Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Platón: A lakoma - Szókratész...

Platón: A lakoma - Szókratész védőbeszéde vagy Eutüphrón. illetve Eutüphron Kritón Szókratész védőbeszéde?

Figyelt kérdés
Mi a különbség Platón ezen művei között? Milyen sorrendben érdemes olvasni őket?

2022. jan. 23. 16:55
 1/5 TappancsMancs ***** válasza:

Hát, hogy másról szólnak és olyan sorrendben olvasod, ahogy akarod.


Crito - Kritón

360 BC

[link]

[link]

[link]


Symposium - Szimposzion - ("A lakoma" a jelentése)

360 BC

[link]

[link]

[link]


Euthyphro - Euthüphron

380 BC

[link]

[link]

[link]


Apology (Apology of Socrates) - Szókratész védőbeszéde

399 BC

[link]

[link]

[link]

2022. jan. 23. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
De akkor ezek szerint van 3 fajta Szókratész védőbeszéde? Mert amiket találtam, Helikon kiadásban A lakoma - Szókratész védőbeszéde, illetve a feljebb említett verziók Atlasz kiadásban. Ezeket találtam. Vagy pl.: A lakoma - Szókratész védőbeszéde az csak részlet A lakomából?
2022. jan. 23. 21:29
 3/5 MDaniel98 ***** válasza:
Ha meg tudod állapítani, akkor én a keletkezésük sorrendjében olvasnám őket.
2022. jan. 24. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 TappancsMancs ***** válasza:

Sejtettem a kérdésből, hogy ez bizonytalan, ezért tagoltam jól láthatóan 4 felé, linkekkel együtt. Vagyis ez 4 írása Platónnak. Az alsó linkeken mindegyiknél az eredetiből fordított angol nyelvűt tudod olvasni.


"De akkor ezek szerint van 3 fajta Szókratész védőbeszéde?"

Nincs három, egy van, aminek a címe "Apology", ami védőbeszédet jelent.

"Vagy pl.: A lakoma - Szókratész védőbeszéde az csak részlet A lakomából?"

Az a könyv Platón két művét tartalmazza, a Symposiumot (A lakomát) és az Apologyt (Szókratész védőbeszédét). Szoktak ilyen nem teljes gyűjteményeket kiadni, hogy a szerző néhány művét teszik bele és nem mindet. Láthatod a lenti linkeken is Platón összes műve azért nem kevés, tehát igen vastag lenne a kiadott könyve is, valami 1000 oldal vagy több is. Ezért népszerűbb művekből összeválogatnak akár kettőt is mint írtad.

Például amit írtál Helikon kiadást, annak a borítóján így van, három sorban:

Platón

A lakoma

Szókratész védőbeszéde


A tartalmuk szerinti tagolásuk pedig így van:

------------


Crito - Kritón


A Kritón egy személynév.

- Témája: Szókratész Kritón közötti beszélgetés.

------------


Symposium - Szimposzion - ("A lakoma" a jelentése)


A görög szümposzion kifejezés "közös ivást" jelent, amely az étkezést, lakomát követi. Egyszerűsítve a szümposzion a lakoma vége ami elnyúlik a beszélgetéssel.

- Témája: a szerelem.

------------


Euthyphro - Euthüphron


Az Euthyphro egy személynév.

- Témája: Szókratész és Euthyphro közötti beszélgetés.

------------


Apology (Apology of Socrates) - Szókratész védőbeszéde


Az "apológia" olyan példa párbeszéd, aminek célja egy személy vagy ügy védelme.

- Témája: Szókratészt ért vádakat is bemutatva Szókratész mellett érvel, vagyis védőbeszéd Szókratész mellett.

------------


Platón művei:

[link]


Vagy a Perseus Digital Library Project oldalán:

[link]


----

[link]

[link]

[link]

2022. jan. 24. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Értem, nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél! És bocsi az értetlenkedésemért! :D
2022. jan. 25. 01:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!