Miért őrültség?

Figyelt kérdés

Elolvastam Thoma Schelling Termosztátok, tragacsok és más modellcsaládok című írását, amiben ezt írja:


"Ugyanez a jelenség jön létre, amikor féltucatnyi üzletember azt mondja a pincérnek, hogy közösen fognak fietni; miért takarítana meg valaki a csoportnak 6 dollárt azzal, hogy nem marhasültet, hanem hamburgert rendel, amikor az neki csak 1 dollárral fog többe kerülni? Az emberek többet isznak azokon az összejöveteleken, ahol ingyen van az ital, és utólagosan számolják ki az egy főre jutó költséget, így nagyon könnyen rá lehet őket venni arra, hogy többet igyanak, mint amennyit negengedhetnének maguknak, és egyébként az asztali jó kedély is emellett szól. Egy klub vezetője viszont őrültséget csinálna, ha azt javasolná, hogy a havonkénti vacsorák teljes összegét egyszerűen osszák szét egyenlő arányban a tagok között."


A kérdésem az lenne ezzel kapcsolatban, hogy miért lenne őtrültség a klub vezetőjének a szétosztást javasolnia. Szerintem a szétosztás lenne a logikus, mivel ekkor a vendégek többet fogyasztanának és nőne a bevétele.



2020. máj. 24. 15:01
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Az idézet az emberi elme működésének sajátosságait világítja meg köznapi példákkal. Az utolsó mondat szerinti cselekvés élesen ellentmond a fölötte ismertetett emberi tulajdonságoknak.

A klub vezetője javaslatát kénytelen előre megmondani. Ezért mindenki úgy gondolná, a szomszéd többet eszik iszik, és azt mondaná, miért én fizessem a többi zabálását, én keveset eszem. Ezt azért gondolja mindenki, mert a zabálást, sok ivást másnál mindenki elítéli, de önmagáról mindenki jót gondol (jobbat, mint ami valójában). Így a klubvezető logikája élesen ellentmond az emberi viselkedésnek.

A vicces az, hogy még az igazságosan (dokumentáltan) történő elosztás előre meghatározott szabályát is néhányan kritizálnák. A kevésbé átlátók úgy éreznék, hogy a szabályt azért találták ki, hogy őket átverjék. Az ő félelmük (gyakran tudat alatt) az, hogy nem tudják ellenőrizni a szabályt, ezért átverésnek érzik.

Nagyon ravasz dolog az emberi gondolkodásmód. Ezt tovább bonyolítja, hogy mivel a dolgok értése, a tudás rendkívül sokféle az emberek között, így ugyanarról a dologról való vélekedés is sokféle. Ennek egyeztetése úgy, hogy tisztességes is legyen meg el is fogadja a nagy többség, rendkívül nehéz.

2020. máj. 24. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!