Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hol találok leírást arról a...

Hol találok leírást arról a szabályról, amikor kérdésben az e betűt kötőjellel kapcsoljuk a szó után?

Figyelt kérdés

Használni tudom,de nem tudom a szabály nevét, hogy megkeressem és elmagyarázzam valakinek. :D

Például: Megkérdeztem Pistát, hogy ma focizunk-e?


2018. dec. 28. 16:13
 1/5 A kérdező kommentje:
gondolom magának a mondatszerkjezetnek van elnevezése (például fő és mellékmondat) és ahhoz kapcsolódik,de egyébként is illene tudnom, azt hiszem, negyedikes anyag. :D
2018. dec. 28. 16:14
 2/5 anonim ***** válasza:
74%

[link]


h. pont

2018. dec. 28. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Idézem az előző válaszoló linkjéről: "Az -e kérdőszócskát kötőjellel kapcsoljuk az előtte álló szóhoz, például: Nem tudom, hogy írjunk-e ide példát."

Ennyi a szabály.

Tehát ha pontosan akarod használni a fogalmakat, akkor nem az "e betűt" kapcsolod (persze ez is igaz), hanem az "-e kérdőszócskát". Ugyanis jelen esetben ez a szófaja, kérdőszócska. Sokan elhagyják a kötőjelet, pedig tényleg alsó tagozatos tananyag.

Mások meg akkor is kötőjelet tesznek, amikor nem kellene: konkrétan amikor az "e" nem kérdőszócska, hanem mutató névmás.

Pl. "Nem tudhatom, hogy másnak e tájék mit jelent, nekem szülőhazám itt e lángoktól ölelt kis ország, messzeringó gyerekkorom világa."

Sokaknak dereng az előbb idézett szabály, csak fogalma sincs a szófajokról, így aztán kötőjelezi az e-t hol előtte, hol utána, így születnek olyan abszurd megoldások, mint "másnak-e" vagy "e-tájék", ill. "itt-e" vagy "e-lángoktól".

2018. dec. 30. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
igen, valóban sokan rosszul használják, ezért szerettem volna tudni a pontos megnevezést. Köszönöm! :)
2019. jan. 5. 18:07
 5/5 anonim ***** válasza:

Apró kiegészítés: a példamondatod végére pont kell, nem vessző.


Megkérdeztem Pistát, hogy ma focizunk-e.


Mindig a főmondathoz kell igazítani az írásjelet.

2019. jan. 5. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!