Mire képed az én?

Figyelt kérdés
Én alatt nem a biológiát, sem a neurológiát, hanem amolyan pszichológiai működést értek. Én, mint a megfigyelő. Mi az, amit az én tesz, és nem a test vagy az agy?

2019. nov. 26. 17:35
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
100%

Az itta probléma kérdező, hogy az "én" egy nem pontosan definiált kategória, emiatt lehet belemagyarázni ezt azt. Induljunk ki másból.

Beszélünk hullámról, mint fogalomról. Sőt, elmondjuk egy csomó tulajdonságát, szerkezetét, működési módját. Még azt is, mifélék vannak és mitől. Ám hullám azért van, mert van hordozója. Van vízhullám, van hanghullám, van elektromágneses hullám, mindnek jól definiált (anyagi) hordozói vannak, miközben maga a hullám nem megfogható, eszmei.

A tudat hasonló. Van sokféle tulajdonsága, szabályai és egyebek. De hordozó (élő test, benne a működő agy) nélkül nincs tudat. Ha látsz egy szép környezetet, és ettől jókedved lesz, akkor a jókedv maga egy eszmei dolog, nem megfogható. Ám a szemeddel (vagy más érzékszerveddel) érzékelsz, megfelelő neuronhálózat közvetíti az agyba, ott egy adott terület azt feldolgozza, de nem abszolút mértékben, hanem erősen függően korábbi tapasztalattól, ismerettől. Ez aztán lesz egy érzet, ami valójában egy biokémiai állapot a test (leginkább az agy) egy bizonyos helyén. Ez az érzet emóciókat vált ki, amit te jókedvnek nevezel, ez azonban (néha kevéssé) ismert biokémiai állapot. A depresszió például lehet egy korábban megélt drámai helyzet következménye, és pszichológiai módszerekkel kezelhető. De lehet biokémiai eredetű, és kizárólag vegyszerekkel (gyógyszerrel) kezelhető, ha egyáltalán.

Az úgynevezett én tehát a materiális anyag és a szellemi érzet egyfajta keveredése, ami a hétköznapi életben használható talán, tudományosan azonban valami vagy anyag, vagy az agy egy speciális (és ma még kevéssé feltérképezett) produktuma, amit röviden tudatnak nevezünk. Ennek is vannak "termékei", ilyen a gondolkodás, az akarat, az érzelem és hasonlók, ezek hordozója pedig az emberi test, jobbára de nem kizárólag az agy.

2019. nov. 27. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!