Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Minél hamarabb, holnapra? Mit...

Minél hamarabb, holnapra? Mit gondoltok erről a párbeszédről?

Figyelt kérdés

- Hogy haladsz?

- Úgy néz ki, holnapra nem lesz kész a feladat, de igyekszem minél hamarabb befejezni. Talán holnapután kész lesz.


Ha az utolsó mondatot lehagyom, akkor mennyire félreérthető?


- Hogy haladsz?

- Úgy néz ki, holnapra nem lesz kész a feladat, de igyekszem minél hamarabb befejezni.


Vagy még rövidebben:


- Úgy néz ki, holnapra nem lesz kész a feladat, de igyekszem.


Ez az utolsó kettő, de főleg az utolsó akár jelentheti azt is, hogy próbálom holnapra megcsinálni?


2021. ápr. 14. 08:03
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Azt jelenti, hogy órabérben vagyok fizetve, egy nagy túrót fogom gyorsan megcsinálni. Igyekszem (minél lassabban) holnapra. De ha nem baszogattál volna, már régen készen lennék, de így csakazértsem.
2021. ápr. 16. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:
BringaManó: igen, ez igaz, de a végén ott van, hogy "de igyekszem"
2021. máj. 18. 20:00
 13/17 BringaManó ***** válasza:

És?

Azt mondtad: "Ne legyen arra vonatkozó utalás, hogy van esély arra, hogy az eredeti határidőn belül (másnapra) kész lesz."

Márpedig, ha azt mondja, hogy "Úgy néz ki, holnapra nem lesz kész", abban benne van, hogy van esély arra, hogy az eredeti határidőn belül (másnapra) kész lesz. Nem sok, de van. Legalábbis erre utal. (Hogy tényleg van-e, vagy ezzel azt akarja mondani, hogy 0%, azt mi itt nem tudjuk megállapítani, ehhez ismerni kéne a helyzetet, a szereplőket...

De maga a csupasz mondat – szó szerint értelmezve – azt jelenti, hogy igen nagy (de nem 100%) esély van rá, hogy holnapra nem lesz kész.

2021. máj. 19. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:

De a rövidebb mondat (Úgy néz ki, holnapra nem lesz kész a feladat, de igyekszem) azt sugallja inkább, hogy holnapra igyekszem befejezni, vagy csak annyi, hogy igyekszem, de ez lehet két vagy több nap is?

És a teljes mondatnál (Úgy néz ki, holnapra nem lesz kész a feladat, de igyekszem minél hamarabb befejezni) mi a helyzet?


Én is gondolok valamire, de nem tudom, mások mire gondolnak... :)

2021. máj. 19. 07:34
 15/17 BringaManó ***** válasza:

"De a rövidebb mondat (Úgy néz ki, holnapra nem lesz kész a feladat, de igyekszem) azt sugallja inkább, hogy holnapra igyekszem befejezni, vagy csak annyi, hogy igyekszem, de ez lehet két vagy több nap is?"


Ha nem tudod, hogy mit sugall, akkor nyilván mindkettőt sugallhatja – hiszen te is magyar vagy, így tudod, hogy ami egyértelmű, az egyértelmű, ami meg nem, az nem.

(Ha idegen nyelvű lennél, érteném a kérdéseidet, de így egy kicsit furcsa...)

Hogy mit sugall, az kiderülhet az adott helyzetből, kontextusból, ha meg nem derül ki, de fontos, akkor visszakérdez a hallgató. Mi ezzel a gond? Pármilliárd éve elvagyunk így, itt a földön, azóta kábé így kommunikálnak egymással a dolgok, nem értem, hogy miért pont ezen a szép májusi napon kéne minden mondatunknak elsőre egyértelműnek lennie...


"És a teljes mondatnál (Úgy néz ki, holnapra nem lesz kész a feladat, de igyekszem minél hamarabb befejezni) mi a helyzet?"


Hiába teljes a mondat, az sokszor nem elég a pontos megértéshez, vagy még a pontatlanhoz sem. Tök jó, hogy "teljes" a mondat, csak ez nem a maximális infó, ami alapján általában meg kell értenünk valamit, hanem a minimum... Erre jön rá minden más (kontextus, metakommunikáció, a világról szóló tudásunk, a beszélőről szóló ismereteink, az adott kommunikációs helyzet környezete stb.).

Ha ebből a mondatból nem tudod, hogy mi a helyzet, akkor jó eséllyel nem lehet tudni. Lehet köré elképzelni egy "filmet" – előzményestül, környezetestül, mimikástul stb.), és akkor már te is tudni fogod, hogy mi a helyzet. Lehet, hogy te máshogy fogod érteni azt a helyzetet, de ez már egy másik probléma, ez már a köztünk lévő különbségről szól. De hogy egy-egy csupasz mondatról kérdezgetsz ismeretlen embereket, annak nem sok értelmét látom. Te igen? Okosabb lettél ezektől a kérdésektől valaha is? Értesz olyat, amit addig nem? Mások mondják meg, hogy hogy értsél bizonyos mondatokat?


"Én is gondolok valamire, de nem tudom, mások mire gondolnak... :)"


Addig örülj... Szerintem a GYK-olvasóid többségének a gondolatai nem szalonképesek... :-)

2021. máj. 19. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:

Ok :)

És ha valaki ezt mondja ez találkozóval kapcsolatban:

Ma szerintem nem lesz jó, de később még írok.


Ez inkább azt jelenti, hogy van esély egy mai találkozóra, vagy egy későbbi (pl. holnapi) dátummal kapcsolatban ír a másik fél?


Ha még hozzáteszem:

Ma szerintem nem lesz jó, de később még írok, mikor lenne jó.

Ez inkább azt jelenti, hogy a mai napon nem jó, ugye?

2021. máj. 19. 11:54
 17/17 BringaManó ***** válasza:
mit jelentett az elején az "Ok :-)"? ezek szerint semmit, csak rám hagytad, hadd beszéljek hülyeségeket, és utána ugyanúgy folytatod az értelmetlen kérdéseket... "inkább azt jelenti"... nem tudok ezzel mit kezdeni. de szerencsére nem is akarok. :-)
2021. máj. 19. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!