Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az "akaszt" szó kijelentő mód...

Az "akaszt" szó kijelentő mód 1. szám 3. személyben csak "akasztja", vagy megfelelő az "akassza" forma is?

Figyelt kérdés
2017. márc. 29. 10:30
1 2 3 4
 11/36 BringaManó ***** válasza:
100%

Wadmalac! Nagyon sok magyar így mondja magyarul. Most akkor mi van??


---

#10: Teljesen téves a következtetés, hiszen ez a fajta "félreérthetőség" nem igazi félreérthetőség: általában egyáltalán nem érthető félre (az adott szövegkörnyezetben, az adott helyzetben), de ha néha kicsit mégis félre lehet érteni, ez akkor sem akadályozza meg a nyelvet abban, hogy életben tartson ilyen szavakat. Gondolj ezekre a szavakra:

írja, olvassa, fúrja, rúgja, uralja, játssza, mondja, dobja, csapja stb. sorolhatnám napestig...

Szóval ha "csak ez a bajod" vele – ahogy írod –, akkor fellélegezhetünk: nincs is bajod vele. ;-)

2017. márc. 29. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
63%
Azért a tájszólás meg a tanulatlanság nem ugyanaz...
2017. márc. 29. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 BringaManó ***** válasza:
100%

Süsü, nem értem teljesen ezt a pregnáns szóbali/írásbeli különbségtételt... Hogy érted, hogy "Írásban kizárólag az „akasztja” a megfelelő alak"? Ez nem helyesírási kérdés! Erre nincsenek konkrét, kötelező szabályok. Miért ne lehetne így írni? Mibe ütközik?

Valaki lenézi őket? Ugyanez igaz a beszédre is. (Bár lehet, hogy a beszéddel elnézőbbek az emberek.)

A nyelvhasználati szótár (vagy bármi hasonló) mást javasol? Ugyanez igaz a beszédre is.

A tanár lepontozza? – Na ebben lehet, hogy van valami, ez fontos szempont lehet, kíváncsi lennék, hogy hogy megy a tanítás olyan vidékeken, ahol nagyon "unsztenderd" módon beszélnek az emberek (így a gyerekeik is). Sajnos tősgyökeres budapestiként nem volt alkalmam megtapasztalni, csak úgy elképzelem... :-)


(Nem kétlem, hogy vannak sokan, akik így mondják, de úgy írják – ahogyan a ba/be-t mondók közül is sokan természetesen ban/ben-t írnak –, de írhatnák akár úgy is, ahogy mondják... :-)

2017. márc. 29. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
85%

Suk-sükölésnek hívják ezt a formát.


Olyan ez, mint az eszek-iszok, egy fokkal erősebb kiadásban. Van aki tájnyelvi változatnak tartja, van aki a műveletlenség jelének. Én inkább nem nyilvánítok véleményt, mert nagyon le szoktak pontozni érte.

2017. márc. 29. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 BringaManó ***** válasza:
72%

és akkor mi van? mit adnak a pontokért?... :-)

(talán most végre megtudom, mi ez a százalékfetisizmus :-)

2017. márc. 29. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:
50%
Tudod, aki itt lemegy 50% környékére, az egy megbízhatatlan, súlytalan ember. Annak már írnia is felesleges, mert ezt mindenki azonnal látja.
2017. márc. 29. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
9%

Én régen jártam iskolába.

De: legyen szíves, akassza fel a képet a falra.(jövő idő)

Vagy: Jóska felakasztja a képet a falra. (jelen idő)

A kettő nem mindegy.

2017. márc. 29. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
100%

#17: "legyen szíves, akassza fel a képet a falra.(jövő idő) "

Nem jövő idő, hanem felszólító mód.

"A kettő nem mindegy."

2017. márc. 29. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 A kérdező kommentje:

Én pl. soha nem szoktam nézni a "tetszésindexemet" - és (egyébként) nem is bízom benne.

Nagyon köszi a véleményeket!!!

2017. márc. 29. 18:02
 20/36 anonim ***** válasza:
37%

"soha nem szoktam nézni a "tetszésindexemet"

Vannak néhányan, akik buták ÉS erőszakosak, és ha valami nem tetszik nekik, pontoznak lefelé. Ugyanígy vannak néhányan, akik több helyről belépve 30 néven pontoznak lefelé.

Előbb-utóbb ezek az emberek el fogják lehetetleníteni ezt a fórumot, mivel az emberek - a NORMÁLIS emberek - többsége lemegy 50% alá, és onnan kezdve a hangnem is más lesz, meg a hozzáállás is.

2017. márc. 29. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!