Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A vesszőt ebben az esetben a...

A vesszőt ebben az esetben a gondolatjel elé tesszük, vagy mögé?

Figyelt kérdés

Nem tudom, egyszerű olvasóként nincsen rálátásom, – de van egy olyan érzésem, hogy Te erősen túlzol, „cimbora”.


vagy


Nem tudom, egyszerű olvasóként nincsen rálátásom – , de van egy olyan érzésem, hogy Te erősen túlzol, „cimbora”.


(Esetleg a gondolatjel nélküli változat ajánlatosabb megoldás lenne?)


2013. aug. 23. 16:37
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
Tényleg, ha a gondolatjel után vessző következik, akkor kell szóközt hagyni?
2013. aug. 23. 16:40
 2/19 anonim ***** válasza:
És miért is kéne oda gondolatjel..?
2013. aug. 23. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Ez most azt jelenti, hogy csak a gondolatjel nélküli verzió a helyes, vagy azt, hogy teljesen felesleges a gondolatjel alkalmazása, kedves 2-es?
2013. aug. 23. 17:21
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

A fentebbi példákban vagy nem kell a gondolatjel, vagy nem kell a vessző.

Vessző akkor kell, ha egy beszúrt, magyarázó gondolatot írsz a szövegbe - mondjuk egy ilyesmit, csak a példa kedvéért -, aztán folytatod a mondatot, valami más gondolattal, vagy felsorolással. Ilyenkor a befejező gondolatjel után közvetlenül kerül a vessző, aztán a szóköz, és jöhet a többi szöveg.

2013. aug. 23. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Tehát akkor a helyes verziók a következők:


„Nem tudom, egyszerű olvasóként nincsen rálátásom – de van egy olyan érzésem, hogy Te erősen túlzol, cimbora.”


illetve


„Nem tudom, egyszerű olvasóként nincsen rálátásom, de van egy olyan érzésem, hogy Te erősen túlzol, cimbora.”


Köszönöm a segítséget!

2013. aug. 23. 17:41
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Igen, 99%-ban biztos hogy így van. A maradék 1%-ért várd meg Bringamanót, vagy Bertát, leginkább ők itt a mesterek helyesírás kérdésében ;)
2013. aug. 23. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%
2. vagyok, arra céloztam, hogy teljesen felesleges a gondolatjel, és nem látom értelmét, így az általad írt utolsó, gondolatjelmentes példát preferálom.
2013. aug. 23. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm!
2013. aug. 23. 18:04
 9/19 BringaManó ***** válasza:
95%

Sceptic nyert, megpkapja a maradék 1%-ot is. ;-)


Gondolatjellel is helyes, a közlő szándéka dönti el: ha pl. beszédben egy kis "gondolatnyi" szünetet hagyna a "de" előtt, akkor a gondolatjel megfelelő ennek érzékeltetésére. (Hasonlóképp jó lenne, ha egyszerűen vége lenne az első mondatnak, ponttal, és új mondat kezdődne a "De"-vel. Ez egy kicst nagyobb szünet, és a "rálátásom"-nál értelemszerűen leviszed a hangsúlyt.)


Kiegészítés Sceptic-hez:

Nem biztos, hogy a beékelődő rész után (a második gondolatjel után) van a vessző, lehet előtte is, ha a vessző utáni tagmondat elejére szúrod be a gondolatot, pl.:

‘Természetesen azért vittem magammal esernyőt, – szerintem mindenki kitalálta – hogy ne ázzak el.’

(bocs, ha kicsit erőltetett volt :-)

2013. aug. 23. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Akkor BringaManóra való tekintettel leírom a harmadik helyes változatot is:


„Nem tudom, egyszerű olvasóként nincsen rálátásom. De van egy olyan érzésem, hogy Te erősen túlzol, cimbora.”


Ami a beékelődő részt és a vesszőt illeti, kutakodtam néhány helyesírással foglalkozó weboldalon, és mindegyik Sceptic elképzelését erősíti. Egyik portál sem említi, hogy a vessző lehet a beékelődő rész előtt is, bár ennek ellenére BringaManó állítását a nyilvánvaló tudása miatt teljes mértékben és fenntartás nélkül elfogadom.

2013. aug. 23. 21:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!