Mi az élet értelme?

Figyelt kérdés
Egyszer egy tanár azt mondta, hogy "Az élet értelme maga az élet". Én ezt nem tudom elfogadni, hiszen az életnek kell, hogy legyen oka, amelyből maga az élet keletkezik. Tehát kizárható az, hogy az élet oka az élet, azaz az élet őnmaga oka és okozata is lenne egyben.

2016. júl. 27. 22:52
1 2 3 4
 21/37 A kérdező kommentje:

Kialakult az élet. Szerintem nem magától, tehát nem spontán jelenség. Ha valaki kialakította, akkor a kérdés, hogy miért és mi volt a célja vele? Persze az is kérdés, hogy az élet teremtőjének honnét van eredete? Eredete. Ez a kérdés gyöke. De ez még nem magyarázata annak, hogy mi a célja, értelme az életnek. Mindenesetre a gyök ok mögött is értelem áll. Kérdés, hogy az honnét van?


Erkölcsi szempontból elfogadható az, hogy az élet értelme az erkölcsi és lelki nemesedés. Persze csak akkor, ha a cél tisztán ismert. De itt felmerül a kérdés, hogy miért érdemes élni a célért? Miért érdemes élni magasabb erkölcsi normatívák elsajátításáért?


Leegyszerűsítve: Miért találták ki az életet?

2016. aug. 4. 01:08
 22/37 anonim ***** válasza:
Amit most élünk, az minden, csak nem élet. Inkább vegetálás. Csak akkor éled meg az életet,ha szabad vagy. Az élet lehet szabadság és lehet börtön. Csak rajtunk múlik.
2016. aug. 4. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:
92%

Anaxagorasz szerint az univerzum apró részecskékből áll(ami be is igazolódott).Ez az egész egy körforgást képvisel."Egy minden,minden egy." Ezt az idézetet,az egyik híres Animációs sorozatból hallani(Fullmetal Alchemist:Brotherhood),aminek az a lényege,hogy mi a körforgás csak egy kis része vagyunk de ezek a kis részek teszik ki magát az egészet.Nincs cél,csak a folyamatos körforgás.

Démokritosz szerint lélekrészecskéink is vannak,de mindhiába,hiszen azok szétszóródnak halálunkkor.

Platón szerint az ideák világából tért a lelkünk a földre.Egy olyan helyről ahol minden tudásnak birtokában volt,de ezt a tudást elfelejtjük és így a földi életünk során amit megtanulunk/tapasztalunk az csak a régi tudás felelevenítése.

Ha halálunk után egy tökéletes világban találnánk magunkat,ahol minden tudás birtokában vagyunk,valószínűleg sokan döntenénk úgy,hogy visszatérünk a földre mindent újrakezdeni,és mindig más értelmet és célokat keresni.

A keresztények szerint és sok egyébb vallás szerint a földi élet egy próbatétel,ahol az embernek az a sorsa,hogy döntsön jó és rossz között,szabad akaratával,hogy aztán üdvözüljön vagy elkárhozzon ennek függvényében.

A tudomány szerint az élet értelme az,hogy szaporodjunk,és utána gondozzuk az utódunkat addig,ameddig ők is képesek ugyanerre,így ápolva az evolúció folyamatát.

Arisztotelész szerint az anyag maga az mindig szeretné felvenni azt a formát amelyiket csak lehetséges és kiaknázni a lehetőséget.Az ember halála után már forma nem marad,csak anyag,mivel az ember formájához tartozik az is,hogy gondolkodik,cselekszik,beszél.

Ha ezen az elven indulunk el akkor magának az anyagnak vagy a világegyetemnek az a célja,hogy egyre összetettebb formákat alkosson,az evolúció és a tudomány vívmányai által.

A nihilisták szerint minden emberi cselekedet értelmetlen és az emberi cselekedetek is hiábavalóak,mert az univerzumunk a semmiből lett és a semmibe tart.Mit fog számítani több milliárd év múlva,hogy boldogok,egészségesek,hatalmasak voltunk?

Vannak akik szerint csak a véletlen alakította úgy,hogy most itt tartunk.Olyan vélemények is vannak,hogy ez csak a végtelen eshetőségeknek az egyike.

A tudományban az a legelterjedtebb vélemény,hogy mivel minden az univerzum megszeghetetlen törvényei által működik,minden tudott.

Nem létezik szabad akarat és ha isteni képességekkel bírnánk és minden információ a kezünkben lenne,már évekkel ezelőtt is megjósolhattuk volna,hogy most mi fog történni,mivel ugyanazok a hatások ugyanazokat a reakciókat váltják ki mindig mindenkor,és az agyunk is ennek megfelelően csak egy komplex biokémiai és biomechanikai számítógép,ami ugyan azon körülmények között ugyan azt a döntést mindig ugyan úgy hozná meg,pontosan úgy,ahogyan az alma a gravitációnak megfelelően mindig lefele fog esni és soha sem felfele.

A tudatunk megszűnik halálunk után,ugyan úgy ahogyan nem volt tudatunk születésünk előtt sem,de ahogy az idő síkján visszatekintenénk,az élettel teli perceinket mindig is felfogjuk lelni,azt megmásítani,kitörölni nem lehet.

A buddhisták szerint a lelkünk,mivel a körforgás része reinkarnálódik és egy másik élőlénybe költözik bele.

Vannak olyan elméletek is,hogy az élet maga egy kóma állapot,ahol az álmodón kívül nincs más személyiség,hanem ők lélektelen szereplői az álomnak,így az egyén az univerzum közepe.

Végül is a mi tudatunkon másét nem tapasztalhattuk.Honnan tudjuk,hogy a világ amiben élünk nem csak egy megrendezett valóság ?

Mi van akkor ha a lelkünk elalváskor meghal és amikor felébred a testünk,akkor a lélek ami kialakul benne,az megkapja az eddigi emlékeket ?

Mi van akkor ha az egész univerzumot csak 1 órája hozták létre,és olyan emlékeket fecskendeztek be az egyénnek,hogy ezt ne tudja ?

Még matematikai számítások is igazolták,hogy van rá tekintélyes lehetőség,sőt Elon Musk szerint,akinek nevéhez fűződnek a Zip2, az X.com, a PayPal, a SpaceX, a Tesla Motors és a SolarCity vállalkozások,egészen biztos,hogy amiben élünk,az csak egy szimulált valóság,amit felettünk álló lények programoztak meg.

Szerinte egy nap mi is létre fogunk hozni ilyen mesterséges intelligenciákat mi általunk alkotott szabályrendszerű programozott világokban,így egy mátrixot képezve.

Hogy mi az élet értelme ?Ki tudja,hiszen még azt sem tudjuk biztosan,hogy mi az élet vagy az értelem,az is lehet hogy teljesen más attól aminek hisszük,valami eltérő,valami felfoghatatlan...

2016. aug. 5. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim válasza:

Mi az élet értelme?

ha tudományosan közelítjük a kérdést, akkor az élet értelme minden egyes élőlény számára ugyan az. az egysejtűektől a bonyolult szervrendszereket alkotó többsejtűekig (pl mint az ember is): a fajfenntartás, tehát a szaporodás, utódnemzés - és ha mélységében vizsgálod az összefüggéseket, ez mindent igazol és ezt minden igazolja.


de gondolom te a filozófiai értelembe vett értelmet keresed. ha így közelítjük a kérdést, az élet értelme a boldogság, boldognak lenni, boldogan élni. hogy ez kinek mit jelent, az már szubjektív: számomra pl az az élet értelme hogy a családommal a természethez közel, azt tanulmányozva, nyugodt körülmények között élhessek és egyéb kedvteléseimre is elegendő időt fordíthassak - ha így alakul az életem az nekem boldogság. de egy buddhistának pl az az élete értelme, hogy a tanai szerint élve éli le életét - és ha így alakul minden elképzelése szerint az számára örömet okoz, az neki boldogság. egy megszállott sorozatgyilkos abban látja élete értelmét és abban leli örömét, hogy általa kidolgozott rituálé szerint rabol el, erőszakol még és gyilkol meg nőket - ha egész életét így élheti le, akkor boldog lesz. a hétköznapi példáktól az egészen durva gyomorforgatóig láthatjuk, hogy az élete értelme a boldogság, a boldognak lenni érzés - a különbség abban rejlik, hogy kinek mi okoz örömet, mitől lesz boldog. a baj ott van, hogy mivel ennyire különbőzőek vagyunk, a boldogságfelé vezető utunk sokszor keresztezi egy másik ember boldogság felé vezető útját: pl az említett sorozatgyilkos megöli egy családtagomat: súlyos csorba esik a boldogságomon ami kihatással van az életem értelmére is mert megfosztott egy olyan "kelléktől" ami számomra elengedhetetlen. ezután elkapják és leültetik a gyilkost mert a tette bár számára örömet okoz, a többségi társadalom által felállított szabályrendszer szerint nem megengedett: nem tudja folytatni tevékenységét, nem lesz boldog, elveszni érzi élete értelmét. tehát az élet értelmét, mint filozófiai kérdést a boldogság elérésével és meglétével lehet megválaszolni.

2016. aug. 7. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim ***** válasza:

Válasz a Kérdező alábbi dátumú kommentjéből való alábbi kérdésre:

"Leegyszerűsítve: Miért találták ki az életet?

# 21/24 Időpont 08-04 01:08"

Válasz: Ahhoz, hogy az általunk belülről ismert (mert benne élünk) edényt, a világegyetemet kívülről megnézhessük, legalább egy kamerát ki kéne dugnunk az edényből és az aztán kívülről megmutatná az edényt, amelyben lakunk. Az élet létrejöttével kapcsolatban is hasonló a helyzet szerintem: majd ha megtudjuk, honnan származik az élet csírája, akkor azt is meg tudjuk mondani , hogy miért találták ki az életet...

Üdv. H. L.

2016. aug. 8. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:

Igen, az egy érdekes felvetés, hogy az élet csak egy szimuláció.

Az emberek zöme nem tudja elképzelni, még a vallások is csupán természetfeletti erőket hívnak segítségül a szimulációhoz.

A kérdés csak az, hogy fenntartható-e elegendő ideig egy technológiai civilizáció, illetve meddig lehet leküzdeni a fizikát, ha számítási kapacitásról van szó.


Nagyon extrém elképzelés, viszont igazából csak egy fokkal merészebb, mint egy természetfeletti teremtő.

2016. aug. 13. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 anonim ***** válasza:
Mint a Man in Black vége, ahol extradimenzionális lények golyóznak a világokkal.
2016. aug. 13. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 Wadmalac ***** válasza:

"Kialakult az élet. Szerintem nem magától, tehát nem spontán jelenség. Ha valaki kialakította, akkor a kérdés, hogy miért és mi volt a célja vele?"


"Leegyszerűsítve: Miért találták ki az életet?"


Mint írtad, SZERINTED nem spontán alakult ki. És most várod a választ, hogy valami miért van úgy, ahogy SZERINTED van.


Feltételezésedet kezeled utólag megmagyarázandó tényként.


A te "szerinted" verziód viszont az életre nem a tudományos, hanem a vallási verzió (isteni teremtés), esetleg a sci-fi (idegenek teremtettek), te mégis tudományos választ vársz rá. Ez így nem működik.


A sci-fi verzióra egy lehetséges válasz a Prometheus film illetve a leendő folytatása.

Az isteni teremtésre meg minden vallásnak megvan a saját válasza.

De igazság szerint pillanatnyilag egyik sem tudományos válasz.

2016. aug. 15. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:

A pizza:


[link]


Pizza is love, pizza is life!

2016. dec. 1. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:
Az,hogy gátlások nélkül kiéljük minden vágyunkat,semmi más:)
2016. dec. 3. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!