Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Va módszer arra, h helyesen...

Va módszer arra, h helyesen írjam az ,j, és ,ly, betűket, ha az, h mikor melyiket kell írni, az nehezséget okoznak nekem?

Figyelt kérdés
2021. okt. 17. 09:49
1 2 3
 11/25 BringaManó ***** válasza:
30%

pontosan, mindent elmond.... – arról, hogy miért nincs rá szabály, vagyis hogy miért megtanulhatatlan ez a "szabály"-kupac. :-/


(túl sok szabály, az is tele kivétellel, ezer sebből vérzik...)


egyszer már olvastam ilyet, talán ugyanezt – nem tudom, hol, az is GYK-n volt? –, akkor is ízekre szedtem, lehet, hogy most is megteszem, ha lesz rá időm, addig is csak egy-egy apró dolog minden ponthoz...:

1. lyány

2. jópofa, hogy eggyel több kivétel van, mint "szabályos" példa

3. mármint mássalhangzóval egymás mellé? és a bojler, kajla, kajszibarack, fájl, rajz stb.? nem értem a szabályt...

4. a), b), c): kivételek, kivételek, kivételek........

5. "stb."... hát akkor ezzel a szabállyal is sokra mentünk

6. nagyon remek, ez már majdnem jó valamire – csak ez az ály/ély képzős dologgal van gondom: egyáltalán nem biztos, hogy az átlagember "érezni" fogja, hogy az uszály, a szabály, az osztály, a segély stb. végén egy képző van...

2021. okt. 17. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 BringaManó ***** válasza:
31%

#9, 10:

hát igen, ez a szabály ma nem ér egy fabatkát sem.

a második ellenvetésed tkp. a "szabály" mellett szól – de még úgy sem.

2021. okt. 17. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat :)


KÉRDÉS


KI A BÚBÁNAT PONTOZ LE EGY HELYESÍRÁSI KÉRDÉSRE ADOTT VÁLASZT?????


Minden kategóriában ŐRÜLET VAN?????

2021. okt. 17. 18:28
 14/25 BringaManó ***** válasza:
12%

ami hülyeség, azt lepontozzuk – ez az élet rendje.

nem is értem a felfortyanásodat: miért ne pontoznánk le?... min csodálkozol?

2021. okt. 17. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 A kérdező kommentje:
# 14. Természetesen lepontoztalak :)
2021. okt. 18. 05:10
 16/25 A kérdező kommentje:
Gondolom megérted :)
2021. okt. 18. 05:11
 17/25 BringaManó ***** válasza:
26%

Oké, ezek szerint neked nem hasznos, semmi gond – sőt, ez esetben az lenne a gond, ha nem pontoznál le. :-)


Akinek van rá füle, az hallja meg, a többiek pedig használják boldogan a remekbe szabott ökölszabály-gyűjteményt. :->

Őszintén remélem, hogy neked is segít a problémádon! (bár szkeptikus vagyok) Majd mesélj, hogy bevált-e!

2021. okt. 18. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
88%

#BringaManó!

Nem a válaszokat kell ezer darabra szedni, mert hibákat keresni és találni, meg kritizálni a legkönnyebb. A kérdésre kell válaszolni. Az általad kifogásként felhozottakra a válaszomat kiegészítem.


1./A „ lyány” szó régies, a maga korában is csak egyes területeken használták, mára teljesen kikopott a köznapi beszédből, és az írásból is. „A magyar helyesírás szabályai” sem említi.

Az, hogy Arany János e szóalakot írta, nem jelent semmit. Jó példa erre, hogy senki nem használ ma már olyan szavakat, mint pl.: „megállék”, „vala”, „kele”, „inte”. Elévültek, kimentek a „divatból”. Örüljünk annak, ha lány, vagy leány” szót látunk írásban, nem pedig azt, hogy „csaj”.


A 2. pontot kiegészítem, nehogy több kivétel legyen, mint „szabályos”: alj, baj, báj, díj, éj, faj, fáj, fej, haj, háj, íj, nyáj, raj, száj, szíj, táj, tej, új, zaj.


A 3. ponthoz: Lehet rosszul, nem elég érthetően írtam le a szabályt, itt pontosítom: „Egyszerű szavakban (tehát képző és rag nélküli nem összetett szavakban) a „t” és „r” hangzó mellé közvetlenül kizárólag „j” betű kerülhet.


Megjegyzéseid a kivételekre: Azokat kell megtanulni, mert, ha a kivételeket fejből tudjuk, a többi már egyértelmű. A kivétel léte bizonyítja a szabály létezését a nem kivételes esetekre.

2021. okt. 18. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 BringaManó ***** válasza:
36%

"Nem a válaszokat kell ezer darabra szedni"


Nem is a válaszoknak estem neki általában, hanem ennek a szabálygyűjteménynek


"mert hibákat keresni és találni, meg kritizálni a legkönnyebb."


hát ezt a logikai kapcsolatot nem tudtam követni. attól, hogy könnyű (vagy akár legkönnyebb), még fontos dolog rámutatni egy szabályrandszer (vagy bármi más) gyenge pontjaira...


a kiegészítésekre:


1.) ok, a lyány tényleg csak félkomoly volt, igazad van, valóban csak régebbi szótárakban szerepel. viszont "cserébe" lássuk be, hogy maga ez a szabály is csak "félkomoly":

tudjuk, hogy csak a lyuk kezdődik ly-nal, de ezt "mindenki tudja", akinek nehézsége van j/ly-nal, annak nem a lyukkal van gondja... ez az első "szabály" (illetve inkább csak érdekesség) csupán arra jó, hogy legyen egy konkrét dolog is – ha a már a többi "szabály" ilyen használhatatlanul homályos...


2.) OK! :-)

megjegyzem: a 11/12 fel lett javítva 19/12-re, oké – de azért erre nem mondanám, hogy _"általában"_ j....


3.) ahá, köszi! jó, hát ennek már lehet valami értelme, csak olyan kicsi résznek tűnik ez... de lehet, hogy tévedek, és ez egy nagy kupac(?) – nem csináltam statisztikát

megjegyzem: tartok tőle, hogy az átlagember nem fogja tudni azonosítani, hogy a folyt, a folytat, a folyton, a mihelyt, az e helyt a "képző és rag nélküli nem összetett szavak" közé tartozik-e...



"a kivételekre: Azokat kell megtanulni"


oké, csak az a baj, hogy ezt nem a következő nyelvtanórai dolgozatra kellene "megtanulni" (valahogy beszuszakolni a rövid távú memóriánkba – aztán elfelejteni), hanem "egy életre" kellene megtanulni, és írás közben folyton alkalmazni... szerintem ez esélytelen: leginkább olyanok lennének képesek rá, akikhez amúgy is annyira közel áll az írás-olvasás, hogy nem okoz nekik nehézséget a j/ly...

2021. okt. 19. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :)
2021. okt. 19. 06:59
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!