Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes ez? ". a csokoládék...

Helyes ez? ". a csokoládék száma több ebben az üzletben, mint a másik üzletben TALÁLHATÓAKÉ"

Figyelt kérdés
2017. febr. 28. 19:47
 1/7 BringaManó ***** válasza:
100%

Igen, a kérdezett szó helyes.

("találhatóké" formában is helyes lenne)


Az más kérdés, hogy a megfogalmazás kissé suta: ha nagyon precízek szeretnénk lenni, akkor vagy "több", vagy "nagyobb a száma":

Több csokoládé van ebben az üzletben, mint a másikban.

=

A csokoládék száma ebben az üzletben nagyobb, mint a másik üzletben.

=

Az ebben az üzletben lévő csokoládék száma nagyobb, mint a másik üzletben találhatóaké. (vagy: találhatóké)

2017. febr. 28. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 dq ***** válasza:

" A magyar nyelvhasználati szótár (Pauz–Westermann, 2007) alapján sincs jelentéskülönbség a „hallhatók” – „hallhatóak”, „láthatók” – „láthatóak” alakok között:

„A kötőhangzó már régebben jelentkezett az ú, ű végű melléknevek -k többesjele előtt: szomorúak, keserűek, egyértelműek. Újabb fejlemény viszont a kötőhangzós -k többesjel a folyamatos melléknévi igeneveken. Ezek esetében még ingadozik a nyelvhasználat, sokszor mindkét forma, a kötőhangzós és az anélküli egyaránt létezik, de nem mutat jelentéskülönbséget: elbűvölők — elbűvölőek, elnézők — elnézőek, hajlandók — hajlandóak, használhatók — használhatóak.”


A nyelv szükségszerű tulajdonsága, hogy változik. A fent említett, egymás mellett élő alakok is ezt bizonyítják. Kézzelfogható, konkrét, objektív módon csak arról beszélhetünk: lehetővé teszi-e az újabb nyelvváltozat a kölcsönös érthetőséget, valamint az árnyalt, színes kifejezésmódot. A „láthatók” és hasonló szavak változása „láthatóak” típusúra nem sérti ezt az elvet: ugyanúgy megmarad a kölcsönös érthetőség, és a kifejezés árnyaltsága sem szenved csorbát. "


[link]


(Régebben találtam viszont olyan forrást is, amely tesz különbséget a kettõ között, és elmagyarázza hogy melyik esetben melyik a helyes -- én se nem tudom, se nem érzem)

2017. márc. 1. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
Régebben volt különbség, pld. a hallhatók ideglenes jellemző, a hallhatóak pedig állandó jellemző. Ezt kezd már kikopni, mert rövidebb, és van pár szó, amelyre e megkülönböztetés nem alkalmazható.
2017. márc. 2. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Szeder Katalin ***** válasza:
Szerintem a találhatóaké-ban az utolsó a teljesen felesleges, csak a kiejtést és a szövegértést nehezíti.
2017. márc. 2. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ez az -ÓAK állítólag a fiatalabbak nyelvhasználata, és terjedőben van.

Én utálom, és hányingerem van azoktól a dolgoktól, amik nem találhatóak, nem láthatóak és hallhatóak. Azok jók, amik láthatók és hallhatók stb.

2017. márc. 3. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Az óak-nak is van helye. Ha pl. jelezni szeretnénk, hogy nem főnévként, hanem jelzőként szerepel a szó.

Pl.: eladók, eladóak.

2017. márc. 7. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 BringaManó ***** válasza:

– jóllehet, nem sok szövegkörnyezet van, ahol ezzel félreértést oszlathatunk el :-) (legalábbis az eladó szó esetében)

de ettől persze még jelezhetjük, mondjuk rá, hogy a könnyebb érthetőség kedvéért.

de olyan nyelvhasználó is van, akinek főnévhez is teljesen jó, asszem Kálmán László mesélte a cirkuszi hangosbemondót: "Jöjjenek, jöjjenek! Elefántok, orrszarvúak, kígyóak!"

2017. márc. 7. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!