Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írjuk ezt helyesen? ...

Hogyan írjuk ezt helyesen? "Messze ez a legjobb mind közül", vagy "Ez messze a legjobb mind közül"?

Figyelt kérdés
Vagy ha mindkettő helyes, melyiket szebb használni?

jan. 20. 23:25
 1/9 anonim válasza:
100%

Ez attól függ, hogy melyik szóra akarsz nagyobb hangsúlyt fektetni.


"Messze" ez a....


"Ez" messze a....


Remélem tudtam segíteni:)

jan. 20. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Szándékos Bendegúz ***** válasza:
100%

1-snek igaza van .

A MAgyar gondolkodási minta -és így a nyelv is - előre helyezi a nagyobb, fontosabb részeket.

jan. 21. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 BringaManó ***** válasza:
29%

sajnos ez nem ennyire fekete-fehér, mint ahogy az első két válaszból tűnik: simán lehet mondani úgy is, hogy az elején van az "ez", de kvázi hangsúlytalan, és a "messze" van megnyomva.


de ha azt akarom kiemelni, hogy "EZ" a legjobb, akkor ennek megfelelően is lehet hangsúlyozni, mindkét szórendben.


amúgy az én véleményem is az, hogy ha nincs kiemelve az "ez" (vagyis ha nem akarod külön hangsúlyozni, hogy "_ez_, és nem más a legjobb"), akkor természetesebb úgy a szórend, ha a Messzével kezded, de azzal sincs semmi baj, ha elé jön az alany (az "ez").


- - -


és jól sejtetted, kedves kérdező, ez nem helyesírási probléma, hiszen nem arról van szó, hogy egy kimondott dolgot hogyan kell _leírni_, hanem hogy hogy _mondjuk_: egyrészt a kétféle szórend a téma, másrészt a hangsúlyozás. (tehát már a kimondott dolog is sokféle, és nem a helyes _írásmód_ a kérdésed, hanem hogy hogyan _mondjuk_)

jan. 21. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
3-as: Korrigálok akkor: Írásról van szó, tehát a hanglejtés ebben az esetben nem játszik.
jan. 21. 15:14
 5/9 anonim ***** válasza:
64%

Nekem a kettő mást jelent.

Az elsőt el tudom olyasminek képzelni, hogy nem túl jó egyik sem, de van egy elfogadható a sok vacak között.

A második változat inkább a sok jó közül emel ki egyet legjobbnak.

jan. 21. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 BringaManó ***** válasza:
64%

OK, akkor ugyanazt tudom mondani: az én fülemben a Messze kezdetű a szokásosabb, "alap" megoldás, de a másik sem rossz.

(ha a közlő ki szeretné emelni, hogy _"Ez"_, akkor ezt még valahogy jelölni kellene, és talán a szórendek közül is a másikat választanám... de tegyük fel, hogy nem akarja kiemelni. :-)

jan. 21. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm mindenkinek!
jan. 21. 18:29
 8/9 anonim ***** válasza:
Számomra egyik sem helyes... Ezt a messzét nem lehetne így használni...
ápr. 29. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:

#8: "Ezt a messzét nem lehetne így használni..."


Mármint... Ezt hogy érted? Hogyhogy nem lehetne? Mi vele a gond?

Ez azért furcsa, mert így használjuk magyarul.

Van olyasmi a nyelvben, ami "nem lehetne" úgy, de mégis úgy van? Ha igen, akkor mint jelent a "nem lehetne"? (tilos, üldözendő? vagy csak furcsa, szabálytalan?)

Pl. a "kiakolbólít" az egy ilyen szó?

Vagy a "mehetnékem van"?

Vagy a "légyott"?

Vagy az, hogy a pofátlanság "netovábbja"?

Ezek pl. bizonyos szempontból "nem lehetnének", de ezek is vannak.

ápr. 29. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!