Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Létezik számunkra fix pont (a...

Létezik számunkra fix pont (a megismerésben)? Rendelkezünk-e olyan biztos ponttal, amihez mindent viszonyíthatnánk, mérhetnénk?

Figyelt kérdés
Amennyiben nem rendelkezünk ilyen "biztos ponttal", minden megismerésünk, tapasztalásunk viszonylagos (=univerzális mértékkel mérve: hiteltelen).

2012. máj. 6. 12:09
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
44%

Mire gondolsz?

A mechanikában egyetlen ilyen pont van: te magad. Mindenkinek csak a saját helye a biztos, a többiről csak közvetítéssel tudhat.


Vagy pl. az energiamegmaradás biztos - de csak átlagban. Kvantumingadozások vannak ott is.


Pontosan mi érdekel?

2012. máj. 6. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
Semmi sem bizonyítható.
2012. máj. 6. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
43%

az objektív a legszubjektívebb fogalom manapság

nincs axióma, nincs fix

minden relatív

ez a nihil, a csőd

csak feltételezni lehet, hogy mi a stabil pont

2012. máj. 6. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
58%
A relatív nem egyenlő a hiteltelennel.
2012. máj. 6. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
50%
Most vettem észre a címkéket. Kíváncsi vagyok mi fog kisülni ebből a kérdésből...
2012. máj. 6. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
9%

vedd Istent fixnek

vagy a szeretetpancsot


és onnan vezess le mindent

2012. máj. 6. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
22%
A fix az hogy meg fogsz halni. Ezt vedd alapul.
2012. máj. 6. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:

1/7:


A probléma az, hogy a tapasztaló sem fix (=stabil, szilárd, változatlan). Úgy vélem, a tapasztaló is pillanatról pillanatra változik (folyamatos áramlásban van... valójában egy folyamatos áramlás).


Megismertem életem során nagyon sok filozófiát és vallást, de úgy találtam, hogy mindegyikben mesterségesen generálnak (=feltételeznek) egy fix pontot (objektumot) és ehhez kezdenek el mindent mérni, viszonyítani.

Ez semmiképpen sem vezethet hibátlan (tökéletes, univerzális léptékű) eredményekre.


3/7:

„az objektív a legszubjektívebb fogalom manapság

nincs axióma, nincs fix

minden relatív

ez a nihil, a csőd“


-ez az „őskáosz“, ez a filozófiai aethér (Éter stb.), amiből minden (összetet) jelenség keletkezik és amibe minden visszatér.


Nem biztos, hogy csőd; talán egy olyan krízis, ami valami újnak (nagyobbnak, egyetemesebbnek) a kezdete.


Lehet, hogy kinőttem a régi kereteket, az elavult, hamis (vallásos és egyéb) világképeket.


„vedd Istent fixnek

vagy a szeretetpancsot


és onnan vezess le mindent“


-vettem, de nem fix. (!!!)

A szeretetparancs: átverés, hatalmi aktus felülről lefelé, ezért nem tudom elfogadni.

(gyarmatosító ideológia volt mindig is... a gyarmatok, mint üveggyöngyöt, megkapták a Bibliát, valós javaikatviszont elvették tőlük.)


7/7:


-a halálom az biztos pont(nak látszik), de valójában az sem az, hanem egy folyamat része (az áramlás része).


Azt látom, hogy (valamilyen szinten) működik a világ(unk), de semmilyen külső istent nem látok benne.

Biztos vagyok benne, hogy nem létezik ilyesmi.

2012. máj. 6. 18:05
 9/21 anonim ***** válasza:
29%

Hogy érthetőbb legyen ez a „minden relatív“:


Mekkora az a ceruza, amivel írni szoktunk? Úgy néz ki, hogy a válasz mi sem egyszerűbb, hiszen „látjuk“, hogy olyan 15 cm hosszú. Akkor most képzeljük el hogy valami „csoda“ folytán a ceruzánk méretei a 10 szeresére nőnének, vagyis a ceruzánk ennek következtében 10 x nagyobb lenne. Mi lenne a következménye? Hát az, hogy a ceruzát már nem tudnánk olyan szépen a kezünkbe fogni mint az előbb, hogy írjunk vele. Kénytelenek lennénk egyszerűen tudomásul venni, hogy most a ceruzánk 10 x nagyobb, jóval nagyobb mint volt. Azonban a „csoda“ folytatódna és egy pár perc múlva már mink is 10 x nagyobbak lennénk. Mi történne? Ezt az óriási ceruzát most már ugyanúgy a kezünkbe tudnánk fogni mint az előbb, sőt, pontosan ugyanúgy, észre sem vennénk már a különbséget. Persze azt azért tudnánk, hogy most már mindketten 10 x nagyobbak vagyunk. A „csoda“ azonban nem áll le és most már a környezetünk is 10 x nagyobb lett. Most már észre sem vesszük, hogy minden 10 x nagyobb lett, ezt már csak abból tudjuk, mert emlékszünk arra, ami történt. Ez eddig rendben, de most a „csoda“ hirtelen meggondolja magát és hirtelen minden visszaáll az eredeti méretére, de most az egyes dolgok nem külön-külön, hanem egyszerre. Észreveszünk valamit? Ha igen, miből? Most ne menjünk bele olyan részletekbe, hogy a méret változást ugyan nem fogjuk tudni kimutatni közvetlen mérésekkel, de másfajta mérésekkel ki tudjuk majd mutatni a változást. A lényeg most azon van, ha minden fizikai állandó arányosan változik úgy, hogy a mérőeszközök ezt nem tudják kimutatni, mert azok is ugyan olyan arányban változtak és ennek következtében számunkra is minden ugyanúgy zajlik, mint annak előtte, akkor nekünk valójában fogalmunk sincs arról, hogy abszolút értelemben most mi mekkora, mi mennyi, milyen gyorsan telik az idő, stb.

2012. máj. 6. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

attól, hogy a hatalom (akár egyházi, akár világ)

nem tartja meg a szeretetparancsot,

attól még vehetjük elvi kiindulópontnak


ők is emberek

el vannak, voltak tévelyedve

letértek a szeretet útjáról

stb.

nem?

2012. máj. 6. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!