Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Más, másik - melyik vonatkozik...

Más, másik - melyik vonatkozik élő és élettelen dolgokra?

Figyelt kérdés

Pl.:

Nem kell más.

Nem kell másik.


2016. júl. 17. 23:02
 1/4 anonim ***** válasza:

nem evidens ez?

altalaban a nem kell mas- mondat akkor hangzik el, ha elo szemelyre pl egy ferfira/ nore gondolsz.

nem kell masik - nem kell masik zokni, cipo, stb, tehat egy elettelen targyat jelol.

de!

sokszor mondjak ugy is, hogy nem kell masik ferfi / no, azonban azt nem nagyon hasznaljak, hogy nem kell mas zokni, cipo.

2016. júl. 17. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 BringaManó ***** válasza:
100%

mást jelent a két szó, esetleg bizonyos mondatokban jó lehet mind a kettő, de akkor sem pont ugyanazt jelenti, pl. a kérdésben lévő példamondatok között is van némi különbség:

"nem kell más":

1. 'nem kell más ember (párnak)', 'nem kell más ember (valami feladatra)', stb.

"nem akarsz helyette jobb pasit/csajt/szakácsot keresni? – nem kell más."

2. 'nem kell más dolog, az említetten, a felsoroltakon kívül',

"tegyek még valamit a bőröndbe? – nem kell más."


"nem kell másik":

ez inkább akkor jó mondat, ha egy adott "készletből", hasonló dolgok közül kell választani:

"jó ez a cipő, amit felpróbáltál, vagy hozzak másikat? – nem kell másik."

"ezzel a csavarhúzóval meg tudod oldani, vagy keressek egy nagyobbat? – nem kell másik."

ugye ezek a mondatok furák lennének "nem kell más"-sal.

de ez vonatkozhat emberre is, ha szintén "készletből" válogathatunk, de inkább akkor, ha közvetlenül előtte már meg volt nevezve, hogy másik _micsoda_:

"keressünk egy másik színészt erre a szerepre, rendező úr? – nem kell másik."

"tudnál helyettem másik fiút szeretni? – nem kell másik."


kicsit korlátozottabb ez a használat, tárgy esetén ilyen előzmény nélkül is könnyebben mondom, hogy "másik":

"jó ez a cipő? – igen, nem kell másik."



ha a "nem kell más"-t emberre mondjuk, csak így önmagában (a fent jelzett "előzmény" nélkül), akkor fura lenne helyette "nem kell másik"-ot mondani.

amikor császár előd nagy lendülettel mégis ezt énekli ( [link] akkor érezni is lehet – vagy inkább úgy mondom, hogy én érzem –, hogy ez nem a "normális magyar" nyelv, hanem egy kicsit suta, kicsit döccen, érződik a "költői szabadság", hogy finoman fogalmazzak... vagy "nem kell más" (ilyen szám is van), vagy pedig "nem kell másik lány", de ez a "nem kell másik" olyan izé... viszont legalább egyedi és megjegyezhető lett a sláger címmondata – ilyen szempontból jól csinálta a srác :-)

(...és akkor a refrén végén még fel teszi rá a "koronát", azt mondja: "nem kell egy másik"... :-// )

2016. júl. 18. 04:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Igen, az a dalcím engem is megzavart :) Én is inkább "nem kell más"-t mondanék.

2016. júl. 18. 22:28
 4/4 BringaManó ***** válasza:

Hát tudnak elég érdekes dalszövegek születni – magyartalan megfogalmazás, kacifántos szórend, kusza tagmondatok, hiányzó vagy nem odaillő szavak... Pl. Radics Gigi némelyik dalszövege "méltó" utóda a fenti CSE-slágernek, pl.

"Nem akarok többé mégsem várni"

"Mit akartál tőlem, már úgy sem értem"

"De azon a délután, Egészen máshogy vert a szívem."

"Lesz egy szép kis emlék, Igazán majd mindig őrzöd."

"Távolban szivárvány, Lelkemben hurrikán, Magamat legyőzni kéne még."

"Buta kis üzenet kihagy egy ütemet, Szívjeleket küldi át."

"Tudom azt, hogy honnan jöttem, Van utam, hogy merre mennék"

stb.


(Egyszer majd csinlok egy gyűjteményt az ilyen szövegekből... :-)


Ui.: nehéz dolog a prozódia... – hagyjuk is, inkább hallgassuk (és nézzük!) meg ezt, ezzel nincs ilyen gond:

https://www.youtube.com/watch?v=IvUU8joBb1Q

:-)

2016. júl. 20. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!