Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az "utca embere" miért van...

Az "utca embere" miért van ennyire a nukleáris energia ellen?

Figyelt kérdés
Miért van az, hogy bárkivel beszélgetek, akinek a fizikához semmi köze sincs, az szidja az atomerőműveket, szerinte be kéne zárni azokat. Szerintetek miért lehet ez? Média hatása lehet ez, vagy mi?
2010. júl. 17. 17:42
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:

A műveletlen, unintelligens ember azért ellenzi, mert azt hiszi, hogy "veszélyes", a média jóvoltából.


Az intelligens emberek egy része azért ellenzi, mert szerintük összességében az atomerőművek energiamérlege negatív (a leállítás utáni teendők sok szakember szerint összességében több energiába kerülnek, mint amennyit az élettartama idején az erőmű termelt).


"bárkivel beszélgetek, akinek a fizikához semmi köze sincs, az szidja az atomerőműveket, szerinte be kéne zárni azokat"


Véletlenül kiváló fizikusokat is ismerek, akik ugyanezen a véleményen vannak, ld. feljebb.

2010. júl. 17. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:

Én a fizikával ugyan nem vagyok különösebben kibékülve, viszont kémiában otthon vagyok. Sokat tanultam a nukleáris energia előállításáról. De én is látom benne a kockázatot. Azt minden gondolkodó ember beismerheti, hogy van kockázata. Akárcsak a részecskegyorsítóknak például.

Az esélye, hogy bármiylen katasztrófa történik, valóban nagyon-nagyon-nagyon kicsi. De van. És minél nagyobb kaliberű dologról van szó, a következménye is annál súlyosabb. Oké, hogy persze, Csernobil már rég volt, meg azóta modernebb a technika, stb. De csak ennek az egy régi robbanásnak a következményeit, súlyosságát még máig nem tudták egész biztosan felmérni. Amit én tudok, az az, hogy a hely környékén érdekes mutációk jöttek létre az állatok körében, amelyek ennek ellenére probléma nélkül szaporodnak. Rengeteg ember kapott rákot, és rengeteg csecsemő született rendellenességgel.

Olyan ez, mint hogy statisztikailag repülni sokkal biztonságosabb, mint autóval utazni. De ha egy repülő lezuhan, az viszont jóval nagyobb katasztróával, és több ember halálával jár, mint egy autóbaleset.

Mindemellett elismerem, hogy az atomenergia az egyik legjobb alternatíva.

2010. júl. 17. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
Nem mellesleg az előttem szólónak is teljesen igaza van negatív energiamérleggel kapcsolatban.
2010. júl. 17. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:

"Amit én tudok, az az, hogy a hely környékén érdekes mutációk jöttek létre az állatok körében, amelyek ennek ellenére probléma nélkül szaporodnak"


Tudnál erre példát mondani/mutatni?

Én olvastam tanulmányokat a radiokativitás hatásáról a csernobili élővilágra, de semmi ilyesmiről nem hallottam.

2010. júl. 17. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:

[link]

[link]

[link]


Kell még? MErt tudok még küldeni:)

2010. júl. 17. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
2010. júl. 17. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:

Az utca embere általában nincs megfelelően tájékozódva a tudományos, de a mindennapokban nagymértékben szerepet játszó dolgokról.

Ennek egyik oka, hogy nem kapnak megfelelő szinvonalú, valóságos, tájékoztató jellegű ismertetést.

Nagyon népszerű azonban a legkülönbözőbb áltudományos baromságok terjesztése, mert hogy ez árad mindenhonnan, főleg a médiából. Sajnos ezek aztán szájról-szájra terjednek-holott valóságtartalmuk nincs.

A másik ok, hogy egy átlagember, vagy úgy is mondhatnám hogy fizikában kevésbé jártas ember, önszántából való érdeklődést nem mutat.

Gondolok itt most arra, hogy sokan -mindenféle utánanézés nélkül- vígan terjesztik tovább a valótlan áltudományokat.

Ki is az, aki önszántából utánanézne egy atomerőmű működésének, hogy saját maga meggyőződhessen annak veszélyeiről, így kialakítva egy saját véleményt? Kötve hiszem, hogy ezt bárki is megtenné. Kivételt képeznek azok, akik érdeklődőek a témában és valószínűleg munkakörük is kapcsolódi a fizikához.

A harmadik dolog, hogy a köztudatban az a tévhit rögzült, hogy az atomerőmű sugárveszélyes. A sugárveszély pedig ugye halált jelent.

Hiányoznak azok az ismeretek, amelyek egy atomerőmű előnye mellett szólnak. Nincs tudatban az a tény, hogyha leállítanák pl. a paksi erőművet, akkor az ország 60 százaléka villany nélkül maradna.

Továbbá azt kell mondjam, hogy egy erőmű -és a termelt hulladékok által kibocsátott sugárzás, csak egy nagyon kis része, egy embert érő sugárzásnak.

A valóságban rengeteg sugárzás ér bennünket, sugárözönben élünk. Hogy miből származik ez a sugárzás, azt az "utca embere" nem tudja. Nem gondolnak arra, hogy a természetes sugárzás (pl. kozmikus (ami DNS változásokat okoz), vagy egyéb mágneses,Napból érkező sugárzás, stb.) mellet a mesterséges sugárzások között kiemelt szerepet kapnak az elektromágneses sugárzások.

Ez pedig azt jelenti, hogy minden környezetünkben levő villamos berendezés számunkra veszélyes sugárzást bocsát ki: Példéul:

-számítógép

-televizió

-mikrósütő

-mobiltelefon

-magasfeszültségű távvezetékek

-egyéb vezeték nélküli készülékek különösképpen


Kiemelendő külön a legtöbb ember által nap mint nap használatos mobiltelefon. Az általa kibocsátott sugárzás bejut az agyba. Ez nem káros? Dehogynem, csak sokan nem tudják.

És így tovább, és mindezekből az atomsugárzás csak egy töredék.

2010. júl. 18. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:

Az atomerőmű energiamérlege kötve hiszem, hogy negatív lenne. Nyilván rengeteg utólagos munka van vele, de mondjuk egy VVER-440-es reaktor a 30-50 éven keresztül 440-500MW-os teljesítményt nyújt, ennél még több energia kellene az utómunkálatokba?

Valamint ezeket az utómunkálatokat, biztonsági intézkedéseket mind-mind belekalkulálják az árba, és a nukleáris energia így is versenyképesebb árat tud nyújtani, mint az egyéb életképes alternatívák.


Mindenesetre ez egy érdekes felvetés, utánanézek még.:)

2010. júl. 18. 13:43
 19/25 anonim ***** válasza:

Akárhogy is vesszük, az atomenergia ma az a forrás, amely a legtöbbet szolgáltatja. Bármennyire is nem tetszik ez valakinek, de így van.

Vannak ugyan átmeneti környezetbarátabb megoldások, de egyrészt azok nincsennek támogatva, különösen itt Magyarországon, illetve a megvalósításhoz környezeti adottságok és feltételek is vannak.

Pl. A következő 100 -200 évben szinte biztos hogy nem a szélerőművek fogják szolgáltatni Magyarországon az energiaellátást. Ugyanis a tárolással van jelentős gond. De nem is a napelemeké a jövő.

Ezek inkább kisebb területeken lehetnek jól bevált módszerek.

Valószínűbbnek tartom, hogy még 100 év mulva is jelentős szerepe lesz az atomerőműveknek.

Ezenkívül kutatások folynak a magfúziós reaktorral kapcsolatban is. Ennek lehet jövője.

2010. júl. 18. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:

23:54


köszi, én eddig csak gerincesekről készült tanulmányokat olvastam, majd ennek is utánanézek.

2010. júl. 18. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!