Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mattító-e egy púder vagy...

Mattító-e egy púder vagy mattosító? Melyik a helyes kifejezés nyelvtanilag?

Figyelt kérdés
A mattosító kifejezést mindössze pár éve látom a kozmetikumokon, azelőtt csakis a matt, mattít, mattító szavakat olvastam a púdereken, alapozókon. Most, hogy írok a helyesírás ellenőrző is elfogadja a "mattosít"-ot, aláhúzza a "mattít"-ot. Nekem ez olyan fura, bántja a fülem, miért lett a matt arcbőrből mattos bőr?

2014. jún. 21. 18:11
1 2 3
 1/25 andreandi ***** válasza:
Ez tényleg fura, olyan, mintha pl. feketítő helyett feketésítőt írnánk, vagy pirosító helyett pirosasítót.
2014. jún. 22. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:
Pontosan! Remélem válaszol valami nyelvtan zseni, mert nekem ez tényleg gyanús. Főleg, hogy valóban csak néhány éve látom dívik ez a változat.
2014. jún. 22. 14:51
 3/25 andreandi ***** válasza:

Kérdezd meg az MTA-t: [link]

1-2 napon belül válaszolnak.

2014. jún. 23. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:

Ha ha, megtettem, köszi:)

Ami nagyon fura, hogy a nyelvhelyesség ellenőrzőjük szintén hibásnak tartja a mattít szót és helyes a mattosít. Őrület. Egyébként én legeslegelőször az Essence és Catrice cuccokon láttam azt hogy mattosít, az ő magyar forgalmazójuk valamelyik fordítója kezdhette el a mattít szó forradalmasítását mattosra.

2014. jún. 23. 13:42
 5/25 andreandi ***** válasza:

Szívesen! :-)

Kíváncsi vagyok, mit válaszolnak.

2014. jún. 24. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 BringaManó ***** válasza:
100%

Amíg befutnak a nyelvtanzsenik, addig közbevetem – andreandi válaszára (is) reagálva –, hogy ez az -s képző sokszor furán viselkedik, tipikus terepe annak, hogy nem lehet mindent "kilogikázni", a nyelv valahogy alakul, a saját logikáján kívül egyéb hatásoktól is befolyásolva:

pl. azt írod, feketít – jé, itt meg lenyelünk egy e-t a fekete végéről. Ez persze normális, ha magánhangzóra végződik a melléknév, akkor sokszor lenyeljük, pl. lassít, aprít, butít – OK, de akkor aki lilára színez, az "lilít"? (vagy lilásít?)

És azt is írod: pirosít és nem pirosasít – na de gondolj bele: a pirosban már eleve benne van az az s képző ('píros'), még ha ma már az "átlag nyelvérzék" ezt nem is érzi ki belőle.


Olyan hatás is bejátszhat a mattosít kialakulásában, hogy sokszor az -s képzővel képzett melléknévhez tesszük az -ít képzőt (pl. nevesít, laposít, homályosít), sőt pont a párja is ilyen: fényesít.

Hiába "logikusabb" a mattít, sokszor más hatások erősebbek. Ettől még nem mondhatjuk helytelennek.


Persze ebben is van különböző kategória: a -nákolásnál pl. a hangrendi illeszkedés iránti "vágy" valahogy felülkerekedik azon a szabályrendszeren, amely valahogy kialakult (ebben a standardban az E/1 feltételes módú (jelen idejű), alanyi ragozás mindenképpen -nék, míg az összes többiben illeszkedik a toldalék hangrendje).

Aztán mégis a tudnákra a legtöbben hajlamosak azt mondani, hogy helytelen. Pedig ha tudnák... ;-)


És még az is lehet, hogy egyszerűen túl rövidnek és idétlenek találja egynémely – meghatározó – nyelvhasználó (pl. valamelyik fordító, ahogy írtad), a mattít szót, és minden "logikázás" ellenére azt mondja, hogy neki "jobban esik" a mattosít, legyen inkább az.


Érdekes módon viszont van fordított jelenség is:

hév > heves > hevül/hevít – itt meg pont kispóroljuk belőle azt a melléknévképzőt.

Ugyanide még egy: fentebb említettem a laposít szót, amelynek ez a "logikus" formája, mégis van olyan is, hogy lapít... A jelentésükben talán érezhető árnyalatnyi különbség. No, igen, ez még egy "hatás" lehet a logikán kívul: ezek az "elágazások" ("hasadások") jelentésmegkülönböztető szerepűek is lehetnek (iskolapélda: daruk, darvak), de persze nem mindig azok. Sokszor (sőt legtöbbször?) biztosan úgy történik, hogy csak úgy "magától", "a nép ajkán" kialakul két forma, mindenfélére használva, és csak később kristályosodik ki, hogy melyik mit jelentsen (és aztán még később veszik fel a szótárakba meg a tananyagba a kétféle jelentést).


Egy másik példa az -s képző körüli gubancokra:

"Logikusan" + az egyszerűsítés szabálya alapján:

béke (fn) -> békés (mn) -> békésség

bölcs (mn) -> bölcsség

friss (mn) -> frisség

Ehhez képest:

1929: békeség v. békesség (de csak békeséges!), bölcseség, frisseség

1940, 1950: békesség, békességes, bölcseség, frisseség

1954: békesség, bölcsesség,frisseség

1984 óta: békesség, bölcsesség,frissesség

Lásd: [link]


Emlékszem is, hogy volt egy reklám jó sok évvel ezelőtt (~20-25?), amiben azt mondta a muki (talán a Fa tusfürdőre?...), hogy „A fiatalság frissesége(sic!), az édenkert mosolya”. Akkor még csak csodálkoztam ezen, és nem tudtam mire vélni, azóta már okosodtam az ügyben – nyilván ő még a 84 előtti szabályzat alapján tanulta. :-)


Hosszasan lehetne még sorolni a "logikátlan" – a köznyelv által mégis elfogadott – formákat, de most inkább megyek dolgozni, fontossági sorrend is van. :-)


(Apropó: a fontos melléknévből "visszalogikázhatunk" a "font"-ra? És hallottatok már olyat, hogy fontosít? Én még nem, Érdekes. Az meg rendre nyelvi jópofizás tárgya, hogy vajon hogy van ennek az ellentéte: "elválasztani a fontost a fontostalantól"?... avagy: "vannak fontos és fontatlan dolgok"?... AZ nem lehet, hogy ne legyen ellentéte egy ilyen fontos melléknévnek! :-) Egyelőre még csak kerülő utak vannak – ha szabatosan szeretnénk fogalmazni –: nem fontos, illetve lényegtelen stb. Aztán majd meglátjuk, hogy száz év múlva mi lesz ebből.

2014. jún. 24. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:
Hú te nagyon értesz hozzá, szóval akkor egyszer csak kialakulhatott ez a mattos változat, csak mert valakinek tetszetős ez így és ennyi elég is, kész az új kifejezés. Szerintem borzalom béna hangzású, de mondjuk helyes a mattosító púder, ugyanakkor vajon a mattít, mattító szavak miért nyilvánultak helytelennek, nem fogadják el helyesnek a helyesírás ellenőrzők sem. Valahogy ezt mindenképpen hibásnak érzem, mármint hogy a mattítás szó helytelen nyelvtanilag, szerintem helyes a ragozása, a mattosításnál viszont az "os" egy felesleges rag, nem igazán módosít a jelentésen.
2014. jún. 24. 13:02
 8/25 andreandi ***** válasza:
BringaManó, köszi, ez nagyon hasznos válasz volt! :-)
2014. jún. 25. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 A kérdező kommentje:

Befutott a válasz:

"Tisztelt Hölgyem!

Ennek a változásnak az okát nem tudjuk, biztosan a szaknyelvben változtatott valaki a mattosít helyett az "egyszerűbb, logikusabb" mattít-ra.

Nyelvi, grammatikai szempontból szabályos a matt+ít képzős szóalkotás, ugyanígy a mattos+ít is. Az kétségtelenül igaz, hogy a matt melléknév ismert, használatos, a mattos szokatlan, ritka, jelentése inkább olyasmi, hogy 'nem egészen matt, hanem inkább csak mattos'.


A miértekre és a hogyanra is a nyelvhasználók adják meg majd a választ, vagy elfogadják ezt a szokatlanságot, vagy elvetik a túlpontoskodó alakokat.


Üdvözlettel


Heltainé Nagy Erzsébet

MTA Nyelvtudományi Intézet

nyelvi tanácsadó szolgálat"

2014. jún. 26. 13:39
 10/25 A kérdező kommentje:

Számomra a konklúzió, hogy bár nyelvtanilag persze helyes a szó, ezt nem is vitattam, szerintem a jelentése nem fedi azt a jelentést amire alkalmazzák. A matt az nem egyenlő az "olyan mattos" mattal.

Ezenkívül továbbá a helyesírás elemzők, pl az övék!!!, nem hitelesek. A mattít természetesen helyes!

Viszont amit BringaManó is írt, hogy a nyelvhasználók az egyes, füleket bántó alakokat is simán elterjeszthetik, még akkor is ha van tökéletes kifejezés jelenleg használatban.

Az teljesen tuti biztos, hogy engem nem törnek meg és míg élek a mattító szót fogom használni, akkor is ha a buta nyelvellenőrző is aláhúzza. Szerintetek?

2014. jún. 26. 13:50
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!