Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Jösztök vagy jöttök?

Jösztök vagy jöttök?

Figyelt kérdés
Esztek vagy ettek? Isztok vagy ittok?
2010. márc. 10. 14:31
1 2 3 4 5 6
 31/59 anonim válasza:
100%
Nem tök mind1 ki hogy mondja? Ez legyen életetek legnagyobb problémája! :) És nem vagyok szabolcsi, mégis jösztök-nek mondom! :)
2011. júl. 4. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/59 anonim válasza:
100%
Hajdú-Biharban is jösztöknek mondjuk és mégse vagyunk parasztok! Nekünk meg a jöttök a furcsa. Egyébként tényleg undorító a határozott névelők használata a személynevek előtt, akárki akármit mond...
2011. szept. 6. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/59 anonim válasza:
77%
Szerintem mindkettő helyes, használatuk meg tájfüggő. Nálunk Miskolcon pont arra néznek furcsán(és pesti köcsögözik le gyakran) aki jöttöknek mondja...
2011. nov. 14. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/59 anonim ***** válasza:
58%
Borsodban mi úgy mondtuk, hogy jösztök én így is mondom meg úgy is, de ma írni kellett, így utánanéztem és írásban a jöttök a helyes. Attól hogy valami más, még nem feltétlenül rosszabb.
2012. jan. 29. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/59 anonim válasza:
42%

Érdemes megfigyelni az első, második és harmadik személyes ragozásokat:


E/1.: én JÖVök

T/1.: mi JÖVünk

E/2.: te JÖSZ (vagy akkor ide ,,jött"-öt írnk vagy mit???) T/2.: ti JÖSZtök (vagy jöttök)

E/3.: ő JÖN

T/3.: ők JÖNnek


az alap szavak E. és T. számban is megegyeznek, ez alaján a jösztök igenis helyes, sőt a jöttöknél helyesebb, mert E. számban csak így tudod mondani, hogy ,,jösz" és ez az alap T. számban is...

2012. máj. 26. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/59 anonim ***** válasza:
34%

^ Súlyos tévedések... :(


1. Nincs 1., 2. és 3. személyes ragozás; E/1. (= egyes szám első személyű) igealak vagy _igei személyragok_ vannak.

2. A "jössz" szó hosszú sz-szel írandó.

3. Nincs "alapszó" sem. A szószerkezet mindig: szótő + toldalék(ok); jelen esetben a szótő a "jö".



A kérdésre:

A helyes alakok a köznyelvben: jöttök, esztek, isztok; tájnyelvben él a jösztök alak is. (A helyesírás-ellenőrző az utóbbit alá is húzza.)

Ezek az igék rendhagyó ragozásúak.


Egy kis segítség több rendhagyó igével:


[link]

2012. máj. 26. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/59 anonim válasza:
100%

A weboldalt böngészve, olvastam, hogy sokan "leparasztozzák" azokat, akik használják, a jösztök szót. Bemásolok egy idézetet:

(Ady sorai: Ha jösztök lesztek, ha marad, esztek

Nesztek!)

Erdélyben, Marosvásárhelyen csak úgy használtuk, hogy jösztök.

2012. nov. 8. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/59 anonim válasza:
82%

Lehet, hogy nem Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében beszélnek a legszebben, de a leghelyesebben igen.

Egyébként minden tájszólás gyönyörű, még a budapesti is (mert hogy nekik is van ám).

2013. aug. 21. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/59 Bistyák Zoltán válasza:
32%
de a kérdező legalább helyesen használja az ikes igék ragozási feltételeit. azt írta h lakom nem pedig lakok. és ez nagy dolog. én agyrémet tudok kapni ezektől a szavaktól: eszek, iszok, alszok, játszok.... úristen... mikor az eszem, iszom, alszom, játszom.
2013. nov. 11. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/59 premix válasza:
80%

A Google kidobott egy .doc fájlt a Debreceni Egyetem Magyar Nyelvtudományok Tanszékéről. Ez 4-5 oldalban leírja a "jő" ige átalakulásait a XV. századtól napjainkig. Kezdve azzal, hogy az megrövidült az "ő", egészen odáig, hogy megjelent az "sz" a T/2 alakban. A "jön" jelenlegi "hivatalos" ragozása (jövök, jössz, jön, jövünk, jöttök, jönnek) más igék, vagy a "jön" ige különböző számú és személyű alakjainak egymásra hatása folytán jöhetett létre. És ez a ragozás most sem szabályos. A nyelv ezért igyekszik "szabályosítani", aminek eredménye a "jösztök".


Lényeg: jelenleg a jöttök a "helyes". Talán 50-100 év múlva (remélem hamarabb) már a jösztök lesz az, mivel, bár rendhagyó, mégis szabályosabb a jelenleginél. (Illetve kellemesebb a hangzása és könnyebben ejthető, amiket egy pesti sosem fog elismerni:P )


Annak pedig, aki leparasztozta a jösztöket használókat, javaslom, hogy mihamarabb vitassa ezt meg Móriczcal vagy Adyval. Szerintem sokan vagyunk, akik szívesen segítenénk neki felvenni velük a kapcsolatot.

2013. nov. 13. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!