Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az ikes igék nem szabályszerű...

Az ikes igék nem szabályszerű ragozása taplóságnak számít?

Figyelt kérdés
2018. jan. 20. 15:23
1 2
 11/14 BringaManó ***** válasza:
100%

#6:

Hm, hát ez érdekes különbségtétel (mármint hogy van a mondatban tárgy, vagy nincs), nekem új, ezt majd megpróbálom megfigyelni...


#9:

Nem világos az előny: miért jó, ha "lehet látni"? Anélkül is értjük, nem értjük vélre, teljesen világos, nemde?


#10:

A "helytelen beszéd" elég képlékeny dolog (pl. az ikes ragozás változása ékes példa erre: nem tudom, te melyik állapotát tartod "helyesnek", de biztos, hogy azt az állapotot is megelőzte egy másik... mondjuk amikor még feltételes és felszólítómódban is volt ikes ragozás).


A helyes/helytelen írás már egzaktabb dolog – és annak sem tesz jót az olvasatlanság (egy t-vel, ugye... :-).

2018. jan. 27. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Bäsz vagy bäszik?

Bäszok vagy bäszom?

Ez itt a kérdés. A válasz: kúrok

2018. jan. 27. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim válasza:
0%
Hát a szabály szerint kellene használni, ha valaki pongyolán beszél magyarul, az nem tesz jó benyomást, valahogy kicsit műveletlennek tűnik, bár sokan úgy használják.Nekem bántja a fülemet.
2018. jan. 28. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 BringaManó ***** válasza:

Jó, csak erre nincs szabály, nincs rá előírás.


Egyrészt lehet róla megfigyelés: megvizsgálhatjuk és feljegyezhetjük, hogy kik mikor hol hogy mondják/mondták;

másrészt van olyan, hogy valaki leírja azoknak, akiket érdekel, hogy szerinte hogyan szép (pl. nyelvművelő könyvek, weboldalak);

harmadrészt ha valaki tanítja a nyelvet (pl. szülő gyereknek, vagy magyar ember idegen anyanyelvűnek), akkor ő megmondhatja, hogy "hogyan kell beszélni magyarul" (ami csak annyit jelent, hogy 'mi így szoktuk', és/vagy 'a magyarok többsége így szokta', és/vagy 'szerintem így szép, így jó').

2018. jan. 28. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!