Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell helyesen írni?...

Hogyan kell helyesen írni? Rizst vagy rizset?

Figyelt kérdés

Ez lenne az én nagy kérdésem, mert már évek óta idegesít, mikor azt mondja valaki, hogy RIZST.


Tudom, hogy volt már itt ilyen kérdés, de mégsem derült ki egyértelműen, a válasz. A mi családunkban a \'rizset\' kifejezést használják és szerintem is ez a helyes, mert pl. van olyan, hogy víz-->vizet, nem pedig vízt.

Meg szék--->széket. Nem pedig székt.

Ergó rizs--->rizset.

Javítsatok ki ha tévednék, de pl. a legtöbb TV-s főző műsorban is azt mondják, hogy: \'Hozzáadom a párolt rizst\'

itt egy pár link, ahol szintén rizst használnak:

[link]

[link]

[link]


2009. márc. 25. 12:43
1 2 3
 11/24 anonim válasza:
95%

én a "rizst" használom, a rizset még én sem hallottam :)

(GyMS megye)

2009. márc. 25. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
78%
Nemtudom miért kellett lepontozni, szabolcsi vagyok, és tudom, hogy itt a rizset használják, azt tanítják!
2009. márc. 26. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
95%
Előzőnek: akkor sajnos rosszul tanítják
2009. márc. 26. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim válasza:
68%
Helyes válasz:rizst,mert rizset az azt jelenti hogy valaki rizset hint vagyis összevissza beszél.
2009. márc. 29. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim válasza:
68%
nálunk is a "rizset" használják, én még "rizst" nem hallottam
2009. márc. 31. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim válasza:
67%
szerintem mind a kettő helyes, csak az egyik(a rizset) régiesebb, de a lényeg, hogy mind a kettőt megértjük
2009. ápr. 1. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 A kérdező kommentje:
Akkor ahogy gondoltam megoszlanak a vélemények és valamilyen szinten mindkettőt használják kishazánkban. :)
2009. ápr. 2. 13:11
 18/24 anonim ***** válasza:
82%

Valóban mindkettőt használják és megértik, ezért nem is lehet azt mondani, hogy bármelyik helytelen lenne, ugyanakkor a nyelvi normának a "rizst" alak felel meg (azaz ez a hivatalosabb).


Az oka pedig az, hogy plusz magánhangzó akkor kerül be a toldalék elé, ha nélküle nehézkes lenne a kiejtés (pl. ahogy írod, "székt" - kinek nem törik bele a nyelve?). A "rizst" kiejtése viszont nem okoz gondot, tehát a magánhangzó fölösleges.


Ha meg esetleg még az is érdekel, hogy miért könnyebb az egyiket ejteni, és miért nehezebb a másikat: mindkét esetben zöngésség szerinti részleges hasonulás történik, de a szék + t esetében a szék végén a k zöngésedne [szégt], és egymás mellett a zöngés és zöngétlen mássalhangzó (a g és a k) gondot okoz az ejtésben, ellenben a rizs végén a zs alapvetően zöngés, és zöngétlenetik [rist], a két zöngétlen mássalhangzóval pedig nincs semmi probléma. :) Mindez pedig azért van, mert zöngeképzéskor rezegnek a hangszalagok, ha nem képzel zöngét, akkor pedig nem, és itt a g és a k határán elég nehezen tudnak olyan hirtelen leállni. :)


Elnézést a kiselőadásért, és remélem, tudtam segíteni!

2009. ápr. 29. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim válasza:
66%
Hát erre fele az öregek azt mondják hogy rizsát.:D
2009. aug. 29. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
79%
Ez attól függ, hogy melyik tájról van szó, ahol mondják. A 'rizst' a nyelvtanilag helyes. Én már hallottam több változatban is, mint az általatok leírtak. Amúgy ez kb. olyan, mint hogy Szeged környékén az 'e' helyett gyakran 'ö'-t mondanak.
2010. aug. 31. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!