkozik, a nyelvtan pedig nyelvi egységekkel.

A betegségek problémák, a nyelv elemei nem azok.

2023. márc. 27. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 BringaManó ***** válasza:
68%
Én sem betegségeket mondtam, hanem problémákat, mert az "állatorvosi ló" kifejezést átvitt értelemben – tehát amikor nem állatorvoslásról van szó – a problémákkal, hibákkal kapcsolatban szokták használni, ahogy a fenti idézetben is írják.
2023. márc. 27. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!