Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A léci-t hogy kell írni...

Roli995 kérdése:

A léci-t hogy kell írni hosszabban? Lécíves? Vagy Légyszíves? Vagy hogy?

Figyelt kérdés
2012. dec. 11. 19:04
1 2
 1/17 anonim válasza:
100%
Légy szíves
2012. dec. 11. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
72%
Hát "c"-vel semmiképp! Se léci, se lécci. Légyszíves, légy szíves, vagy légyszi.
2012. dec. 11. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
OMG
2012. dec. 11. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
89%

Hosszabban: Légy szíves. Még hosszabban: Legyél szíves.

Többes számban: Legyetek szívesek.

Mindhárom esetben különírandó a két szó.

2012. dec. 11. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Maga a léci szó egy kreált szó, a fentebb írt eredeti "légy szíves" rövidítése.

#4: Egyrészt szerintem nem lehordani kéne, ugyanis érdeklődik, és értelmes a kérdése is. Az egy más dolog, hogy a mai (interneten felnőtt) fiataloknak már szinte a léci (vagy lécci) az alap, és a légy szíves kifejezés a fura (nekünk még pont fordítva van). Ez egyfajta nyelvi fejlődés is, amire rá is kényszerülnek a nyelvek, a felgyorsult életritmus miatt. Igény van rá (mellesleg szerintem jogosan), hogy azonos idő alatt elmondott szövegnek nagyobb legyen az információtartalma mint korábban. Ezt pedig vagy gyorsabb beszéddel, vagy rövidebb szavakkal lehet kivitelezni. Mivel az érthető beszéd sebességét nehéz növelni (biológiai adottságainknak köszönhetően), így a szavak és kifejezések rövidítésével lehet elérni nagyobb információsűrűséget. Ezért rövidítjük le a hosszabb szavakat, kifejezéseket, ezért használunk betűszavakat, és ennek esett "áldozatul" a légy szíves kifejezés is. Szerintem pedig csak idő kérdése, hogy mikor fogják hivatalosan is elfogadni a 'léci' szót valamilyen formában a 'légy szíves' szinonímájaként.

2012. dec. 11. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom, nem komoly a kérdés, úgyhogy bátorkodom komolytalan választ írni: ha a hosszúkás deszka nem egyenes, akkor mondod, hogy a lécíves.
2012. dec. 11. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Amit sokan elrontanak - mert gondolkodni luxus, csak másolni, azt kell, ész nélkül - a magázódó alakban is "légy szíves" használata, hehe. Helyesen: legyen szíves. S nem, ez nem azt jelenti, hogy szívbetegséget kívánnánk az illetőnek.:) Én meg nagyon is el tudom képzelni, hogy a kérdés komoly volt.:( A nyelvet tanítók fizetését bizony kellene kurtítani rendesen. Otthon, a drága szülők is plántálhatnának valamivel több affinitást a gyerkőcbe a helyes beszéd terén. Aha, álmodom, oké.
2012. dec. 12. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim válasza:

legyél oly szíves

legyél olyan szíves

légy oly szíves

légy olyan szíves


léééccccccíííííííí

2012. dec. 12. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
köszi :D
2012. dec. 12. 20:44
 10/17 anonim ***** válasza:
64%

Zárjuk vidáman a kérdést. :)


Egy szőke csaj áll az egyik budapesti vasútállomás jegypénztáránál.

- Kérnék egy vonatjegyet Los Angelesbe! - mondja.

- Budapestről nincs közvetlen járat Los Angelesbe - közli a pénztáros.

- De nekem sürgősen el kell jutnom Los Angelesbe; kérem, adjon már egy jegyet! - próbálkozik a szöszi.

- De hölgyem, értse meg, hogy ez képtelenség... Ott van az óceán, nincs kiépítve a vasúthálózat; tehát a kérését lehetetlen teljesíteni!

Mire a szőke:

- Naaa, légyszi, légyszi, légysziii!


:)))

2012. dec. 13. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!