Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes? Google-lal...

Melyik a helyes? Google-lal vagy google-val?

Figyelt kérdés

1. lehetőség: Google-lal [kiejtve kb.: gúgllal].


Indoklás:

- A szót nagybetűvel kezdjük, mivel tulajdonnév.

- A toldalék az utolsó kiejtett hanghoz hasonul [l], ezt írásban jelöljük is.


2. lehetőség: google-val [kiejtve: guglival].


Indoklás:

- A szó köznevesült, tehát kisbetűvel kezdjük.

- A kiejtése "gugli", tehát a -val, -vel toldalékot hasonulás nélkül tudjuk hozzákapcsolni.


Valóban köznevesült a szó? Melyik a helyes kiejtés? Ezek függvényében melyik a helyes írásmód? Tudtok pontos szabályt?


Csak komoly válaszokat kérek; előre is köszönöm. :)



2012. nov. 15. 12:59
1 2 3 4 5
 11/45 A kérdező kommentje:

Sziasztok :)


Elnézést a késedelmes válaszért. Mostanában a szokásosnál is jobban el vagyok havazva, és egy kissé zizi is vagyok. :(


# Korr-Rektor úr:


Elég régóta küzdesz ezzel a problémával, és nemsoká jön megint a hideg idő is; úgyhogy nem vagyok optimista a megvalósítást illetően... :(

De van pozitívuma is a dolognak: még mindig nem kell úrrá lennem a gyáva spenóthuszárságomon. :D


# 10:


kedves troll stop a taaviratot koeszoenoem stop az abban foglaltaknak oerueloek stop sziivelyes uedvoezletem stop


@ Ági:


Ne haragudj, hogy még mindig nem írtam választ ahhoz a kérdéshez, amelyiknél kérted, én pedig meg is ígértem. Igyekszem pótolni majd. :)

A te kérdésed tetszett, szerintem jó ötlet volt kiírni. :)


Jött egy új válasz egy régebbi kérdésre a megválaszoltjaim közül; s bár több kérdésnél gyűjtöttünk már tájszavakat, de szerintem számodra érdekes lehet a téma:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nyelvek__..


Ha majd még belefutok olyan kérdésbe, amely vélhetően másokat is érdekelhet, bemásolom a linket. Másoljatok ti is nyugodtan, ha találtok ilyesmit. :)


Üdv mindenkinek, további szép hetet nektek. :)

2012. nov. 27. 14:10
 12/45 anonim ***** válasza:

Szia Berta!


Kultúra és közösség kategóriában találtam egy kérdést, ami szerintem téged is érdekelni fog.

A mi témakörünkbe vág, megnézed?


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__egyeb-ker..

Látod, közben megtaláltam ezt a kérdést, amelyet szét lehet offolni.


Üdv: Ági

2012. dec. 11. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/45 A kérdező kommentje:

Szia, Ági :)


Miután kérted a szétoffolós kérdésemet, direkt írtam ide egy kommentet, hogy könnyebb legyen megtalálni. :)

De hát az nem most volt... Lényeg, hogy megvan. :)


És akkor a reagálások:


Először is: már kezdem igencsak szégyellni magam, de az ígéretem még mindig a levegőben lóg. :(

Most nagyon úgy érzem, hogy ennek is az lesz a sorsa, mint annak a kérdésnek, amelyben legutóbb cincáltam szét Nádasdy-cikket... Ha jól emlékszem, július óta nem vagyok képes újabb választ írni oda. :(


Másodszor: láttam, hogy írtál választ a tájszavas kérdéshez. Köszönöm. :)


Harmadszor: Megnéztem a kérdést, amit belinkeltél; ígérni már nem nagyon merek semmit, de azért nem reménytelen az eset. :)


Aztán: jöhetnek a kérdések. :)


Láttam, hogy a legfrissebb "hát / ha" kérdéshez nem írtál választ; de onnan jutottál el a Móra-idézeteshez. :)


Ez - szerintem - érdekes kérdés:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__370344..


Ezt pedig eredetileg a Tudományok kategóriában írta ki a kérdező; a mai napig fogalmam sincs, hova akart kilyukadni:


http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__egyeb-ker..


A múlt péntek esti - számomra oly emlékezetes :D - "ezzel / evvel" kérdést, amiben Te is felbukkantál egy válasz erejéig, csak úgy elmentem magamnak ide, hogy szükség esetén könnyebb legyen megtalálni az összegyűjtött linkeket. :D


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__373550..


Reményeim szerint a mondatbővítős (Kati) kérdéshez is írok nemsoká ismét. Ott nem fogom bevallani, de itt igen: a 20. sz. alatt volt trágár - bunkó választ én jelentettem be a modiknak. Tapasztalataim szerint az ilyen h.lyék ellen sajnos nincs más orvosság, beszélhetsz nekik bármilyen szépen. Úgyhogy az én módszerem ennyi: katt a behajtani tilos táblára, aztán a megfelelő indokra, és kész. :D


Ha esetleg a többi válaszolót érdekli a játék:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__37..


További szép napot mindenkinek. :)

2012. dec. 12. 13:11
 14/45 anonim ***** válasza:

Kedves Berta, nagyon szeretném, ha ezt a kérdést megnéznéd, amikor ráérsz:


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__375313..


Nagyon ellentmondásosak az interneten található magyarázatok, melyek szerint a zárt e használata vidékies tájszólás, más írás szerint pedig nem tájszólás, hanem a köznyelv része.

Nekem nagyon furcsák voltak azok a válaszok, amelyekben azt olvashattam, hogy ők nem érzik a különbséget a két e betű kiejtése között.

Válaszodat előre is köszönöm: Ági

2012. dec. 20. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/45 A kérdező kommentje:

Szia, Ági :)


Ez vicces: most olvastam azt a kérdést, amelyben jelezted, hogy ide bemásoltál egy linket; pont miután elküldtem a választ a linkelt kérdésre. Ugyanis már bejelöltem magamnak figyelésre, ha jól emlékszem, eredetileg is Te ajánlottad. :)

Úgyhogy megvan a válasz; végre valamivel nem maradtam el annyira. :)


További szép hetet. :)

2012. dec. 20. 12:47
 16/45 A kérdező kommentje:

Tehát akkor itt reagálok bm / BM kérdésére, talán itt biztonságosabb. :)


Nem én töröltem a kérdésemet. Ma 10:20-kor léptem be, ez az üzenet fogadott:


< Tisztelt Felhasználónk!


Mivel a gyakorikerdesek.hu nem a hagyományos értelemben vett fórum, a fórumjátékok, mesék, szóláncok stb. elterjedését nem szeretnénk támogatni. Kérjük, csak akkor írj ki kérdést, ha konkrét választ keresel valamire! "Ügyes vagy a mondatbővítős játékban? Részletek lent." kérdésed ezért töröltük. Köszönjük megértésed!


Ez az üzenet az oldal moderátoraitól érkezett, tartalma fontos!

Kérjük, a benne írtakat vedd figyelembe az oldal további használata során! Felhívjuk figyelmed, hogy az oldal szabályzatának be nem tartása a hozzáférés korlátozásával, vagy regisztrációd megszüntetésével járhat.

Üzenetünkre a moderator@gyakorikerdesek.hu e-mail címre küldhetsz választ, amint lehetőségünk nyílik rá (de legkésőbb 2-3 munkanapon belül) válaszolunk. >


Tudom, hogy jogosan törölték a kérdést, mégis piszkálja a csőrömet ez az eljárás, mivel számtalan szabályzatsértő kérdést és választ NEM törölnek le. (Az offolás is szabályzatsértő ám; de ezt szerencsére nem szokták annyira szigorúan venni.)


Valószínűleg fogok nekik írni, és megemlítek majd egy másik sérelmesnek tartott eljárást is: Áprilisban automatikusan letiltott a rendszer szpemelésért 24 órára. A moderátori vizsgálat alapján hamarabb visszaengedtek ugyan, de a válaszaimat letörölték. 4 db volt összesen: rövid szöveg + depressziósok és öngyilkosjelöltek (és a környezetükben élők) számára készült segítő weboldalak linkjei... No comment.


Egyébként úgy tudom, a moderátorok többnyire csak bejelentés esetén törölgetnek, saját maguktól nem. Ezért valószínűnek tartom, hogy valamelyik "kedves" felhasználónak - előttem ismeretlen okból - nagyon ellenére volt a kérdésem, ezért bejelentette...

Nekünk, felhasználóknak nincs is törlési jogunk; saját kérdések és válaszok esetében még bejelentési jogunk sincs az oldalon. De van egy lehetőség: én egyszer emailben kértem két válaszom törlését; az ügyeletes moderátor pedig kedves és megértő volt: letörölte a válaszaimat, és még vissza is írt, hogy nincs semmi gond. :)


Tegnap elküldtem a szolgálatban lévő moderátoroknak ugyanazt a karácsonyi üdvözletet (képek + zenelista), amit az ismerőseimnek is emailben vagy privát üzenetben itt, a GYK-n. Megköszönték.

Tavaly is küldtem nekik emailt 24-én; akkor még a jó zenei ízlésemet is megdicsérték a válaszban. :)


Voltak további pozitív tapasztalataim is a moderátorokkal, de volt néhány vitám is. Szóval nem tudok kiigazodni a rendszeren...


Ha van kedvetek szűkebb körben játszani, indíthatunk itt is egy játékot; remélhetőleg ez már nem fog fájni senkinek...

Még időben lementettem a kérdésem szövegét, ill. az oldalt is Ági és Mustafa válaszával. :)


Üdv. :)


U. i.: Ha valamelyik tisztelt moderátor elolvasta ezt a kommentet, akkor kérem, szíveskedjék hivatalos panaszbejelentésnek venni. Akkor is, ha - bejelentés miatt vagy anélkül - később letörli. :)

2012. dec. 25. 12:02
 17/45 anonim ***** válasza:

Berta kéréséhez én is kapcsolódom, még akkor is, ha ezután az én válaszaimat is moderálni fogják.

Nem volt abban a kérdésben semmi provokatív, csak karácsony kedvéért játszottunk volna egy jót. Ez is a helyesírásról szólt volna, aminek az ismerete itt nagyon sok emberre ráférne. Akinek nem inge, nem kellett volna, hogy magára vegye!

Úgy látszik, az ismeretlenség mögé bújva bármit meg lehet tenni ezen az oldalon.

2012. dec. 25. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/45 torrent.neked ***** válasza:

Nem igazán értem a problémátokat: Berta azt írta, hogy jogosan törölték. Akkor miért ne töröljék?

Mert másoknak fent hagynak szabálysértő kérdést. Ezért ne töröljék a tiédet?...


"hamarabb visszaengedtek ugyan, de a válaszaimat letörölték. 4 db volt összesen: rövid szöveg + depressziósok és öngyilkosjelöltek (és a környezetükben élők) számára készült segítő weboldalak linkjei..."

Ebből én azt veszem ki, hogy valóban spam volt. Akkor miért ne törölték volna?...


"kérem, szíveskedjék hivatalos panaszbejelentésnek venni."

mi a panasz?...


"Nem volt abban a kérdésben semmi provokatív, csak karácsony kedvéért játszottunk volna egy jót."

Ha jól értem, akkor ez - a szabályok értelmében - nem megy ezen keretek között. akkor meg mi a gond.

nem kell provokatívnak lenni ahhoz, hogy szabálytalan legyen, úgy látszik.

én alapvetően nem találok kivetnivalót abban, hogy a szabályok őre őrzi a szabályokat...

(és bevallom, hogy úgy általában sem vagyok híve a "magyaros" BKV-ellenőrt és parkolóellenőrt utáló mentalitásnak -- bár tudom, hogy ezzel szégyellni való törpekisebbségben vagyok. :-/ )


"az ismeretlenség mögé bújva bármit meg lehet tenni ezen az oldalon."

ezek szerint nem -- mert néha letörlik a "mindent megtevők" szabálytalan kérdéseit/válaszait... ;-)


bm

2012. dec. 25. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/45 A kérdező kommentje:

Sziasztok :)


Úgy tűnik, egyelőre megúsztam a komment törlését. :D


@ Ági:


Köszönöm a lelki támogatást. :)

Annyival kiegészítenélek, hogy nem csak a helyesírásról szólt volna a kérdés, hanem a szókincs, továbbá a mondatalkotási és a fogalmazási készség bővítéséről is.


Láttam, hogy írtál az eredeti mondatbővítős kérdéshez újra; majd írok én is megint valamelyik nap. Szerintem ha így folytatjuk, előbb-utóbb meglesz az 1000 szó. :)


@ bm:


Üdv, ellenzéki. :D


Megpróbálom elmagyarázni a problémát kicsit alaposabban, mint fent: Igen, jogosan törölték; és igen, azért ne töröljék, mert másoknak fent hagynak szabálysértő kérdéseket és válaszokat.

Ugyanis így átláthatatlan és kiszámíthatatlan a rendszer; ezt pedig nem kicsit diszkriminatívnak érzem.

Van egy szabályzat, ami elvileg minden felhasználóra érvényes; akkor vagy minden esetben érvényesíteni kellene, vagy sohasem. Utóbbi esetben akár el is lehetne törölni, vagy legalábbis módosítani.

Én igazából egyetértek a szabályzat előírásainak többségével, és általában be is tartom ezeket. Eleinte még az offokkal sem igazán voltam kibékülve, de aztán folyamatosan hozzászoktam; sőt, az utóbbi időben kissé túlzásba is viszem már én magam is. :D


"Ebből én azt veszem ki, hogy valóban spam volt. Akkor miért ne törölték volna?... "


Ha neked a 4 db azonos / hasonló tartalmú válasz spamnek számít, akkor valóban az volt. Nem 14, nem 44, nem 100 stb. Mindössze 4.

Bár őszintén szólva ha nem tilt le a rendszer, akkor még pár további kérdéshez is bemásoltam volna ugyanazt. :P

Így a jó cél (segítségnyújtás) érdekében maradt a trükkösködés: bemásoltam egy olyan kérdés linkjét, amelyben még régebben ajánlottam a segítő oldalakat. Továbbá megkértem egy ismerős júzert, hogy írjon választ ezekhez a kérdésekhez; pontosabban hogy másolja be az enyémet... :D


"mi a panasz?..."


Nocsak, te is moderátor vagy? :D

A panasz mindaz, amit eddig leírtam. Az igazságtalanság a szabályok betartatásával kapcsolatban. Rendben, a modiknak az a dolga, hogy őrizzék a szabályokat; nekem ez ellen semmi kifogásom nem lenne, sőt. Olvasgattam már olyan fórumokat, ahol lazábbak a szabályok, így gyengébb a moderáció, vagy nincs is igazából. Nem tetszenek.

És én is abba a "különleges és ritka fajtába" tartozom, amelyik nem utálja alapon az ellenőröket, a rendőröket, a bírókat stb.; pontosabban nem a személyeket, hanem magát az ellenőrzési rendszert. Jobb lenne, ha nem lenne szükség ezekre, de sajnos van, nem is kicsi. De ezek sem működnek úgy, ahogy kellene. De az országban (és a világon) folyó igazságtalanságok, korrupció, visszaélések stb. témakörébe viszont inkább nem kezdek bele.


Tehát, mint már említettem, a szabályokat mindenkivel be kellene tartatni; az egyéb módon szabálysértőkkel (trágár, sértő, provokatív, gyalázkodó, rasszista válaszokat írókkal) meg aztán különösen.

De hát ilyen a szeláví: mindig a jók szívják meg. :(((


Erről eszembe jutott egy történet, mindjárt előkeresem. Plusz hozok egy kis zenét, hátha van még más is, aki nem megy ma bulizni. :)

2012. dec. 31. 17:27
 20/45 A kérdező kommentje:

Tehát akkor a történet, a "megszívás" apropóján.

Nemrég a Facebookon bukkantam rá egy Tanúzási kérdőív másolatára, ami a feltöltő szerint hiteles. Ezt annyiban meg tudom erősíteni, hogy a dokumentumon szereplő dátumot követő 3 - 5 éven belül én magam is láttam ugyanezt: a hungáriás kollégák küldték át faxon annak a biztosító irodának, ahol akkoriban dolgoztam. :)


Itt látható: [link]


Minden eshetőségre számítva kimásolom a szöveget. :)


9. Az esemény részletes leírása:


Sötét volt már, baljósan zúgtak az útmenti jegenyék. A széltépte felhők már-már feladni látszottak harcukat a Hold ellen, ám az égitest győzedelmeskedett. Hideg fény szórta be ezüstjével a csalitos settenkedő vadjait, az árokban varangyos békák kuruttyolták lassan esti imájukat.


Na, ekkor ütöttük el a motorost. Balra akartunk elkanyarodni, de meggondoltuk magunkat, mondván, ott se lesz jobb. A motoros, szegény, bedőlt balra villogó indexünknek, ám mi visszakanyarodtunkban rajtaütöttünk, ő pedig az árokban hengerbucskázott, szegény. A békáknak torkára fagyott a kurutty!


11. Véleménye szerint a baleset bekövetkezésének mi volt az oka, azért ki tehető felelőssé?


Az autó vezetőjének pillanatnyi kihagyása, a szerencsétlen körülmények, és a világ általános nyomorúsága. Mindig az ártatlanok szívják meg, mindig.


12. Egyéb közlendők:


Az előadás, melynek megtekintésére Nyíregyházára igyekeztünk (Csehov: 3 nővér) nézhetetlen volt. A II. felvonásra értünk oda. A III. felvonás alatt már szívesen cseréltem volna a motorossal. A IV. felvonás alatt bárkivel.


:)))


Ígértem zenét, de közben támadt egy ötletem: egy másik kérdésbe már másoltam be jónéhány zenés linket; de ott vannak a nyelvvel kapcsolatos videók is, amiket érdemes megnézni. Így egyszerűbb. :)


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__helyesiras__350401..


Üdv, és mindenkinek boldog új esztendőt kívánok. :)

2012. dec. 31. 17:52
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!