Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan kell helyesen írni?...

Hogyan kell helyesen írni? Rizst vagy rizset?

Figyelt kérdés

Ez lenne az én nagy kérdésem, mert már évek óta idegesít, mikor azt mondja valaki, hogy RIZST.


Tudom, hogy volt már itt ilyen kérdés, de mégsem derült ki egyértelműen, a válasz. A mi családunkban a \'rizset\' kifejezést használják és szerintem is ez a helyes, mert pl. van olyan, hogy víz-->vizet, nem pedig vízt.

Meg szék--->széket. Nem pedig székt.

Ergó rizs--->rizset.

Javítsatok ki ha tévednék, de pl. a legtöbb TV-s főző műsorban is azt mondják, hogy: \'Hozzáadom a párolt rizst\'

itt egy pár link, ahol szintén rizst használnak:

[link]

[link]

[link]


2009. márc. 25. 12:43
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Melyik alak a helyes és melyik helyesírási szabály vonatkozik rá?

bált – bálat

rizst- rizset


A kérdezett szavak közül a bál szó tárgyragos alakja: bált.

A rizs főnévé ingadozó: a szótárakban is megtalálható ragozás szerint a rizst szóalak a köznapi, gyakori változat; a rizset szóalak népiesebb, egyes vidékeken szokásos.

2012. szept. 8. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
100%

"Már előttem leírták "burkoltan" a választ:

Akkor használunk magánhangzót a toldalék előtt, ha az a kiejtést megkönnyíti.

A rizs szó esetében a kiejtést a zöngétlenedés segíti elő, így a plusz e betű nem szükséges. Tehát rizst, amelyet "gyenge zs-vel", inkább s-sel ejtünk ki."



"Az oka pedig az, hogy plusz magánhangzó akkor kerül be a toldalék elé, ha nélküle nehézkes lenne a kiejtés (pl. ahogy írod, "székt" - kinek nem törik bele a nyelve?). A "rizst" kiejtése viszont nem okoz gondot, tehát a magánhangzó fölösleges.


Ha meg esetleg még az is érdekel, hogy miért könnyebb az egyiket ejteni, és miért nehezebb a másikat: mindkét esetben zöngésség szerinti részleges hasonulás történik, de a szék + t esetében a szék végén a k zöngésedne [szégt], és egymás mellett a zöngés és zöngétlen mássalhangzó (a g és a k) gondot okoz az ejtésben, ellenben a rizs végén a zs alapvetően zöngés, és zöngétlenetik [rist], a két zöngétlen mássalhangzóval pedig nincs semmi probléma. :)"


Ez mind szép, és jó, de: méz

2013. ápr. 14. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:
53%

"a szék + t esetében a szék végén a k zöngésedne [szégt]"


Meséld csak el, miért is? (d-t, zs-s, g-k)

2015. jan. 2. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim válasza:
53%
Nekem azt tanították Romániába mondj rizset magyarba Rizst nekem is zavaros lenne ha rizst kéne mondjak. Ha valamit rosszil mondok anya mindig kijavit es merges
2019. ápr. 23. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!