Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ért valaki a genetikailag...

Ért valaki a genetikailag modifikált vírusokhoz?

Figyelt kérdés

Tanultam biológiát, de nincs kifejezetten genetikára orientált szakértelmem, ezért kíváncsi vagyok, hogy valaki ki tudja-e fejteni a kérdésemet. Már annak is örülnék, aki részletesebben tisztában van a transzdukcióval.

Valamelyik nap sétáltam Budapesten, és az egyik körútnál épp piros volt, tehát megálltam a zebra előtt, szemben velem pedig egy teherautó, amire piros betűkkel volt feltüntetve, hogy fertőző anyagokat szállít, és ilyen biohazard jelekkel volt kimatricázva az egész autó, sőt az is rá volt írva, hogy 2 méter távolságot kell tartani. Kb félpercig állhattam egy méter távolságban tőle, mikor észrevettem.

Utánanéztem, mert soha életemben nem találkoztam még ilyennel a közutakon. ADR-nek nevezik a veszélyes anyagok szállítását. Megnéztem egy listát a fertőző anyagokról, amiket szállítanak. Eboláktól kezdve mindenféle vírust, de ott szerepelt az is, hogy genetikailag modifikált vírusokat is szállítanak (az ottani leírás alapján: amik a természetben nem fordulnak elő, és káros hatással lehetnek az élőlényekre, beleértve az embereket). Úgyhogy picit áttanulmányoztam ezt mindenféle angol és külföldi tudományos fórumokon: konkrétan arról van szó, hogy génsebészetileg modifikálnak egy vírust (tegyük fel egy adenovírust, vagy bármilyen más kompatibilis vírust) hogy az vektorként funkcionálva beinszertálja az adott idegen gént (attól függ, milyen tulajdonságot kell megnyilvánítani) egy élőlény genomjába. Ezáltal megváltozik az adott személy genomja. Konkrétumokat nem tudok, és leginkább emiatt írtam ki a kérdést. Számomra ez nagyon sci-fi jellegű volt, de sajnos ilyen a valóságban is létezik. Pl képesek ilyen genetikailag modifikált vírussal egy inzulin-termelő gént inszertálni a cukorbeteg genomjába. Természetesen egereken kísérleteznek, mivel illegális és etikátlan embereken kísérletezni többféle okból (mondjuk a mutációk és egyéb beláthatatlan következmények miatt is). Szóval, számomra ennél csak csernobil parább ezen a világon.

Most az van, hogy picit félek, mert egy olyan autótól álltam egy méterre, ahol potenciálisan szállítva voltak ilyen vírusok. Még akkor is, ha tudom (legalábbis bízom benne), hogy megfelelően volt elszigetelve, nem szivárgott semmi, stb.

Szóval a kérdésem, akinek van kompetenciája és ki tudná fejteni konkrétabban, hogy ez magyarországon mennyire elterjedt módszer, mennyire veszélyes, megköszönném. Nyilván nem lenne ekkora felhajtás, hogy két méter távolságot kell tartani, ha veszélytelen lenne.

Ettől is ugyanúgy szorongok, mint a klímaváltozástól, és mert nincs erről beszélve meg nem tapasztaljuk nap mint nap, attól még reális. Plusz egy picit paranoiás vagyok, mi ha nem volt megfelelően elszigetelve és valami a ruháimra kerülhetett.

Köszi előre is a válaszokat!



2019. szept. 6. 20:17
1 2 3
 11/27 A kérdező kommentje:
Amúgy köszi a válaszokat, elméletben érdekes. De nem úgy, hogy 1 méterre állok egy ilyen autótól. Már szinte úgy szorongtam, hogy paranoid elképzeléseim lettek, hogy ameddig állt az autó az intézmény előtt, addig odavitte valamilyen kutató, akire ráragadt pár vírus, majd az autóra is ráragadt pár vírus. Ilyenek
2019. szept. 7. 16:07
 12/27 anonim ***** válasza:

Bármi ami érintkezett ilyesmivel azt felmatricázzák, hogy Biohazard.

Septox Kft. szokta elszállítani pl ezeket a hulladékokat.


Ezek is csak azért problémásak, mert egy egér vagy patkány tetem biológiailag veszélyes anyag. A vírusnak ehhez kb semmi köze, csak hivatalosan rá kell írni.


Mondjuk egy Salk vagy Penn jármű tele eppendorf csövekkel, karambolozik. Kifolynak a csövek... ha netán felvágja az ereidet az üvegcserép és azon keresztül befolyik az agyadba a vírus, gyakorlatban akkor sem okozna komoly gondot.


Viszont más virológiai laborok foglalkozhatnak bizony ebolával, pestissel vagy akármivel. Az okozhat problémát.


Ellenben a génmódosított vírusokkal vagy génterápiás szállítmányokkal, amik emberre kimondható hogy 0.00001%-ban veszélyesek.


Csak ijesztően hangzik maximum.

2019. szept. 7. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 A kérdező kommentje:
Szóval valószínűbb, hogy kórházi hulladékot szállítottak? Csak nem értem miért lenne ekkora felhajtás belőle, hogy lematricázzák. Ebolánál elhiszem. Plusz a katasztrófavédelem oldalán az volt írva, hogy a fertőzött anyagokat szállító jármű csak vírusokat, bacikat meg ilyen gmo vírusokat szállít. Az nem volt ott, hogy kórházi hulladékokat is.
2019. szept. 7. 17:12
 14/27 anonim ***** válasza:

Fogalmam sincs mit szállított... de szerintem 99% hogy kórházi vagy kutatási hulladékot. Mindre ráírják, hogy fertőzésveszélyes anyag.


Hivatalosan soha senki nem csinálhatna patogén, veszélyt okozó járványt okozni képes génmódosító vírust!


Ha terápiaként vagy kutatási célra alkalmazzák, akkor fogd fel úgy mint egy gyógyszert. Amennyit beadsz a szövetbe, annyit fertőz.


A belélegzett influenza vagy nátha stb azért veszélyes mert patogén, alacsony számú vírus is képes egy nagy fertőzést és járványt kialakítani, mert rákényszerítik a sejteket a vírus sokszorosítására, majd felrobbannak a sejtjeid és továbbterjed a fertőzés!


Na ez GMO vírusoknál nem fordulhat elő... csak azt csinálják amire célzottan készítik őket.


Ha csak valaki nem akar biológiai fegyvert készíteni... de azt nem írják ki az autóra megnyugodhatsz :) Fekete lesötétített furgonban fogják elvinni a víztározóhoz...

2019. szept. 7. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 A kérdező kommentje:
Az is para, hogy mi van ha képesek mutálódni? A mosószer hogyan hat rájuk?
2019. szept. 7. 21:48
 16/27 A kérdező kommentje:
Valahol olvastam hogy bizonyos esetekben képesek újra életre kelni, ha pl alkohollal érintkeznek vagy valamilyen proteines oldattal
2019. szept. 7. 21:49
 17/27 A kérdező kommentje:
Talán renaturáció
2019. szept. 7. 21:49
 18/27 anonim ***** válasza:

Az a teherautó biztosan kórházi hulladékot szállít, mást nem nagyon szállítanak így teherautóval.


Ha már megnézted mik tartoznak az ADR 6.2 alá az már haladás, hogy próbáltál tájékozódni. Ajánlom figyelmedbe az ADR törvény B mellékletét, abban vannak felsorolva UN szám szerint az anyagok egy néhány száz oldalas táblázatban, amiben megtalálod a szállítási kategóriákat is és a korlátozó előírásokat.


Ezt csak azért írom, mert általánosságban egy tekintetben az ADR egyformán szabályozza az összes osztályt: ami qrvára veszélyes abból nem lehet sokat szállítani sőt egybecsomagolni és raktározni sem. Az ilyen baromira fertőző és járványkeltő vírusokból a szállítható mennyiség az kb miligrammban vagy legfeljebb grammban mérhető, az is csak mélyhűtve.


A valóság nem olyan, mint a filmek itt ezek keményen szabályozva vannak. Ráadásul bizonyos szállítmányok közlekedtetéséhez egyedi hatósági engedély is szükséges. Láttam már autópályán inaktivizált/deszenzibilizált robbanóanyag szállítást, az 5 nyerges szerelvényt a katonai rendészet és a hadsereg kísérte kb 15 járművel és 50 emberrel :D

Ne gondold hogy ilyen ebolát,himlőt meg ilyeneket csak úgy fuvarozgatnak Budapest belvárosában egy rozzant teherautóval, ez nagyon nem így működik :D


A két méret távolságot ugyanazért írják rá, amiért a mentőautó hátuljára is ráírják. Egyrészt az emelőhátfal miatt szükséges, mert emelőgép működési hatósugarában ember nem tartózkodhat másrészt mert ha megáll a teherautó rakodni és a sofőr elmegy bejelentkezni, ha mögé parkol valaki akkor nem tud le/felrakodni :D


Szóval ahogy írták, azon a kocsin kórházi hulladék volt, azt viszi a szemétégetőbe. A veszélyes vírusok mennyiségi korlátozás alá esnek, azokat nem így szállítják.


De hogy ne légy nyugodt: az autó megjelölését is frankón előírják. Anyagonként és osztályonként eltérő mennyiség ALATT nem kell kívülről a járművet megjelölni. Ha egy személyautó, furgonba beraknak mondjuk egy egység ebolamintát az nem éri el a megjelölési határt és észre sem veszed, ha elmennek vele melletted ( persze ha már olyna rakomány nincs a kocsiban). Jó mi? :D :D :D

2019. szept. 7. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

A vírusok nem élnek a definíció szerint.

Mutációval pedig nem keletkezhet bennük pikk-pakk csak úgy egy rendszer amivel sokszorosíthatják magukat.


[link]


Ez nem influenza

2019. szept. 8. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 A kérdező kommentje:

Na most megnéztem konkrétabban, igen általában kórházi hulladékokat szállítanak, amikbe beletartozik: a génsebészeti hulladékok, légszűrő berendezések mikrobiológiai szűrőbetétjei.

Hát mit ne mondjak 😄

Még az lenne a kérdésem, hogy mi történik ha egy ilyen vírussal pl találkozik egy emberi dns? Vagy egy halott ember dns-e, annak elvileg kódolnia kellene azt is, ha az ember halott.

Ez érdekelne, ha ilyenkor ezeket valakibe beinjektálnák, vagy beinhalálódna

2019. szept. 8. 20:07
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!