Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi lenne a tökéletes (vagy...

Mi lenne a tökéletes (vagy legalábbis a legjobb) államforma/államberendezkedés?

Figyelt kérdés

Mondhattok létező államformákat (abszolút monarchia, alkotmányos monarchia, köztársaság, népköztársaság stb.), vagy leírhattok egy nem létező, de általatok ideálisnak tartott rendszert is.


Ja, és nem Magyarországra értem, hanem úgy általánosságban.

Úgyhogy a politikai élet szapulását lehetőleg mellőzzétek


2009. dec. 5. 13:49
1 2 3 4 5 6 7
 1/65 fhenrir ***** válasza:
67%
A legjobb az lenne, ha nem politikusok, vagy gazdasági érdekcsoportok irányítanának, mint most hanem az értelmiség, ami az egyetlen réteg ami megérdemelné, hogy iráyító legyen. Emellett persze lehetne király, vagy királyné a hagyományőrzés miatt, mint pl. Angliában.
2009. dec. 5. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/65 A kérdező kommentje:

Elméletileg a politikusok is értelmiségiek.

Politikus iskola, politikus képzés nincsen.

A politikusok többsége jogász, közgazdász, vagy bölcsész.


Amúgy ezt hogy képzeled el?

Milyen rendszerben?

2009. dec. 5. 14:13
 3/65 anonim ***** válasza:
56%
Egyértelműen a kommunizmus a legtökéletesebb forma. De sajnos a kommunizmus egy utópia, az emberek morálisan most nem, és szerintem soha nem is lesznek olyan fejlettek, hogy a kommunizmushoz szükséges alapvető feltételeket megértsék és betartsák.
2009. dec. 5. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/65 A kérdező kommentje:

A kommunizmus megvalósíthatatlan.

Én olyanra gondoltam, ami valóban megvalósítható.

2009. dec. 5. 15:06
 5/65 anonim ***** válasza:
91%

"leírhattok egy nem létező, de általatok ideálisnak tartott rendszert is"


Akkor hogy is van ez? Szerintem az az ideális. És azt sem írtad sehol, hogy megvalósítható legyen.

2009. dec. 5. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/65 A kérdező kommentje:

De nem is pontoztalak le.

Amúgy tényleg nem a legjobb a megfogalmazásom.

Én olyanra gondoltam, ami nem ütközik elvi és emberi természetbeni akadályokba.

A kommunizmus igen.

2009. dec. 5. 15:16
 7/65 anonim ***** válasza:
72%

A kommunizmus nem jó. A szocializmus esetleg. A kommunizmus egy igazságtalan rendszer. Amúgy az, hogy nem létezőt is írhatunk nem jelenti azt, hogy irreális legyen. Az emberekből kell kiindulni, akik léteznek. Mert ha nem, akkor mondanám hogy legyünk hangyák, ott mindenki boldog. Jó lenne? Mai fejjel nem.


Úgyhogy a mostani emberekből kiindulva az ideális államforma a totális diktatúra, csak a diktátor legyen normális. Sajnos ez az idilli állapot csak a diktátor haláláig tart, mert egy erős király után mindig gyenge jön, ugyanez áll az egyéb egyeduralkodókra is.

2009. dec. 5. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/65 anonim válasza:
100%
Nekem a platoni nemtommilyenkrácia tetszik a legjobban, ahol a nemzet legjavából álló testület kormányoz, a közösség eszei, akik erkölcsileg is a helyükön vannak. Minden gondolatuk a köz javának elősegítése, és aki ebben megbukik, azonnal repül.
2009. dec. 5. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/65 A kérdező kommentje:

Kedves 15:24-es!

Igazad van, viszont beleesel abba a hibába, hogy feltételezel egy teljes mértékben igazságos vezetőt, aki mindig az emberek javát nézi.

Ha lenne ilyen, valóban ez lenne a tökéletes államforma.

És a halála után lehetne találni másik ilyet, aki megszerzi a hatalmat.

De sajnos az emberi természet olyan, hogy "tökéletes" egyszemélyi vezető nincsen és nem is lehet.

Esetleg van olyan, aki közel áll ehhez (Szent István, Augustus meg hasonlók), de ilyen ezer évente és államonként csak egyszer fordul elő.

2009. dec. 5. 15:33
 10/65 A kérdező kommentje:

A platoni rendszerben nem látok akadályt, csak az a baj vele, hogy a nagy agyak sem értenek mindenben egyet.

Közöttük is szűkíteni kell a kört, hogy ne legyen anarchia.

De mi alapján? Akkor már megint beindul a pártpolitika és ugyanott tartunk, mint most.

Max. a politikusok jobban értenek ahhoz, ami a dolguk, de ez nem jelent nagy előrelépést.

2009. dec. 5. 15:35
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!