Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a véleményetek a férfi női...

Mi a véleményetek a férfi női egyenjoguságról / egyenlőségről (ami nem ugyanaz, és mindkettő érdekes kérdés)? Társadalmi szerepekről, ezek változásáról a XXI. században?

Figyelt kérdés

2022. márc. 17. 16:47
1 2
 11/18 anonim válasza:
73%

Az esélyegyenlőség egy nagyon jó dolog. Amikor az egyenlőség nevében hülyeséget erőszakolunk valamire, már nem annyira. Nem csak a férfi-női szerepekben.

Legyen egy azonos képességekkel rendelkező nőnek és férfinak ugyanakkora esélye egy pozíció betöltésére, legyen ugyanannyi fizetése ugyanannyi elvégzett munkára, de ne azért legyen a 6 cégvezetőből 3 nő és 3 férfi, hogy egyenlőek legyenek a számok, hanem mert ők a 6 legalkalmasabbak.

IT-ben dolgozom, multi cég, többezer munkavállaló csak magyarországon, és vannak női kollégáim, és nagyszerű szakemberek egytől egyig, szeretek is velük dolgozni. Látszik rajtuk, hogy nem azért lettek felvéve, hogy a kvóta meglegyen, hanem mert tényleg értenek a dolgukhoz. Meg is lennénk lőve, mert a területen jó női munkaerőt találni nehéz - nem azért, mert a nők nem értenek hozzá, hanem mert eleve nincs annyi nő a programozói világban. Arányaiban pedig szerintem ugyanúgy van rossz programozó férfi és nő is.


Egyetemen egy évfolyamtársamat csak a második helyre vették fel, mert 2 ponttal kevesebbet szedett össze az első helyéhez. Egy volt osztálytársa bekerült, aki viszont mentális beteg és félárva volt, amire kapott vagy 50 pontot. Így neki 50 pontnyival kevesebbet kellett teljesítenie ahhoz, hogy bekerüljön egy szakra (amit nem végzett el, mert nem tudta tartani az iramot, nem tudta megtanulni). Persze, sajnáljuk az ilyen embereket, és segítsünk nekik, de ne tegyük ezt mások kárára.


Ugyanez a kvótázással: NE azért léptess elő egy nőt, mert az jó PR meg kapsz rá adókedvezményt vagy mittomén, hanem mert tényleg tud teljesíteni abban a pozícióban, tényleg oda való, és ezzel nem egy másik potenciális jelölttől veszed el évekre a lehetőséget - akár ki is tolva őt az ajtódon.

2022. márc. 18. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 MDaniel98 ***** válasza:
Alapvetően támogatom, a 10#-es jól összefoglalta.
2022. márc. 18. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 TappancsMancs ***** válasza:

"6-os, "Ezt a kötelező jelleget viszont nem tartom jónak, mert had döntse már el a pár maga, és a lehetőség a jobb jogi megoldás."

Pedig pont azért kéne kötelezővé tenni, mert jelenleg ez nem a pár szabad döntése. Képzeld már el azt a jelenetet amikor apuka letárgyalja a szülési szabadságát a főnökével. Szerinted 10-ből hány esetben lenne kiakadva a főnök?"


Félre lett értve, talán jobban körbe is írhattam volna. Ebben nem csak két lehetőség van! Vagyis nem csak 1. a nőknek jár a baba szabi, 2. kötelezően mindkét fél el kell ossza a baba szabit. Ott a harmadik lehetőség is, vagyis, hogy 3. mindkettőjüknek jár jogilag! Amit itt idéztem az tárgytalan, mert amikor apuka letárgyalja a szülési szabadságát a főnökével, akkor mivel ugyanúgy kiadható az apukának, ezért a főnök semmit sem szól rá, kiadja mert JÁR!


Talán listázom a lehetőségeket, a jobb áttekinthetőség miatt:

1. - a nőnek jár jogilag

2. - mindkét félnek kötelező elosztania fele-fele arányban

3. - mindkét félnek jár jogilag, és maguk osztják el ahogy nekik jó


Gondolom egyértelmű, hogy a 3-mas a legjobb lehetőség, mert nem kötelező elosztaniuk, ha nekik más a jobb megoldás. A jó megoldást minden pár maga tudja és a kötelező felezés az nem jó mindenkinek.


A házimunka elosztása meg már alap dolog, és szerintem egy jó kapcsolatban nem jogi okokból osztják el, az már rég rossz kapcsolat. Egyszerűen már nem a középkorban élünk és a párok osztoznak a házimunkákban, de szabad saját döntésük alapján, ahogy nekik jó. A férfi nem egyenjogúságból süt húst például, hanem mert szereti csinálni és jól is csinálja. És itt ne is jöjjön senki olyan szélsőségekkel, hogy a nők is tudnak húst sütni, mert példa volt a házimunka elosztásra. Nyilván tudnak.


""lányokat kevésbé érdekli a barkácsolás" - a lányokat k*rvára nem érdekli a hímzés se, unokahúgomnak meg kötelező volt technika órán. Akkor már inkább villanyt szerelt volna. Meg a fiúknak sem árt, ha fel tudnak varrni egy gombot."

Egy-egy ritkább példa a többségin még nem fog változtatni. Persze, hogy vannak nők akik nem varrogatnak aktívan otthon, de a többségük akkor is nő az otthon rendszeresen varróknak. Én is tudok férfi létemre varrni, na és. Ettől még nem érdekel annyira, ha szükséges varrom amit kell. Nem tudom ki melyik bolygón él, de bizony a férfiakat jobban érdeklik bizonyos dolgok, és a nőket is szintén. Hiába van néha női kamion sofőr, mert az ritka esetet. A történelem témában is egy nő valószínűbben nem a világháborúról fog olvasgatni, hanem inkább a Machu Picchu-ról.


Ott az internet és ingyen tudnának a nők a kvantum fizikáról tanulni, de a nőiesebb oldalakat látogatják, (vagy a vegyeseket). Nők több főzős oldalt néznek, mint a férfiak, a férfiak meg a barkácsolós videókat többet, ezek TÉNYEK amin semmi ritka kivétel nem változtat.


Már rég nincsenek középkori szokások, és a házi és gyereknevelési megosztás egy természetes dolog, annyira megszokott, hogy semmi jogi része nincs. Ez ma már teljesen általános.

"A lasagne-t ő süti, a paprikás krumplit én főzöm. A muffint a feleségem süti, a krumplilángost én." Ezt ma már kb mindenki így csinálja, de gondolom nem egyenjogúság miatt, hanem egy jó kapcsolaton belüli megegyezés miatt. Teljesen természetesek ezek.


A fizetések témája viszont konkrét jogi vonzattal rendelkezik, az egyenjogúsítható még.


A példákat és hasonlatokat meg érdemes lenne jól használni, mert a kivételek nem jelentik azt, hogy ne lennének többségi jellemzők. Van női kamion vezető, de többnyire ritka és ha valaki ezt nem természetesnek veszi, hanem talán valami sértésnek az fontolja meg újra.


Nők manapság tényleg elkezdtek megjelenni bizonyos szakmákban, de láthatóan nem választják BÁRMELYIK eddig férfi szakmát, iroda, tervezés, IT, és van még sok szakma. Lehet, hogy van aki úgy érti, hogy szerintem nem jó a szabad munkaválasztás - na akkor csak beleértette, mert sehol nem is írtam olyat. :D


Építkezésen beton keverő nőkről miért nem írtok példát? :D

2022. márc. 18. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 TappancsMancs ***** válasza:
40%

Óvónéni is csak több van mint óvóbácsi - kivétel Arnold Schwarzenegger. :D Mert a szakmaválasztás még ha ma már szabad is, akkor is a férfi/női beállítottságokon belül fog maradni. Egy nő ha szakmát választ nem fog akármilyen munkák között nézelődni - szabadság ide vagy oda - burkolónak nem igazán fognak menni. Férfiak sem nézegeti pályaválasztáskor az óvodai munkát. Szóval ritka példák ide vagy oda, vannak női férfi beállítottságok természetesen bennünk.


Ez az egyenjogúság téma amúgy is a két választásos lehetőségek szélsősége között vergődik.

2022. márc. 18. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim válasza:
59%
Nekem az a véleményem, hogy a nők abszolút megérdemlik hogy ugyanolyan jogaik legyenek mint a férfiaknak. Nem is értem hogy mi a megkülönböztetés alapja. Miben jobbak a férfiak, és miért érdelmelnének többet? Na ez az a kérdés amire senki sem tud válaszolni.
2022. ápr. 22. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

A torveny elott egyenloek vagyunk, ugyanannyit er egy no es egy ferfi.

Viszont egyformak nem vagyunk, ezert mashogy itelnek meg egy not es egy ferfit. Emiatt sokan nyavognak hogy "kettos merce" pedig a vilag legtermeszetesebb dolga.

2022. ápr. 29. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
Tappancs mancs: en no vagyok, es ha vissza kene mennem dolgozni a ferjem meg otthon fozocskezne krva ideges lennek. Egyreszt szamomra ez taszito es termeszetellenes, masreszt egy kicsi gyereknek az anyjara van nagyobb szuksege. Biztos nem hagynam magamtol elszakitani a kicsi gyerekem azert mert en most "onmegvalositok". Nem is ertem minek szul az a no aki annyira be van sozva hogy nem bir ki 3 evet otthon.
2022. ápr. 29. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

15: valamiben meg a nok jobbak, de ez sose kerul elo, erdekes modon.

Csak akkor van vilaghaboru ha valamiben a ferfiak jobbak.

Ennyire kisebbsegi komplexusa van a feministaknak hogy nem birjak elviselni h nem ok a legjobbak mindenben?,

2022. ápr. 29. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!