Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ért valaki a genetikailag...

Ért valaki a genetikailag modifikált vírusokhoz?

Figyelt kérdés

Tanultam biológiát, de nincs kifejezetten genetikára orientált szakértelmem, ezért kíváncsi vagyok, hogy valaki ki tudja-e fejteni a kérdésemet. Már annak is örülnék, aki részletesebben tisztában van a transzdukcióval.

Valamelyik nap sétáltam Budapesten, és az egyik körútnál épp piros volt, tehát megálltam a zebra előtt, szemben velem pedig egy teherautó, amire piros betűkkel volt feltüntetve, hogy fertőző anyagokat szállít, és ilyen biohazard jelekkel volt kimatricázva az egész autó, sőt az is rá volt írva, hogy 2 méter távolságot kell tartani. Kb félpercig állhattam egy méter távolságban tőle, mikor észrevettem.

Utánanéztem, mert soha életemben nem találkoztam még ilyennel a közutakon. ADR-nek nevezik a veszélyes anyagok szállítását. Megnéztem egy listát a fertőző anyagokról, amiket szállítanak. Eboláktól kezdve mindenféle vírust, de ott szerepelt az is, hogy genetikailag modifikált vírusokat is szállítanak (az ottani leírás alapján: amik a természetben nem fordulnak elő, és káros hatással lehetnek az élőlényekre, beleértve az embereket). Úgyhogy picit áttanulmányoztam ezt mindenféle angol és külföldi tudományos fórumokon: konkrétan arról van szó, hogy génsebészetileg modifikálnak egy vírust (tegyük fel egy adenovírust, vagy bármilyen más kompatibilis vírust) hogy az vektorként funkcionálva beinszertálja az adott idegen gént (attól függ, milyen tulajdonságot kell megnyilvánítani) egy élőlény genomjába. Ezáltal megváltozik az adott személy genomja. Konkrétumokat nem tudok, és leginkább emiatt írtam ki a kérdést. Számomra ez nagyon sci-fi jellegű volt, de sajnos ilyen a valóságban is létezik. Pl képesek ilyen genetikailag modifikált vírussal egy inzulin-termelő gént inszertálni a cukorbeteg genomjába. Természetesen egereken kísérleteznek, mivel illegális és etikátlan embereken kísérletezni többféle okból (mondjuk a mutációk és egyéb beláthatatlan következmények miatt is). Szóval, számomra ennél csak csernobil parább ezen a világon.

Most az van, hogy picit félek, mert egy olyan autótól álltam egy méterre, ahol potenciálisan szállítva voltak ilyen vírusok. Még akkor is, ha tudom (legalábbis bízom benne), hogy megfelelően volt elszigetelve, nem szivárgott semmi, stb.

Szóval a kérdésem, akinek van kompetenciája és ki tudná fejteni konkrétabban, hogy ez magyarországon mennyire elterjedt módszer, mennyire veszélyes, megköszönném. Nyilván nem lenne ekkora felhajtás, hogy két méter távolságot kell tartani, ha veszélytelen lenne.

Ettől is ugyanúgy szorongok, mint a klímaváltozástól, és mert nincs erről beszélve meg nem tapasztaljuk nap mint nap, attól még reális. Plusz egy picit paranoiás vagyok, mi ha nem volt megfelelően elszigetelve és valami a ruháimra kerülhetett.

Köszi előre is a válaszokat!



2019. szept. 6. 20:17
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

Egyébként ezek a csövek nem nyílnak csak úgy ki még egy karambolnál sem.

-80 C fokon vannak eleve hűtve, biztonsági dobozokban.


Tehát az inhaláció szinte teljesen esélytelen. Még a kutatók számára is, akik kinyitják a csöveket.


Ha meg magadba szúrod akkor se lesz semmi. Véráramba kerülve a máj egyből kiszűri a nagyrészét. Tehát max lokálisan pár célsejtet megfertőz. 90%-ban neurobiológiára használják, ott pedig ártalmatlan festékeket vagy csatornákat szokás kifejeztetni.


Na most képzeld el, van 100 milliárd+ neuronod, abból a karodban megfertőződik pár darab. Semmi hatása nem lesz.


Egyébként nálunk szúrta már bele egy kolléganő véletlenül az ujjába az AAV-s mikropipettát. Mondjuk nagyon balf..sznak kell hozzá lenni, de sikerült :D

2019. szept. 8. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:

Ja és mi történik ha DNS-el találkozik? Semmi.

A vírusoknak élő sejtek kellenek.


...de nem akarom magamat ismételni, csak annyit fertőz amennyi volt a csőben. Nem tud szaporodni, sem terjedni, sem szisztémás fertőzést kialakítani. Funkcionálisan nem is vírus, csak egy gépecske ami pár sejtbe bejuttat egy idegen fehérje tervrajzot, és ráveszi a sejteker hogy termelje azt.


AAV génterápia amúgy nem permanens, embernél újra be kell kezelés formájában inhalálni a vírusokat.

2019. szept. 8. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 A kérdező kommentje:

Értem, de úgy értettem, hogy mi történik, ha emberi dns-el találkozik egy ilyen megszerkesztett vírust, ami vektorként funkcionál. Mert arra van tervezve hogy géneket inszertáljon egy másik sejtbe. De ha az a gén egy emberi gén? Ami azt az információt hordozza az illetőről hogy halott? Akkor mi eypresszálódik? Ha ilyen modifikált vírusok pl a levegőben szállnának, akkor minden szembejövő dns magukba integrálnának? Még genetikán mondta a tanárunk, hogy a dns minden információt hordoz.

Ezek csak elméleti kérdések, de köszi ha válaszolsz

2019. szept. 8. 20:55
 24/27 anonim ***** válasza:
Nem értem a kérdést... milyen halott DNS?
2019. szept. 8. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 A kérdező kommentje:

mondjuk ha hamvasztanak egy embert, és bizonyos dns szekvenciák nem denaturálódtak, akkor azok hordozzák magukban az információt, hogy az az ember halott. Vagy nem?

De igazából nem az a lényeg, hanem az hogy ezek a vírusok milyen géneket tudnak magukba integrálni? Simán barmit ami szembejön?

2019. szept. 8. 21:05
 26/27 anonim ***** válasza:

Nem tudnak semmilyen gént magukba integrálni.

Mivel ez csak egy burok ami bejut az élő sejtbe, de kifelé már nem jön semmi. Nem lesznek új vírusok! Eleve a DNS vírusok nem nagyon mutálódnak. Azok az RNS vírusok.


Influenza az kicserélheti a kódszakaszokat a sejten belül.


Nem gondolod, hogy a sokmillió év alatt már megtörtént volna a "halálgén" beintegrálódása?

Mivel ott sok millió sejt fertőződik meg, és sokmilló vírus keletkezik, sőt sokmillió ember fertőződhet meg egy járványban.


Itt legjobb esetben is max párszáz sejt fertőzödik meg.


Nem integrálódik semmi az égvilágon, mert egy halott sejtet nem tud megfertözni. Sőt pillanatok alatt tönkremegy szobahőmérsékleten kiolvadva...

2019. szept. 8. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 A kérdező kommentje:
De köszi! Megnyugtattál. Csak ami ismeretlen, az mindig félelmetes.
2019. szept. 8. 22:30
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!