Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit gondoltok erről az (MBTI)...

Mit gondoltok erről az (MBTI) jelenségről?

Figyelt kérdés

Az egyik felvetés az, hogy az MBTI-teszt alapján nagyon kevés az NT típus, az INT ről nem is beszélve.

Természetesen megvannak a magam válaszai erre a jelenségre, hogy mi befolyásolhatja annyira az emberek személyiségfejlődését, hogy a racionalista típusú személyiségek ilyen kis számban vannak jelen, mégis érdekel, ki mit gondol erről.

Ami még csavar a dolgon az az, hogy az esetleg NT típusúaknak fenntartott magyar fórumok többsége is valamilyen félszektás ideológiára épülő gyülekezetnek tűnik, ráadásul tele téves információkkal. Így nem csak az válik érdekessé, hogy általánosan nem jellemző az emberekre ez a személyiségtípus, de valamiért Magyarországon ez pláne hervasztónak tűnik. Ennek oka persze lehet az is, hogy a minta itt szűkebb, nem úgy, mint a több országot felölelő, angol fórumok esetében.

Vélemények kifejtése érdekelne a dologgal kapcsolatosan, illetve a saját tapasztalataitok.


2011. dec. 16. 03:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
69%

"Az egyik felvetés az, hogy az MBTI-teszt alapján nagyon kevés az NT típus, az INT ről nem is beszélve."


Az S...N, az F...T stb.: skálák. Attól függ, hogy ki S és ki N, hogy hol a határ a kettő között. Tehát ha belegondolsz, akkor az az állítás, hogy "kevés az NT", elég semitmondó. Nem lenne persze annyira semmitmondó, ha mondjuk az N-S és F-T skála eloszlásai bimodálisak lennének, azaz két púp lenne a grafikonon. De sokkal inkább normális az eloszlás, vagyis egy púp van a grafikonon. Ezek után típusokról beszélni kétes értékű.


" az esetleg NT típusúaknak fenntartott magyar fórumok többsége is valamilyen félszektás ideológiára épülő gyülekezetnek tűnik"


Az MBTI eleve egy szekta. Innentől kezdve nem nehéz megérteni a továbbiakat.


"Magyarországon ez pláne hervasztónak tűnik"


Magyarországon szinte minden fórum hervasztó, mert a magyarok valamiért nem képesek a moderációra. Attól félnek, hogy az "cenzúra", úgyhogy nem moderálnak, egészen addig, amíg 2-3 pszichopata szét nem cseszi a fórumot. Ez egy átlagos magyar fórum életrajza. Az amerikaiak ezzel szemben pl. tudnak moderálni, egy pillanat alatt kirakják az összeférhetetleneket.

2011. dec. 16. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Sajnálom, valóban kissé értelmetlennek tűnik a mondandóm első fele az NT-kel kapcsolatosan, mivel ez leginkább a szociális megfigyeléseimet tükrözi, nem elég objektív. Ezzel addig nincs gond, amíg a tézisemet megcáfolandó és megerősítő érveket is hajlandó vagyok fogadni, de ebbe az objektívnek mutatkozó szövegkörnyezetbe valóban nem illett bele, ezért elnézésed kérem.

Nem gondolom, hogy az MBTI-társaságok feltétlen "szektának" minősülnének, ez legtöbbször (és legjobb esetben) csupán egy támpont. Valóban rendeződnek ezek közé fórumok vagy társaságok, de előfordul, hogy csupán önmaguk és a másik megértése céljából, emellett rengeteg más témáról is szívesen elbeszélgetnek. Ez nem feltétlen meggyőződés, de egy érdekes felvetés, amit nyilván az ebben érdekelt személyek szívesen megvitatnak. Ami számomra nagyon szektásnak tűnt, az az NT-k "számára fenntartott" magyar fórum lett, ami inkább rémisztő, mint objektív.

Arról sem vagyok meggyőződve, hogy ez mind a moderálás hibája. Ahogy már írtam, egy országból valóban nehezebb kikapni olyan személyeket, akik ezt a témát (vagy bármilyet) igyekeznének objektíven, tudományosan is vizsgálni, a megfelelő, művelt háttérrel, de általánosan, a magyar fórumokat elnézve megdöbbentően kevés ez a szám. Talán valóban csak az az oka, hogy nem angol, így nem tud megfelelő számú kultúrát és országot felölelni ahhoz, hogy egy tág mintából elégséges számú, ennek megfelelő személy alkossa a fórum magját.


Köszönöm a válaszodat.

2011. dec. 16. 18:19
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

"ez leginkább a szociális megfigyeléseimet tükrözi, nem elég objektív."


Igen, viszont nem reprezentatív az össznépességre nézve.


Mondjuk ha bemész a Műegyetemre, ott látni fogod a különbséget, mert szemmel látható, a fizikusok, villamosmérnökök (NT) vs. építészek, műmenedzserek (SP, NF) és mondjuk a gépészek (SJ) között. Egyszerűen máshogy néznek ki. (Vegyük úgy, hogy lefutottuk a kötelező "vannakkivételek" köröket). De ez egymáshoz viszonyítás egy jól meghatározott közegben, nem pedig abszolút mérés, tehát a matekosok inkább NT-nek festenek az építészekhez képest, de az, hogy mondjuk az országban sok vagy kevés-e az NT, ahhoz nincs viszonyítási alap.


"Nem gondolom, hogy az MBTI-társaságok feltétlen "szektának" minősülnének"


"Szekta" amennyiben egyetlen tipológiában hisznek a saját módszerükkel. A pszichológia sok típustant ismer és sokféle elmélettel támasztja alá. A MBTI egyébként nem is olyan rossz, mert a pszichológusok által széles körben elfogadott Big Five igazolja.


De egyébként a Big Five pl. 5 dimenziós, azaz finomabb az MBTI-nél. Persze nem olyan vidám dolog a Big Five, mint az MBTI, mert nem lehet azt mondani, hogy "minden pontérték jó".


"Talán valóban csak az az oka, hogy nem angol, így nem tud megfelelő számú kultúrát és országot felölelni ahhoz, hogy egy tág mintából elégséges számú, ennek megfelelő személy alkossa a fórum magját."


Ez is fontos szempont. Ha én úgy érzem, fontos mondandóm van, akkor angolul írom egy külföldi fórumba, amit bárki olvashat az egész világról.

2011. dec. 17. 06:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
72%

Hogy lesz egy módszer rajongóiból szekta? Nincs köztük semmi hierarchia, sem vezető, sem kötelességek... semmi. A többi módszer (big5, enneagram) elutasítása sem alap, sőt igazából nem is jellemző. Sokan szeretik kiegészíteni az mbti-t pl. enneagrammal (feltéve, hogy komolyan érdekli őket a téma). Nekem ezek egyébként is csak eszközök a kezemben, nem pedig ideológiák a fejemben/szívemben, de amúgy sem hiszem, hogy mások mbti oltárt állítanak fel a pincéjükben...


Az mbti lehet, hogy csak 4 tengely, de nem csak ebből áll, lásd funkciók.


Big5-ban melyik érték nem számít jónak? Szerintem ott is uaz az elv mint az mbti-nél (vagy fordítva, ahogy tetszik). De ennyi erővel mbti-ben is vannak jó meg rossz típusok :P


"Kevés az NT" - Nekem ez értelmesen hangzik, mivelhogy tényként kezelem olvasottak, látottak alapján.


A kérdésről: Én azt gondolom, hogy a típusok (azaz a preferenciák) eloszlása nem más nálunk sem, mint bárhol máshol, azaz nem egyenletes. Valamiért a férfiakra jellemzőbb a T, nőkre az F, de ez most mellékes, a lényeg, hogy jóval kevesebb az N, mint az S, és valószínűleg ez magyarázza az nt-k (és nf-ek) ritkaságát. Persze lehet, hogy nem ilyen egyszerű, de nem hiszem, hogy mo-n sokkal kevesebb lenne az nt mint máshol. Az én elméletem erről az, hogy ez az egész típusosdi az agyi idegpályák kialakulásától függ, az meg talán genetikától, talán az első 1-2 évtől, talán mindkettőtől.

2011. dec. 29. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

01:29


"Hogy lesz egy módszer rajongóiból szekta?"


Úgy, hogy rajongói a módszernek :)))


"Nekem ezek egyébként is csak eszközök a kezemben, nem pedig ideológiák a fejemben/szívemben"


Ez jó neked. Mások viszont nem így állnak hozzá, hanem ténylegesen azt hiszik, hogy 16-féle ember van, akik az előírt módokon viselkednek és viszonyulnak egymáshoz, és ideológiát gyártanak belőle. Mivel a tengelyek mentén az emberek eloszlása NEM bimodális, hanem normális, ez a tipológia érvényességigényét erősen rongálja.


"Az mbti lehet, hogy csak 4 tengely, de nem csak ebből áll, lásd funkciók."


Az már roppant spekulatív. Egyébként elég nagy feszültség van Jung és Myers-Briggs között. Az egyik funkciókról szól, a másik 4 ellentétpárról. De nyilván ismerős a téma, szóval csak megemlítem.


"Big5-ban melyik érték nem számít jónak?"


Úgy vannak meghatározva az egyes tengelyek, hogy az egész sokkal értékelőbb, mint az MBTI ellentétpárjai. Gyakorlatilag a lelkiismeretesség a big5-ban egy hasznos dolog. Ha hiányzik, az rosszabb teljesítményhez vezet. A big5 lelkiismeretessége a MBTI J/P tengelyével közepesen korrelál, a S/N és T/F tengelyekkel gyengén. Mást mér, mint az MBTI, ha vannak is áthallások. A J/P-t csak egy bizonyos aspektusból "látja", ugyanakkor mér valami mást is, amit az MBTI nem. A big5 csak azt méri a J/P-ből, ami a munka ellátásához kell.

Az együttműködés a big5-ban szintén közepesen korrelál az MBTI T/F tengelyével. A T/F-ben a T nem "rossz" tulajdonság, szemben az F-fel, hanem két lehetőség előnyökkel és hátrányokkal. A big5-ban az alacsony együttműködés rossz. A big5 a T/F dichotómiának csak egy részét "látja": az F-ből azt látja, ami jó, a T-ből azt látja, ami rossz.

A neuroticitás-stabilitás tengelynek az MBTI-ben semmi sem felel meg. A neuroticitás egyértelműen rossz dolog a big5-ban.


A big5-nak csak két tengelye van, amelyikben nincs egyértelműen "rossz" és "jó": az extraverzió és a nyitottság tengely. (Mondjuk ez is vita tárgya, mert a legtöbb pszichológus szerint az extraverzió jó, az intra rossz). Láss csodát, pont ezek korrelálnak nagyon jól az MBTI E-I és S-N tengelyeivel.


""Kevés az NT" - Nekem ez értelmesen hangzik, mivelhogy tényként kezelem olvasottak, látottak alapján."


Szerintem meg attól függ, hol húzzuk meg az S-N és F-T határt. Ha jól húzzuk meg, majdnem mindenki NT lesz. Szóval az egész önkényes. (INTP-ként mondom ezt, ezt kérem beszámítani.)


Amúgy meg miért SP, NT, NF, SJ? Miért nem ST SF NP NJ, azaz ST = munkások, SF = előadóművészek, NP = kreatívok,

NJ = próféták? :))))

2011. dec. 29. 03:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim válasza:

van kedvetek az mbti.tarhely.biz fórumán folytatni ezt? már úgyis belinkelte oda vki.


valamint sajnálom, hogy a fontos mondanivalót van akinek nincs kedve magyarul is leírni. (egyébként kvázi anyanyelvi szinten értem az angolt, nem személyesen a nyelvtudás hiánya miatt jegyzem ezt meg.)


az enneagram is szekta amúgy? van állítólag vmi okkult háttere eredetileg, nem tudom ebből mi igaz...


de ha már az egymáshoz viszonyulásról gyártott ideológiáról van szó, az semmiképpen sem az MBTI, ugyanis ott soha nem elemezték mélyen a típusok közötti interakciót. a szocionika az, ami ezt megtette. azon belül a "duál" koncepciója különösen ideologikus fogalom.


az is nagyon jó téma, hogy a teszteredményekből kihozott eloszlás normál. én is erre jöttem rá megfigyeléseim alapján, hogy nem feltétlen működik ez olyan idealizált törvényszerűségek szerint. ettől függetlenül még érdekes kiindulópont a gondolat, hogy többféle preferencia létezhet stratégiaválasztáskor.


hja, és, Keirsey (NT, NF, SP, SJ) nem egyenlő Myers-Briggs... amúgy meg lehet, azért SP/SJ, mert különben az ST túlzottan hasonlítana az NT-hez bizonyos dolgokban, az SF meg az NF-hez... :P (hiszen T ill. F az is...) - ehhez kapcsolódva, nem vagyok abban sem biztos, hogy egy villamosmérnök mindenképp NT-nek tesztelődne, miért nem inkább ST-nek.

2011. dec. 29. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"de ha már az egymáshoz viszonyulásról gyártott ideológiáról van szó..."


Ja, ez igaz. Persze a szocionika nagyon hasonlít az MBTI-re. És szerintem kb. az egyetlen hasznos dolog a szocionikában, hogy a viszonyokról ad egy képet, ami munkacsoportok, szervezetek felépítésénél elvileg hasznos lenne, ha működne (rossz viszonyban lévő típusokból összerakott team a töredékét se tudja teljesíteni annak, amit egy jól összerakott - az emberek inspirálják egymást, vagy megfojtják, nem mindegy). A duál egy kissé erőltetett elgondolás, de a logika mögötte viszonylag összeszedett. Az MBTI-nek kb. egyetlen gyakorlati haszna van, az, hogy egy kétkedő, önbizalomhiányos ember ellenséges környezetben jó címkét tud magára ragasztani. (Aha, szóval nem hülye vagyok, hanem INFP, mint a költők!) Így ESTJ világunkban is normálisnak érezheti magát annak ellenére, hogy "csak" mondjuk INFP. Egyébként ez ténylegesen hasznos, de ezen a téren akkor a leghasznosabb, ha objektíve létező "dolgoknak" hisszük a típusokat, ugye amik nem.


"amúgy meg lehet, azért SP/SJ, mert különben az ST túlzottan hasonlítana az NT-hez bizonyos dolgokban, az SF meg az NF-hez... :P"


Az ST meg az NT nem igazán hasonlít. Az ST pl. az a fajta műszaki ember, aki szabad idejében hegyeket mászik. Az ST kezeli a darut meg a légkalapácsot is. Az NT lesz a klasszikus nerd. Ugyanígy, az SF lesz a képző- és előadóművész, az NF meg a költő. Ha megnézed, mit olvasnak, jól meg lehet őket különböztetni általában.


A villamosmérnökök (gépészmérnökök, agrármérnökök) szerintem főleg ST-k (legalábbis az általam ismertek). NT mondjuk a programozó, a fizikus vagy a matematikus.

2011. dec. 29. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

[ez leginkább a szociális megfigyeléseimet tükrözi, nem elég objektív.]


"Igen, viszont nem reprezentatív az össznépességre nézve."


Erre gondoltam én is.


A szektás elgondolás inkább az egy eszméhez való túlzott ragaszkodás a számomra, illetve az ebből adódó, saját ideológiák felmagasztalása, másokat abszolút kizárva ebből, érzelmi motiváltsággal keveredve.

Közben utánanéztem a fórumnak, ahová a kérdést linkelték, és néhány megfogalmazáson kívül valóban hatással volt rám az okkultista jellegű háttér. Nyilván nem ebből kiindulva kezdtem el felcímkézni a honlapot (most sem szeretném ezt tenni, ez csak az érzés, ami mellbe vágott) ehhez hozzátett az is, amit éppen ott olvastam vagy hallottam, és túl szélsőségesnek ítéltem, vagy olyan felhangot éreztem benne, ami számomra ehhez volt köthető.

Egyetértek a személlyel, aki letisztultabb külsőt

javasol a honlapnak, ez remek példa volt az olyan pszichológiai faktorokra, amelyek akaratlanul is befolyásolni fogják az embereket. Azt nem bánom, hogy most én voltam ennek alanya, amíg ebből tanulhattunk mindannyian.

Ez nyilván már nagyon szubjektív téma, és csak parányi részlete a kérdésemnek, ettől függetlenül persze fontos, és hálás vagyok minden kifejtésért és válaszért.

2011. dec. 29. 16:38
 9/14 anonim válasza:

"Az ST meg az NT nem igazán hasonlít. Az ST pl. az a fajta műszaki ember, aki szabad idejében hegyeket mászik. Az ST kezeli a darut meg a légkalapácsot is. Az NT lesz a klasszikus nerd. Ugyanígy, az SF lesz a képző- és előadóművész, az NF meg a költő. Ha megnézed, mit olvasnak, jól meg lehet őket különböztetni általában.


A villamosmérnökök (gépészmérnökök, agrármérnökök) szerintem főleg ST-k (legalábbis az általam ismertek). NT mondjuk a programozó, a fizikus vagy a matematikus"



azért ez gyakran nem ilyen egyszerű; ismerek ST programozókat és a fizikához sem hátrány az ST-ség, sőt én NT-ként úgy érzem, hogy hátrány a gyenge S ezen a téren. esetleg elméleti fizikában elég az N hozzá... ellenben szeretek sportolni. mondjuk a matematika tényleg csak NT-nek való, leginkább INTP-nek. :)

2012. jan. 22. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Racionalisták /NT/ nem szektásak csak általában hasonlóan érdeklik a komoly dolgok őket (magamról mint ENTP-ről tudom) és ezért közös fórumokon gyülekeznek. Ha megfigyeled teljesen ugyanaz mint ahogy a komolytalanabb /S.P./-k ugyanúgy egy helyre gyűlnek általában csak ők nem így nevezik el a fórumot mert eleve az ilyen nyers tudatosság nem vall rájuk.

Ez a társadalomban is megfigyelhető kik hova gyülekeznek.

Mondjuk /S.J./-k szinte mindenhol vannak. No nem csak azért mert sokan vannak,hanem mert mindenhol van belőlük egy nagyon céltudatos "güzülős" aki tud igazodni a rendszerhez. Náluk általában buktató az egyetem amikor az öreg professzor rájön hogy rohadtul nem érti az egészet csak magolja a dolgokat és elküldi a fenébe és többnyire igaza van mert általában az ilyen dolgok nem ajánlottak nekik.

Az hogy az /NT/-ből kevés van az nem is gond nem is kell több ők csak a világ nyers elméleti szálaival foglalkoznak, de a többi részét is fel kell építeni.

Továbbá a dolog dichotómiájában eleve az egyensúly miatt a társadalomban minden típusra szükség van. Ez az elmélet is csak azt bizonyítja ,hogy az ember mennyire képtelen lett volna előre haladni társadalmi struktúra nélkül.

21/F

2012. márc. 12. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!