Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy kell fokozni a "nagyszabá...

Hogy kell fokozni a "nagyszabású" melléknevet?

Figyelt kérdés
2009. nov. 15. 21:39
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
79%
nagyszabású, nagyszabásűbb legnagyszabásúbb.
2009. nov. 15. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim válasza:
22%
nem úgy, ahogy az előző írta, hanem úgy, hogy nagyobb szabású, legnagyobb szabású
2009. nov. 16. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:

Szerintem meg inkább az egybeírt változat a jobb, ha választani kell a kettő között. Nekem kicsit mást jelent, ha külön írom. Mást jelent a nagy szabású és a nagyszabású, így a fokozás is különbözik.

Talán jobban lehet érezni a nagyszájú esetében, ami ugyanolyan felépítésű.

2009. nov. 16. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Nem válik szét a nagyszabású fokozáskor "nagyobb szabású"-ra meg hasonló marhaságokra. Az első írja jól.

(Indoklás: a nagyszabású összetett szó, melynek jelentése eltér a külön írt összetevők értelmétől, vagyis:


a "nagyszabású" NEM EGYNLŐ "nagy szabású"-val.


Ilyen módon a fokozás sem lehet egyenlő, vagyis a nagyszabásúbb nem ugyanaz, mint a nagyobb szabású, ami a külön álló forma fokozása lenne.)

2009. nov. 16. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:

Akit a téma komolyan érdekel, egy tudományos igényű cikk van erről. A link 4. oldal 4.2 pontja. Az egymondatos konkluzió az, hogy eltérhet a két fokozás jelentése illetve szavanként más ennek a típusnak (összetett melléknevek) a megítélése.

[link]

2009. nov. 16. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat :)
2009. nov. 17. 23:04
 7/17 anonim ***** válasza:
15%

alapfok

nagyszabású


középfok

nagyobb szabású(külön írva)


felső fok

legnagyobb szabású (ezt is külön írva)


Szerintem így van helyesen írva.

2009. nov. 20. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%
Előző: szerinted, vagy a szótár szerint? Unom már, hogy mindenki beböfögi a marhaságait azzal, hogy "szerintem". Vedd már észre, hogy FELELŐS vagy azért, amit mondasz, mert pl ha hülyeséget mondasz (mint most), és a másik elhiszi, az kiszúrás a másikkal. Arra válaszolj, amiben biztos vagy, és amit indokolni tudsz.
2009. nov. 20. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim válasza:
csatlakozok az előttem szólóhoz, lehet róla vitázni, de vannak kötött szabályok, amit a magyar nyelvtanban is be kell tartani, hiába szimpatikusabb egy másik verzió. Az egybeírt változat a helyes.. (magyart tanítok tíz éve,)
2009. nov. 21. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
55%

Nem tartozik a tárgyhoz, mert én már válaszoltam, de nem állom meg, hogy az előttem lévőhöz ne tegyek megjegyzést:

Magyart tanítasz, és k-val ragozod az ikes igét, kis betűvel kezded a mondatot, egy másikat pedig vesszővel zársz, nem egyeztetsz számban("szabályok, amit")?

2009. nov. 21. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!