Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy van ez pontosan a magyar...

Hogy van ez pontosan a magyar nyelvben?

Figyelt kérdés

Például: megvenni - meg lett véve

visszahozni - vissza lett hozva

kiönteni - ki lett öntve


És az elvinnivel hogyan van? El lett vivve, vagy el lett vidve, vagy hogy?


2008. nov. 4. 16:11
1 2
 11/15 anonim válasza:

Én nyírségi vagyok, de Pesten élek már régóta. Én is használok ilyen alakokat, ami azt jelentheti, hogy arrafelé az ilyesmi használatban van. Pl. ma azt kérdeztem egy Actimel joghurtitallal kapcsolatban anyukámtól, hogy "Mikor lett kitéve?" (a hűtőből)

Kolozsvári beszédben hallottam ilyet a nyáron: el voltam aludva, meg van halva.

Ezek már nekem is furcsák, mert szenvedő szerkezetet csak tárgyas igéből lehet képezni, de úgy látszik Erdélyben ez nem igaz.

Tehát: az ilyen alakok tájnyelviek, regionális köznyelvben használatosak, legalábbis így gondolom, ill. egy barátnőmtől megkérdeztem, és ez szerinte is így van.

2010. okt. 9. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim válasza:
Nos, szerintem - a nyelvészek véleményének ellenére - igenis használnak a magyarok bizonyos szenvedő szerkezeteket mindennapjaik során. :)
2011. jún. 25. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Igazából mindegyik helyes, mert tájszólások.

Van Víve, vive, vidve és van, ahol egyiket sem használják, hanem "elvitték"-et mondanak.

Az utoló a hivetelos, mert Budapest tájszólásában ez használják.

2013. ápr. 10. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
az utolsó kommentelő vagyok: bocsánat az elgépelkésekért :D
2013. ápr. 10. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:

Akik azt mondják, hogy nincs a magyarban passzív szemlélet, azok légyszives próbálják meg a következő mondatokat átalakítani cselekvőre:

-A bolt nyitva van.

-A kocka el van vetve.

-Ki van rúgva!

-Meg van tervezve.

-(jövőre) már fel lesz építve.

2017. dec. 23. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!