Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mihez köthető az, hogy a...

Mihez köthető az, hogy a népnyelvben - a köznyelvhez viszonyítva - sok szónál nincs L hang és az előtte álló magánhangzó hosszú?

Figyelt kérdés

Példák: ződ, fót, póc, nyóc, vót, kűd, tőt

Ragozott alakoknál úgyszintén: rajzósz, válaszótam, iszó, -val/-vel és -nál/-nél ragoknál megnyúlik.


Nagyon sok helyütt így használják, főleg az Alföldön. Kisebb településeken, főleg az idősebbeknél persze elterjedtebb, de hiszem hogy senkinek nem tűnnek idegennek ezek az alakok. Fót városáról is úgy írja a wikipédia, hogy lehetséges, hogy a foltról kapta a nevét, tehát ott is valószínűleg így mondják. Meg ott van a nyócker is, Pesten is biztos nem csak úgy nem nyolcat mondanak, hanem nyócként ismerik a 8-as számot.


A köznyelvbe hogy kerültek (kerűtek) másmilyen formában ezek a szavak, illetve merre használták mindig is így őket? Azt sejtem hogy a nyelvújítás korában valamilyen mesterséges változás ment végbe. Nem nagyon találtam erről semmit, csupán valami szótagzáró L-t, lehetséges, hogy ez lenne az.



2014. aug. 5. 02:33
 1/3 A kérdező kommentje:
Lehet hogy nem népnyelv ez, hanem más nyelvváltozat, régies alak, nem tudom, csak a köznyelvben miért nem így használatos, vagy miért nem lett pl. a vót-volt elfogadva pl. a felső-fölső, kéne-kellene stb. mintájára?
2014. aug. 5. 02:41
 2/3 Wadmalac ***** válasza:
Szerintem az eredet valahol az írástudatlanság volt. Nem látták írva, nem hallották az L-t, elhagyták. Ez nevezhető tájszólásnak is, de úgymond ős-műveletlenségnek is. Komárom-Esztergom környékén hasonló nyelvi slendriánság az "a" névelő használata magánhangzókkal kezdődő szavaknál is, "a autó", "a oroszlán" stb. Több száz éves hagyománnyal már biztosan ezt is lehetne tájszólásnak nevezni. :)
2014. aug. 5. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Protonpumpa ***** válasza:
Pótlónyúlás a jelenség neve. Nem vagyok szociolingvista meg dialektológus, ők foglalkoznak ezzel. Ha rágugliztok a szóra, talán lesz róla némi infó.
2014. aug. 5. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!