Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi lenne a tökéletes (vagy...

Mi lenne a tökéletes (vagy legalábbis a legjobb) államforma/államberendezkedés?

Figyelt kérdés

Mondhattok létező államformákat (abszolút monarchia, alkotmányos monarchia, köztársaság, népköztársaság stb.), vagy leírhattok egy nem létező, de általatok ideálisnak tartott rendszert is.


Ja, és nem Magyarországra értem, hanem úgy általánosságban.

Úgyhogy a politikai élet szapulását lehetőleg mellőzzétek


2009. dec. 5. 13:49
1 2 3 4 5 6 7
 11/65 anonim ***** válasza:
76%

polgári demokrácia.

sok mindennel kísérleteztek már, de ennél jobbat még nem találtak ki.

látszólag, és ideig- óráig működhet jobban más struktúra is, de előbb- utóbb előjönnek a hibái, amely miatt működésképtelenné válik.

2009. dec. 5. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/65 anonim ***** válasza:
77%
Nincs tökéletes államforma. Az emberek tökéletlenek, így az általuk létrehozott rendszerek is tökéletlenek lesznek. Mindemellett teljességgel lehetetlen olyan rendszert létrehozni, ami egy országnyi embernek jó, ami senkinek az érdekeit nem sérti.
2009. dec. 5. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/65 A kérdező kommentje:

Kedves 16:10-es!

Nézz körül! Ez szerinted jó? hogy az kapja a csontot aki a legjobban tud hazudni? Mert szerintem nem.

Talán a timokrácia (ahol csak azok jutnak szóhoz, akiknek megvan a megfelelő képzettsége) a mai demokráciával ötvözve közel tökéletes lenne.

De a polgári demokrácia talán az egyik legrosszabb lehetőség.

2009. dec. 5. 17:04
 14/65 A kérdező kommentje:

Kedves 16:52-es!

A kérdésben a következő szerepel: tökéletes (vagy legalábbis a legjobb)

2009. dec. 5. 17:05
 15/65 anonim ***** válasza:

"A kérdező kommentje:

Kedves 15:24-es!

Igazad van, viszont beleesel abba a hibába, hogy feltételezel egy teljes mértékben igazságos vezetőt, aki mindig az emberek javát nézi.

Ha lenne ilyen, valóban ez lenne a tökéletes államforma.

És a halála után lehetne találni másik ilyet, aki megszerzi a hatalmat.

De sajnos az emberi természet olyan, hogy "tökéletes" egyszemélyi vezető nincsen és nem is lehet.

Esetleg van olyan, aki közel áll ehhez (Szent István, Augustus meg hasonlók), de ilyen ezer évente és államonként csak egyszer fordul elő."


Igen, ez így van. De az emberi természetből következik, hogy MINDEN rendszerből diktatúra lesz. Kivétel nélkül. A demokráciában a cégek uralma, a gazdasági tényezők irányítanak, nem a népakarat. A diktatúra azért a leghatékonyabb, mert nem kell szűrőkön keresztül működnie, az embereket meg lefoglalja, nem lesznek unatkozó lázadók mert pontosan megvan az ellenségkép. Természetesen én feltételeztem a jó vezetőt, ez így van. Anélkül nem megy. De talán a diktatúra az, ahol a legkönnyebben kaphatunk normális vezetőt. Az ilyen rejtett diktatúrák, mint például a mi demokráciánk sokkal könnyebben termelik ki a nép érdekei semmibe vevő vezetést.

2009. dec. 5. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/65 A kérdező kommentje:

Meglehet

Azt nem tudom, hogy a mai helyzetnél jobb lenne-e, de nincs kizárva.

Egy jó vezetővel természetesen jobb lenne, de csak ezzel nem lehet számolni.

2009. dec. 5. 17:21
 17/65 anonim ***** válasza:

Az álamforma teljesen mindegy. Az eredményt úgyis a társadalom tagjai fogják meghatározni, ha ők ostobák, akkor az egyész a saját kardjába dől.

A diktatúrában azért nem hiszek, mert ma már túl sok mindent kell egyszerre figyelni egy kormányzatnak ahhoz, hogy egy ember tudjon mindenben dönteni.

2009. dec. 5. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/65 anonim válasza:
100%
A 48-as polgári demokrácia elég jó volt. Ua. mint ma, azzal az óriási különbséggel, hogy csak annak volt választójoga, akinek volt valami, amiért felelős volt, valami, amit letett az asztalra: diplomája, földje, vállalkozása. Felelőtlen, orruknál fogva vezethető, potyautazásra berendezkedett, manipulálható tömeg nem mehetett választani. Ez a mai rendszernek a rákfenéje szerintem. Ui. a felelős emberek mindig kevesebben vannak mint a csőcselék gondolkozásúak. Ezért utóbbiakra építve a felelős, előrevivő réteg mindig leszavazható.
2009. dec. 7. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/65 A kérdező kommentje:

Kedves 15:03-as!

Ez a timokrácia.

A demokráciában minden polgárjoggal rendelkező férfinak (vagy a női egyenjogúság kiharcolása után nőnek is) van szavazati joga.

Alapvetően én is jobbnak tartom a timokráciát. Hiszen aki nem ért hozzá, az ne is szóljon bele.

De az sem tökéletes. Korántsem.

(Bár ezen a világon semmi sem tökéletes)

2009. dec. 7. 18:34
 20/65 anonim ***** válasza:

Én szerintem a legjobb államforma a Monarchia lenne. Kicsit rugaszkodjunk el a valóságtól és ne a tipikus monarchiára gondoljunk. Ugyebár mai is létező jelenség. Van abszolút monarchia (afrikai-országok vagy Vatikán), és van az alkotmányos monarchia (Anglia erre a legjobb példa). Na már most míg az egyiknél (ab.mon.) korlátlan hatalom van az uralkodó kezében, úgy a másiknál (alk.mon.) csak uralkodik de nem kormányoz. Nah már most szerény személyem az abszolutizmusra voksolnék. Ez azt jelenti, h egy ember kormányozna és uralkodna. De igen nehéz lenne kiválasztani azt az egy embert, aki méltó lenne eme címre. Én hoznék létre egy testületet, aki felügyelné a kormányzása ideje alatt. Ez a véletlenül (sem történhetne meg!) diktatórikussá válás miatt lenne szükség szerű. A megvesztegetést, esetleg a tanácstagok megölését most ne tárgyaljuk. Nah de most jön a lényeg! Most egy kicsi történelem. A felvilágosodás korában (elötte,utána) vunk, ahol az emberi észt hirdették. Most nem fogok történelem órát tartani, de azt tudnunk kell, h minden társadalmi problémát az ember tudatlanságára építették. Ezt az egy állítást ragadjuk ki a felvilágosodás korából és most a többivel ne foglalkozzunk. Emiatt többek közt a technika fejlődése is meglendült. (tudjuk, h ezelött is volt technika és ezután is lesz, most nem ez a lényeg!!). Sztem is (ahogyan a felvilágosodás kori emberek) az emberi ész lenne az ami kivezetne minket ebből a társadalmi pöcegödörből, ergó a technika is óriási segítség lenne ebben. Na és most rugaszkodjunk el a valóságtól és kicsit nézzünk a jövőbe. A fizikai munkát mindenki rühhelli. ezeket a munkákat robotok vennék át. És ahogy mondtam rugaszkodjunk el a valóságtól, és mondjuk azt ha legbonyolultabb emberi mozgást is tudják csinálni. Így a termelést robotok végeznék, és ezzel kiválthatnánk az embereket. Elég hiányos az írásom ezzel kapcsolatban, sok minden hiányzik belőle, de ha minden "lyukat betömködnék" ezzel kapcsolatban, 2 napig kellene olvasni. A demokrácia sztem nem jó, mert hiába választhat az ember, h ki kormányozzon, de azt mindenki tudja, h csak 2 szarból lehet választani. A demokráciának is van rengeteg fajtája, de egyik sem jó sztem. Ha már 2 ember irányít egy országot ott már mindig lesznek ellentétek, így én mindenképpen a monarchiára gondolok. A monarchia a feudalizmus legfejlettebb változata (ez wikin is fent van), de az én általam elképzelt monarchiában sok minden változáson menne át. Nah megyek vissza melózni :S


bb

2009. dec. 8. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!