Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell helyesen írni?...

Hogyan kell helyesen írni? Rizst vagy rizset?

Figyelt kérdés

Ez lenne az én nagy kérdésem, mert már évek óta idegesít, mikor azt mondja valaki, hogy RIZST.


Tudom, hogy volt már itt ilyen kérdés, de mégsem derült ki egyértelműen, a válasz. A mi családunkban a \'rizset\' kifejezést használják és szerintem is ez a helyes, mert pl. van olyan, hogy víz-->vizet, nem pedig vízt.

Meg szék--->széket. Nem pedig székt.

Ergó rizs--->rizset.

Javítsatok ki ha tévednék, de pl. a legtöbb TV-s főző műsorban is azt mondják, hogy: \'Hozzáadom a párolt rizst\'

itt egy pár link, ahol szintén rizst használnak:

[link]

[link]

[link]


2009. márc. 25. 12:43
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
94%

Kissé zavaros a kérdésed. Azt kérdezed legfőképpen, hogy hogyan kell írni, de a példáid szerint is nem ez a lényeg, hanem hogy hogyan kell egyáltalán használni, mondani. Mivel sokan használják az általad helytelennek ítélt módon, ezért nem lehet azt mondani, hogy helytelen. A székes analógiád nem jó, hiszen pl. a 'fény' sem lesz 'fényet', vagy a 'kés' 'késet'. Talán az lehet a zavaró, hogy a 'zs' így zöngétlenedik, és a kiejtett 'rist' értelmetlennek hangzik. Vagy nem tudom... csak találgatok.


Amúgy érdemes lett volna rákeresni a 'rizset'-re is; szinte csak olyan oldalak jönnek ki, ahol ugyanezen vitáznak. Szóval maradjunk a 'rizst'-nél.

2009. márc. 25. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
77%

Egyértelműen "rizst".

Most nem sikerült új nyelvtani szabályokat alkotnod. :)

2009. márc. 25. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
96%

A példáid totálisan rosszak.

Rúzsot?

Gúzsot?

Buszot?

Nem vagyok jó nyelvtanból,biztos majd írja valaki a szabályt,de szerintem rizst,és nem rizset(konyhásnénik szerint rizsát)

2009. márc. 25. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:

Ez fura. Akkor azon a környéken, ahol én lakok csak ott használnák ezt? (Mármint a 'rizset') (Hajdú-Bihar)

Na mind1, ha monjuk a rizst lenne a jó, én akkor is a megszokott változatot fogom használni, mert a másik nem jön a számra, sőt kifejezetten idegesít.

2009. márc. 25. 13:08
 5/24 anonim ***** válasza:
89%
A "rizst"kifejezés a helyes! Úgy,hogy "rizset",még nem is hallottam,ne haragudj!:)
2009. márc. 25. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
92%

Már előttem leírták "burkoltan" a választ:

Akkor használunk magánhangzót a toldalék előtt, ha az a kiejtést megkönnyíti.

A rizs szó esetében a kiejtést a zöngétlenedés segíti elő, így a plusz e betű nem szükséges. Tehát rizst, amelyet "gyenge zs-vel", inkább s-sel ejtünk ki.

2009. márc. 25. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
94%
Ennél már csak az hangzik szebben, hogy rizsát :D A "rizst" a helyes!
2009. márc. 25. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
61%
rizset! Szabolcsban legalábbis! Mi így tanultuk!
2009. márc. 25. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
80%
Én is Hajdú-Biharban lakom, nálunk mégis "rizst" és nem "rizset", pontosabban csak az öregek mondják, például nagymamámék is hogy "rizset" de mindig rájuk szólok ilyenekért:)
2009. márc. 25. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
96%
Ja és az iskolában is úgy tanítják, hogy rizst.
2009. márc. 25. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!