Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az ikes igék nem szabályszerű...

Az ikes igék nem szabályszerű ragozása taplóságnak számít?

Figyelt kérdés
2018. jan. 20. 15:23
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
51%
Szerintem ez az ikes igés dolog már kiveszőben van a magyar nyelvből, sokszor már az hangzik furcsán, ha egy ilyen igét szabályosan ragoz valaki.
2018. jan. 20. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem, foleg ha csak ugy beszelgetsz vagy irkaltok egymassal valakinek. Ha csak a csaladdal vagy barataimmal beszelek, akkor meg tajszolasom is van eleg durvan, az ikes igekkel van a legkisebb bajom 😃
2018. jan. 20. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Kérdező, írjál már légyszíves egy-két példát, mert nem jövök rá, hogy mit érezhet a füled taplóságnak.

Kérlek.

2018. jan. 20. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 BringaManó ***** válasza:
75%
Ez tipikusan az "attól függ" kategória, mert tényleg nagyon függ a körülményektől: írásban vagy szóban, ha utóbbi, akkor kik beszélgetnek, hol, esetleg nyilvános beszéd; ha írás, akkor valami "komoly" iromány (könyv, szakdolgozat stb.), vagy csak csetelsz, vagy valami a kettő között (levél a nagymamának); és még az sem egyértelmű, hogy mi számít "szabályos" ikes ragozásnak, hiszen egyrészt vannak olyan szavak, amelyek csak félig-meddig ikesek (pl. csak E/3-ban, de E/1-ben nem), és még mire terjedjen ki az ikesség E/2-re is? Feltételes és felszólító módra is?... Szóval ez a "szabályos ragozás" eleve egy megfoghatatlan, képlékeny, kihalófélben lévő dolog, amelyet van, aki semennyire sem tart már, és van aki még nagyon – de "most múlIK pontosan..."
2018. jan. 21. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Ciki vagy sem, most szembesültem nyelvészként (nem magyar, de akkor is...) 30+ évesen, hogy végig rosszul használtam egyes szavakat (eszek, igyekszek).


Utánaolvastam, és már az MTA is azt írja, hogy kihalófélben van a dolog. Arra vagyok kíváncsi, hogy van az a környezet, ahol annyira bántaná az emberek fülét, mint pl. az "innÁk egy sört"?

2018. jan. 21. 07:18
 6/14 anonim ***** válasza:
55%

Azért mert kihalófélben lévő dolog, még bőven van aki úgy modja. Itt Debrecenben is vannak még, akik olyan szép ízesen nyílt és zárt e hangokkal beszélnek. Az is kihalóban lévő dolog.

A ikes igék használata is ilyen.


Teljesen természetes a két alak.


Ha telefonon hívnak és a nyammogást mentegetem, akkor azt mondom:

- Most éppen eszem. Azért hallod a csámcsogást.


De ha rám tör az éhség:

- Eszek valamit gyorsan mielőtt éhen halok.


Ha van tárgya a mondatnak, akkor én magam is az eszek formát használom. Eszek valamit.

2018. jan. 22. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
67%

6-os.


Ez az alanyi és tárgyas ragozással van összefüggésben, nem az ikes igékkel.


Az érettségibe nem tartozik bele az ikes igék szabályszerű ragozása? Csodálkoznék, ha úgy lenne.

2018. jan. 23. 05:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
40%
Nekem bántja a fülemet, de én előnnyel indultam, a nagymamám magyar-történelem szakos tanárnő volt, és tőle tanultam meg beszélni. Sajnos már egyre kevesebben figyelnek erre.
2018. jan. 24. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
74%

Ma már az iktelenül ragozásuk a megszokott . Az ikesség ünnepélyes .

Pedig van , amikor előnyös lenne az ikeseket is iktelenül ragozni : Eszek egy almát . Eszem egy almát . Így , ugye , lehet látni , hogy általános vagy határozott ragozás - e . Szigorúan ragaszkodva az ikességhez ilyen nincs . Eszem egy / az almát .

2018. jan. 24. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
59%
A sok okosnak mondanám, h a helytelen beszéd a tanulatlanság, olvasattlanság jele.....
2018. jan. 26. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!