Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Miért ejtik sokan hosszú...

Miért ejtik sokan hosszú ó-val a Korea szót?

Figyelt kérdés
A legtöbb ember így ejti ki "Dél-Kórea" vagy "Észak-Kórea", pedig rövid o-val kell írni. Mi a helyes kiejtés? Én rövid o-val ejtem, és nem tudom megmagyarázni miért, de nagyon zavar ha hosszú ó-val ejtik.

2022. jan. 17. 01:33
1 2 3
 11/25 Mojjo ***** válasza:
94%

@10: Én ugyan nem pontoztalak le, de gondolom azért, mert bár köztudomású, hogy létezik Atilla leírású verziója a névnek, az Attila verzió összehasonlíthatatlanul sokkal elterjedtebb, és ugyanúgy Atillának mondjuk. És alighanem ezzel te is tisztában vagy, tehát egy olyan érvet hoztál fel, aminek semmi súlya, mert az esetek kb 99,9%-ban nem áll és ezt te is tudtad. Mint ahogy azt is, hogy a fórumtárs arra a 99,9%-ra gondolhatott.

Szóval ja, teljesen jogos a lepontozás.

2022. jan. 18. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:

Végül is van benne igazság, egy , a kérdés szempontjából kb. fölösleges plusz infó volt csak :)

Bár elötte is volt különbözö szavak eltérö írásmódjáról. Sebaj, amúgy is túl jó volt már az átlagom :D

2022. jan. 18. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 Mojjo ***** válasza:
@12: Elég gyakran látom a neved, szóval biztosan van elég sok pontozásod. Egy darab ide vagy oda tökmindegy :)
2022. jan. 18. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
Nem válasz a kérdésre, de létezik kórea szó is: a vitustánc tünetegyüttes másik neve.
2022. jan. 19. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
14 chorea Sancti Viti, aminek sok köze nincs az országhoz
2022. jan. 19. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:

Ahogy a 9-es válaszoló is írta, ingadozó, azaz mindkettő helyes.

A postát meg kb. kivétel nélkül minden pesti rokonom és ismerősöm egyértelműen nagyon hosszú ó-val póstának ejti. Mikor megemlítem egyik-másiknak, akkor elcsodálkoznak, mert hát szerintük ők rövid o-val mondják...

2022. jan. 19. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
Engem idegesít, pár napja írtam pont ismerősömnek. Meg Tókió. :D apa is pesti alapból és a postát is póstának ejti. Ja meg sok ember ejti pl. a szalagot is szallagnak.
2022. jan. 20. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:

Ha már sztorizgatunk;

64-ben a dió ejtését dijónak tanultuk, rádijót is. És több más hasonló szó is volt.

2022. jan. 20. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:

Anyukám is mindíg kérdezte ha tészta volt, hogy rérek-e rá diót. Azóta is kedvencem a rádiós tészta.

Györ környékén dolgoztam, ott a müvezetö a karót kaarró- nak ejtette (az a-t is hosszan)

2022. jan. 20. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
62%

Azt hiszem, én tudom a választ (persze csak hipotézis) arra a kérdésre, hogy miért van ez a nyelvi jelenség, amit Nádasdy Ádám “ormánynyúlásnak” nevezett. Ez az a jelenség, ami miatt Kőrösnek hangzik a Körös, kőrutnak a körút, póstának a posta, stb. Ez afféle nyelvi divat, olyan, mint az igekötök különírása, meg az “egyenlőre”, amitől sokan frászt kapunk, de feltartóztathatatlanul terjednek a neten, ma már minden magára valamit is addó félművelt így írja a neten ezeket. A nyelv kaotikusan változik, nem nagyon lehet visszakeresni, ki volt az a “követésre méltó influencer” , aki elkezdte.

Ami az ormánynyúlást illeti, nekem az a hipotézisem, hogy ez a jelenség talán a dunántúli nyelvjárásban hallható rövid magánhangzókra (hüttőszekrény, füttőtest, stb.) adott kompenzatórikus reakció. Elég ehhez, hogy tévében a színészek a dunantúli nyelvjárás utánzásával parodizálják a vidékiséget. Aki tehát nem akar vidékiesnek hangzani, az ott is hosszú magánhangzót mond, ahol rövidet kellene. És elterjed a dolog. Persze nem tudom ezt én bizonyítani, nem is lehet talán ilyesmit bizonyítani. Csak hipotézis.

2022. jan. 23. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!