Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ismertek olyat (akár híres...

SzemüvegesPista kérdése:

Ismertek olyat (akár híres ember, akár személyes ismerős), aki "kulák" létére sikeres volt a Kádár-rendszerben?

Figyelt kérdés

Akár valóban nagyparaszti családból származik az illető, akár kevésbé gazdagból.

Van olyan ismerősöm, akinek - állítása szerint - a szemébe mondta a középiskolai tanára, hogy azért nem mehet egyetemre (tanárnak akart tanulni), mert "kulák családból származik" (tényleg nagyparasztok voltak a szülei; ő úgy 1963 körül érettségizett).

Ugyanakkor azt is tudom a személyről, hogy - akár akarata ellenére is - elég sokszor képes elferdíteni a múltat, hogy az őt igazolja.

Tanultam történelmet, és értem, hogy mik voltak akkoriban a "trendek" ilyen téren, de gondoltam hátha vannak ellenpéldák.



2017. dec. 28. 12:34
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a válaszokat! :)


@8

Valószínűleg az, hogy valakinek az apja segített felrakni a kötelet a város szovjet emlékművére, és ezért 18 hónapig volt börtönben, eléggé rendszerellenesnek számít.

Igen, azt sejtettem, hogy a '70-es években már vége lehetett a dolognak.

Az ismerősöd, akit így vettek fel az orvosira, a '70-es években érettségizett?


@9

Jó, de nyilván, egy kisvárosban egy gimnáziumi tanár, aki ismerte az adott családot, "ijesztgethetett" ilyesmivel.

Igen, van igazság abban, amit mondasz. Nyilván, ha nincsenek valamire világos szabályok, akkor a "bírálói" oldalról úgy lehet befolyásolni a dolgokat, ahogy akarják.


@10

Köszi szépen. Akkor úgy tűnik, a '60-as évektől már egészen enyhült a rendszernek ez a része.



Köszi még egyszer a válaszokat! :)

2017. dec. 28. 18:55
 12/15 anonim ***** válasza:
100%

Mint minden rendszerben, itt sem volt minden azonos. Egyfelől nem mindenkiről tudtak pontosan minden adatot. Másfelől mindig döntött valaki. És az ő személyiségén múlott az eredmény.

Sok eset volt, mikor "alig kulák" családot sorozatos méltánytalanság ért, mert az érintett párttitkár egy mocskos gazember volt. És sok eset volt olyan is, mikor nagygazdát elég jól ismert az illetékes párttitkár, tudta, hogy "amúgy" rendes ember és eszerint "intézte" az ügyeket.

Egyébként 1964 után nagyon ritka eset volt (és ekkor egyéb szempontok számítottak inkább), hogy származás alapján elnyomtak valakit. Példaként említem !gróf) Eszterházy Pétert, aki sikerrel végzett az ELTE fizikus szakán, és elismert író volt már a hatvanas években is.

2017. dec. 28. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Velejéig ostoba rendszer volt, a grófot kisemmizték, internálótábor után éjjeliőr lehetett egy fatelepen, született gyermeke, és az meg már nyugodt lelkiismerettel írhatta be, hogy ő munkás származású.

Később is volt határvonal, csak akkor már nem alul húzták meg, hanem felül, nem a kulák származásúnak volt rosszabb, mindenkinek rossz volt, de a partizán érdemérem tulajdonosnak, stb jobb volt. Kár, hogy nem szkenneltem be a 80-asok végi telefonigénylő lapot, mikor kidobtam - azon még voltak ilyenek. Talán már sehol máshol, de a telekommunikáció ellenőrzésére figyeltek, az majdnem olyan fontos, mint a géppuska.

2017. dec. 29. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
8-as vagyok. Igen, 70-ben érettségizett a lányommal együtt.
2017. dec. 29. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a válaszokat :D
2018. jan. 2. 13:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!