Mi az élet értelme?

Figyelt kérdés
Egyszer egy tanár azt mondta, hogy "Az élet értelme maga az élet". Én ezt nem tudom elfogadni, hiszen az életnek kell, hogy legyen oka, amelyből maga az élet keletkezik. Tehát kizárható az, hogy az élet oka az élet, azaz az élet őnmaga oka és okozata is lenne egyben.

2016. júl. 27. 22:52
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:
71%
Így kezdődik a filozófia. Az élet értelme egyébként az, amit te kitalálsz neki.
2016. júl. 27. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 Molyember ***** válasza:
100%
Az oka és az értelme nem ugyanaz. Ha csak a természettudományokat vesszük, akkor az oka a véletlen, a körülmények megfelelő összjátéka, értelme meg nincs, mert a végén meghalunk, örökre eltűnünk a világból. Ez nem csak az egyénre igaz, mert egyszer a bolygónk is elpusztul, és hiába megyünk másikra, előbb-utóbb annak is vége. Ha ez nem tetszik, lehet próbálkozni a vallásokkal, hátha valamelyik ad valamiféle választ.
2016. júl. 27. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 anonim ***** válasza:
87%
42
2016. júl. 27. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 anonim válasza:
84%
42
2016. júl. 27. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 A kérdező kommentje:

Ok. 42.


Na de mi jön utána? 4, 2, 1 ....

2016. júl. 27. 23:53
 6/37 anonim válasza:
65%
Az élet értelme a tapasztalás , utazás , megismerés, öröm.
2016. júl. 28. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 2*Sü ***** válasza:
93%

Keverednek itt fogalmak. Valaminek van oka. Valaminek van okozata, célja. Valaminek van értelme. Ez három külön kérdés, és nem feltétlenül függnek össze egymással.


Élsz. Hogy mi az oka? Az, hogy a szüleid gyereket vállaltak. De lényegtelen kérdés is. Ha gödörbe estél, akkor nem az a lényeg, hogy mi volt az oka. Azt esetleg később lehet elemezgetni, ha tanulságot tudsz belőle leszűrni, hogy hogy kerüld el legközelebb, hogy gödörbe ess. De ez az életre nehezen alkalmazható ugye. A gödörbe esett embert alapvetően az határozza meg, hogy mihez kezd a helyzetével.


Mi a gödörbe esés célja? Szolgálhat valami célt elvileg. Lehet, hogy egy ellenséged ásta, és így akar csapdába ejteni. A célja nem feltétlenül a te célod, és nem feltétlenül olyan, amit te követni akarnál, vagy tetszene neked. De lehet, hogy szimplán csak kimosta a talajt az eső egy részen, keletkezett egy gödör, és az égvilágon senki nem akart vele semmit, nincs célja. Ettől még benne vagy.


Az igazán fontos, hogy mit teszel, mikor beleesel a gödörbe. Hogy viszonyulsz a helyzethez, mit gondolsz végig, mit próbálsz meg, milyen célt tűzöl ki magad elé (jó esetben azt, hogy kimássz a gödörből). Ez az ami igazán fontos, de hogy az egésznek mi az oka, vagy mi a célja, az erősen másodlagos kérdés.


> Én ezt nem tudom elfogadni, hiszen az életnek kell, hogy legyen oka


Én meg nem tudom elfogadni, hogy nincs rózsaszín unikornis. Kell, hogy legyen rózsaszín unikornis…

Talán érthető, hogy az, hogy te mit tudsz elfogadni, mint nem, abból nem következik kvázi semmi. Nem *kell* semminek lennie, pusztán azért, mert neked az kényelmesebb, elfogadhatóbb lenne.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Az életben rengeteg dolognak van haszna, célja, meg oka is. Pl. ha dolgozol, akkor az hasznára van a cégnek, aki valamit előállít, meg neked is, hiszen pénzt keresel vele. Ennek ellenére nem biztos, hogy élvezed a dolgot, örülsz neki.


Az életben vannak dolgok, amelyeknek nincs különösebb céljuk. Pl. a tengerparton való sütkérezésnek nincs kimondott célja. Nem leszel tőle jobb, okosabb, gazdagabb. Más se. (Leszámítva persze, aki vendéglátásból él.) Nem lehet végezni vele. Semmi gond, ha félbehagyod. Oké, jó pihenés, de pihenni otthon is lehetne. Az egésznek nincs olyan határozott, jól megfogható célja, mint a munkának, mégis élvezni szoktuk.


Én azt mondom, hogy az ember ha már él, akkor leginkább az a feladata, hogy megtanuljon emberhez méltó módon élni, emberhez méltó célokat kitűzni, emberhez méltó módon törekedni a világ megismerésére. Nézd meg, a történelem milyen embereket tart számon pozitív megítéléssel. Valamiért fennmaradt a nevük, valamiért tiszteljük őket, annyira, hogy akár több száz, több ezer évvel a haláluk után is emlegetjük őket. Mi bennük a közös, vagy miért emlékezünk rájuk? Mert ezek azok a tulajdonságok, amelyek igazán emberhez méltóak. Ezt kell valamilyen módon célul tűzni ki, ehhez közeledni. Ha van az életnek értelme, akkor talán ez az.


Sokan azt tűzik ki életcélként, hogy legyen egy szép családi házuk, gyerekeik, autójuk, stb… Én ezt nem tartom emberhez méltónak. Már elnézést szaporodni, meg gyűjtögetni egy hangya is tud. Mi azért ennél többek vagyunk. Persze fontos, hogy egy biztos anyagi háttered legyen. A családalapítás is fontos, adott életszakaszban a legnagyobb fókuszt kapja. Fontosak ezek, lehetnek pillanatnyi célok, de nem életcélok, vagy nem emberhez igazán méltó életcélok.


Persze lehet élni a boldogságnak, az örömök hajszolásának, de az soha nem tartós, nem egy állandósult állapot, folyamatosan újra és újra létre kell hozni, mert újra és újra elveszted. Ez egy szélmalomharc, ami valójában nem tesz boldogabbá, de cserébe nem is nagyon változtat semmin, se rajtad, se a világon. Nem azt mondom, hogy ezt kerülni kell, hogy ne tegyél meg valamit, ami örömet okoz. Pusztán azt, hogy ez nem életcél. Csinálj emberhez méltó dolgokat, és a boldogság, elégedettség, siker úgyis jönni fog magától.

2016. júl. 28. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim válasza:
97%

Az élet értelme? Hogy meghalj.

Nehéz úgy meghalni, hogy nem születsz meg!

2016. júl. 28. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 anonim válasza:
25%

"Én ezt nem tudom elfogadni, hiszen az életnek kell, hogy legyen oka, amelyből maga az élet keletkezik. Tehát kizárható az, hogy az élet oka az élet, azaz az élet őnmaga oka és okozata is lenne egyben."


Áácsi...A kérdés az volt, hogy mi az értelme!

Ebben 2csillagSü-nek igaza van, nagy fogalmi zivatarban élsz....



-Élet oka: röviden a dns. Most ne menjünk vissza a Dinók Hajnaláig...Meg Isten teremtette a Földet 7 nap alatt, meg társai...

- "Tehát kizárható az, hogy az élet oka az élet" ????? Ez kb olyan mondat, mintha azt mondanád:

egy spártai azt állította, hogy minden ember hazudik".


-"Tehát kizárható az, hogy az élet oka az élet, azaz az élet őnmaga oka és okozata is lenne egyben."

Ok- okozati összefüggések. Pl.: Élsz. Ennek okozata lehet, pl az, hogy paradicsomot termelsz Kisdélegyházán. Vagy ahol akarsz.

De ennek a mondatodnak nincs értelme, nincs befejezve.

De az élet oka és okozata is egyben...minek? az életnek?


Ez így ahogy van, nem állja meg a helyét sem filozófiai szempontból, sem vallásilag, sem a magyar nyelvtani szabályok szempontjából sem. Ok- Okozat- Értelem.


Kb olyan, mintha azt mondanám:

Torzió- Retorzió- Disszertáció

2016. júl. 28. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 anonim válasza:
52%

Hogy értsd az én problémámat a kérdéseddel kapcsolatban:

Fél éves filozófia szakosként megkérdeztem a tanárt:

"Definiálná-e nekem a szubsztancia szót, mert olyan gyakran használja?" (kötőszó volt).

Mire hebegett habogott, és az volt a válasz, hogy nem igazán...


Egy év után rájöttem, miért. A szubsztancia szabad fordításban azt jelenti, valaminek a lényege, de nem csupán lényege, hanem elemi lényege....mintha azt mondanám, a leves esszenciája...


Később rájöttem, azért nem tudja definiálni, mert egy dolog elemi lényegét, szubsztanciáját nem minden filozófiai irányzat ismerte el, sőt, volt, amelyik támadta....


Ezért beszéltek az ókori görög filozófusok "porszemcsékről", "arkhé"-ról a világ keletkezésével kapcsolatban....Arisztotelész időfilozófiája pl abból állt: idő, mint idő nem létezik! (ez volt az alapja)


És ebbe még nem szóltak bele különböző vallási irányzatok, kultúrák, szocializáció...stb.


Tehát a kérdés árnyaltabb: az élet értelme, mondjuk úgy, szubsztanciája---az egyén szintjén maga a halál.

De kell, mivel az ember természeténél fogva ilyen, hogy ennek oka legyen. Az egyén halálának mi az oka, ami beleilleszti a "kosmos"-ba?


Erre már különböző vallások más-más válaszokat adnak ugye...van, amelyik egyenesen azt állítja, hogy nincs élet- és halál, hanem folytonos élet-energia körforgásban vagyunk...

Van, amelyik tiltakozik az ellen, hogy ennek lenne bármi "létjogosultsága". Stb...

2016. júl. 28. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!