Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mi a sügér többesszáma?

Mi a sügér többesszáma?

Figyelt kérdés
sügérek vagy sügerek?

2021. aug. 4. 21:44
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%

Amit anyanyelvi magyar beszélő rendszeresen mond, az helyesen van mondva. A “sügerek” alakot gyakorta hallom, főleg horgászok szájából. Én nem mondom így, de attól még tök jó, azaz “helyes”. Ugyanígy van olyan magyar, aki “butrot” vásárol, vagy “motrot” vezet, és ez azon a vidéken (Szilágyság) teljesen megszokott.

Én pl. nem azt mondom, hogy hattyúk, hanem azt, hogy hattyak, ugye a fattyak mintájára, de volt egy Nándor nevű egyetemi évfolyamtársam, akit a katonaság alatt Nanyinak becéztünk. Ha már a Sándor Sanyi. Utóbbiak persze csak szójátékok, nem állítom, hogy a “hattyak” a hattyú “helyesen” toldalékolt alakja. Csak azt, hogy nincsenek kőbe vésett szavak, szóalakok, és ami a köznyelvtől eltér, az éppoly mértékben magyarul van, mint az, amit a tv-ből is hallunk.

2021. aug. 5. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 BringaManó ***** válasza:
48%

"Az a sok pont nem egy szó vagy szókapcsolat bepótlását jelölte, hanem egy befejezetlen mondatot."


tudom, de mivel te pont a befejezetlen mondatod értelmezésével kapcsolatban kezdtél polémiába (és megvádoltál a szavaid kiforgatásával), kénytelen voltam megmagyarázni, hogy miért értettem úgy, ahogy értettem. (mert én valóban úgy értettem)


"Tehát logikátlan kiragadni szavakat a szövegből és oda pótolni."


nem "kiragadtam szavakat", hanem – természetszerűleg – a kontextus alapján próbáltam kikövetkeztetni a befejezetlen mondat végét, mit tehettem volna mást.


ez nem volt logikátlan lépés, csak nem érted. javaslom, hogy ilyen esetben inkább kérdezz. :-P


(de igazából nem hinném, hogy nem érted, inkább "csak" nem akarod érteni, úgyhogy ezen a szinten inkább nem folytatnám a befejetlen mondatodról szóló diskurzust)


- - - - - -


"Az angol és magyar rendhagyó többeseket meg értelmetlen összehasonlítani."


hálisten nem is tettem ilyet. :-)


"Mivel a magyarban a rendhagyóak is egy adott logikára épülnek,"


jaj, jaj, ne...


még jó, hogy most mondtam el, hogy a mieink sem csak egy logikára épülnek... (és még nem is említettem mindet, vannak további "logikák" is, pl. tetvek, darvak, lovak, kövek; lufi, de férfiak, gázok, de házak, tökök, de völgyek, bábok, de lábak, stb.)

de ha csak egy logikára épülnének, abból sem tudnánk megállapítani, hogy egy adott szó éppen rendhagyó-e, vagy nem...

ha valamiből meg tudnánk állapítani biztosan, akkor nem is lenne "rendhagyó".


"míg az angolban nincs logikája a rendhagyó többesszámoknak."


ott is vannak csoportok, amelyeken belül van "logika":

pl. a latinból/görögből átvett többes számok:

alumnus > alumni

appendix > appendices

aquarium > aquaria

bacterium > bacteria

cactus > cacti

corpus > corpora

criterion > criteria

curriculum > curricula

fungus > fungi

medium > media


a f(e)/ves típusú csoport:

calf > calves

dwarf > dwarves

elf > elves

half > halves

knife > knives

life > lives

loaf > loaves

shelf > shelves

wife > wives


az oo/ee csoport:

foot > feet

goose > geese

tooth > teeth


vagy ez a néhány:

potato > potatoes

tomato > tomatoes

volcano > volcanoes


és vannak az egyedi vagy egész ritka kivételek, pl.:

child > children

man > men


ugyanígy a magyarban is vannak egy-egy fajta logikára épülő csoportok (ahogy már fentebb mutattam), meg egyedi, különleges kivételek (ahogy már erre is írtam példát).



"És igen illik egy magyarnak tudnia a többesszámokat, még akkor is ha sose használta a szót korábban. Mert ez alap nyelvtan egy magyar embernek."


a szabályos többes szám valóban a nyelvtan része, de a rendhagyó formák (nemcsak a többes számban, hanem minden másban, pl. igeragozásban) pont azért "rendhagyók", mert nem illenek a szokásos rendszerbe. nem lehet kikövetkeztetni ezeket lexikális tulajdonságaikat, hanem műveltség, olvasottság, tájékozottság kérdése, hogy ismeri-e az ember az adott szó elterjedt használatát.


ha valaki nem tud valamit, akkor nagyon jól teszi, ha megkérdezi.

ha a GYK-n teszi ezt, az nem tűnik egy nagyon rossz ötletnek.

ha ezért megkapja tőled a magáét, az nem rá vet rossz fényt...

2021. aug. 5. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a sügerek sem rossz, ahogy pl az egér az egerek.


A magyar nyelben előfordul hogy toldalekolasnal valtozik a magánhangzó.

2021. aug. 6. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
56%
Sügérek. De a darunál meg darvak pl.
2021. aug. 11. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
100%

Az általam ismert horgászok leginkább sügeret mondanak.

Elmennek sügerezni, viszik a sügerező botot, és fognak egy szép sügeret.

Régen egy kolléga hordott be a munkahelyre horgászújságot, abban is írtak a sügerezésről. A neten is sok cikket találni így.

2021. aug. 17. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!