Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mennyi igazság rejlik abban...

Mennyi igazság rejlik abban az állításban hogy a Hapsburgok a Karlócai békét követően rengeteg egykori végvárat pusztítottak el annak érdekében hogy megnehezítsenek egy esetleges ellenük irányuló felkelést ?

Figyelt kérdés

Azt már hallottam hogy többek között azért van akkora ( legalábbis állítólagos ) európai mércével mért " várhiány " Magyarországon , mert hogy a fentebb említett ok miatt a Hapsburgok nagy búzgósággal elkezdték megsemmisíteni a korábban végvár funkciót betöltő várakat ...


Van bármiféle igazság ebben az állításban ?


Vagy megint csak egy többé-kevésbé hamis állításról van szó ?



2021. nov. 2. 06:15
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:

Most őszintén mondd meg nekem hogy mi értelme van a helyesíráson lovagolni egy történelemmel kapcsolatos kérdés esetén ?


Attól hogy félreírtam ( vagy szerinted eleve nem tudtam ) a Habsburg szót , még nem jelenti azt hogy nem érthető a kérdésem ...


Tehát ( ha már annyira hajlamos vagy az okoskodásra ) akkor miért nem válaszolsz a kérdésre ahelyett hogy továbbra is a helyesíráson lovagolnál ?


Azt tudom hogy sokak számára elvezetes a trollkodás , de attól még mindig nagyon szánalmas , főleg hogyha már ( helyesírási hiba esetén ) arról van szó hogy az általad kiosztott illető már több mint kétszer kijavította magát ...


Ha azt várod hogy elismerjém hogy jaj de jó ember vagy mert felhoztad a figyelmemet arra hogy háromszor rosszul írtam azt hogy Habsburg meg karlócai béke , akkor sajnalom de nem fogsz részesülni abban a megtiszteltetésben , mert már eleve nem kellett volna engem ( főleg ilyen ismételt rászállós módon ) kijavítsál .


Hiszen arra van ott a helyesírás szekció vagy jobbik esetben a nyelvtan tanár szakma , bár ahhoz gondolom hogy már messze nincs annyi eszed , mivel sokkal könnyebb a gyakorin okoskodni mint tanárnak menni .


Na de mindegy végülis én vagyok a hülye hogy egyáltalán leálltam firkálgatni két rosszmájú skandináv mitológiai lényről elnevezett alakkal és majd remélhetőleg akad valaki aki végre valahára válaszol a kérdésemre ...


Ha en fin dag , ni ack sa smarte troll .

2021. nov. 2. 09:12
 12/24 anonim ***** válasza:
60%

"Másrészt a Habsburg név minden nyelven - Magyarországon és külföldön is - uyganúgy irandó, erre nem mentség, hogy nem MO-on élsz!"

Ez nem teljesen igaz. Az tény, hogy szabály szerint más nyelveken is mind b-vel kell írni, de elég sok külföldi szövegben láttam már p-vel írva, már-már olyan az összhatás, mintha egy alternatív írásmód lenne. Még márkanévben is előfordul:

[link]

2021. nov. 2. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim válasza:
Ránézésre itt 4-5 különböző embertől látok hozzászólást. Lásd be, nem elég érdekes a kérdésed ahhoz, hogy valaki válaszoljon neked. Kérdezz meg egy történelem tanárt!
2021. nov. 2. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim válasza:
18%

12-es!

Mi köze van egy abszinthez az uralkodó család nevének? Anyám borogass!

2021. nov. 2. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
63%

"Mi köze van egy abszinthez az uralkodó család nevének? Anyám borogass!"

Tudsz olvasni? Akkor a magyarázat is megvan, mi köze. Azt próbáltam vele illusztrálni, hogy külföldön egy viszonylag elterjedt írásmód a Hapsburg, még ha nem is hivatalos.

2021. nov. 2. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim válasza:
40%
Arra nem gondoltál, hogy esetleg pont azért írják p-vel, hogy ne legyenek ebből jogi viták?
2021. nov. 2. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
42%

Arra nem gondoltál, hogy átlagjóska legtöbbször ilyen formában találkozik a névvel?

De tényleg olvass egy kicsit utána, egy sor különböző külföldi szövegben előfordul p-vel.

2021. nov. 2. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
52%

A Karlócai béke és a Rákóczi-szabadságharc után. A kurucok viszonylag jól tudták alkalmazni a középkori kővárakat a saját gerilla-taktikájukhoz. Ez nem azért volt zavaró a Habsburgoknak, mert túl nagy emberveszteségekkel járt volna szétlőni egy sziklaormon álló nyüzüge váracskát* (akkoriban már rég erődöket építettek Európában, a végvárak nem számítottak túl komoly akadálynak), viszont rendkívül idő- és erőforrás pazarlás volt, hiszen hetekig vagy akár hónapokig ott kellett állomásozni egy tüzér századnak, hogy kiűzzenek 50-100 gyengén felszerelt gyalogost egy várból, holott az ágyúkra és a katonákra szüksége lett volna a Birodalomnak a nyugati, Franciaországgal vívott háborúkban vagy a Spanyol Ökörködési Háborúban is sokkal komolyabb ellenfelek ellen.

Ezek a várrombolások egyébként számos helyen képletesek voltak: a várak kezdetben megmaradtak, csak éppen feltöltötték körülöttük a vizes árkokat vagy a meredek sziklafalakat lankás domboldalra cserélték. A várat a helyi lakosság hordta el sok helyen, nem a Habsburg seregek robbantották fel.


*Ez csak általánosságban értendő, ha hihetünk a népi legendáknak akkor Csobáncot pl. óriási emberáldozatok árán tudták csak elfoglalni a labancok. A legtöbb vár nem ilyen volt, kevés erőfeszítéssel, de időpazarlással tudták bevenni.

2021. nov. 2. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
55%

Igazad van kérdező, te kétszer írtál el valamit, itt viszont én a 18-dikként még nem olvastam semmit válaszként.

Nos a helyzet az, hogy Magyarországról a török kiűzése javarészt a Habsburgok közreműködésével (de nem kizárólagosan) történt. A Habsburgok gyakorlatilag az Árpád ház kihalásával szerették volna megkaparintani Magyarországot, de mindig közbejött valami. Hol az Anjouk, hol a Hunyadiak, aztán meg a török. Itt volt az idő a teljes és feltétlen bekebelezésre, és amolyan biztosra menő társaság lévén, tényleg sok várat felrobbantottak, nehogy kedvet kapjanak magyar felkelők ezeket használni. Csakhogy akkorra a haditechnika fejlődött annyit, hogy a várak erősen vesztettek jelentőségükből, ezért ez a várrobbantás egyfelől nem volt teljes, másfelől sok várat csak részlegesen romboltak le. De mindenképpen tény volt.

2021. nov. 2. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:
Kösz a válaszokért 18-as meg 19-es !
2021. nov. 2. 10:55
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!