Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Időtileteáció, ikerparadoxon...

Időtileteáció, ikerparadoxon probléma?

Figyelt kérdés
Nem rég foglalkozom a témával ugyhogy még csak próbálom felfogni ezeket a dolgokat de van valami amit nem bírok megérteni: Van ez az ikerparadoxon probléma amit nem akarok itt kifejteni de aki jártas a témában úgyis tudni fogja miről van szó. Azt értem hogy ha tegyük fel egy ürhajós távolodik nagy sebességgel akkor a mi megfigyelésunkből lassul az ideje viszont ha aztán megfordul és közeledik akkor pedig felgyorsul és nem lehet az hogy a kettő pont üti egymást? Ezért ha újra találkozunk akkor időben pont ugyanott kellene lennünk nem?
2019. okt. 20. 13:52
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Lehet kicsit furán fogalmaztam... Itt egy videó 17:40-20:00 ig van benne egy rész ami elég jól szemlélteti a dolgot [link]
2019. okt. 20. 13:55
 2/17 anonim ***** válasza:
0%
előbb tanulj meg írni, utána talán megérted az idődilatációt
2019. okt. 20. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő választ. Valaki eltudná magyarázni erthetőbben?
2019. okt. 20. 15:18
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Az hogy közeledik vagy távolodik az ikerpár az mindegy, az idő csak lassabban telik és gyorsabban nem.
2019. okt. 20. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

"Antal és Béla ikertestvérek. Antal végig egy helyben marad egy inerciarendszerben. Béla űrhajóval elutazik hatalmas sebességgel. Mindegyikük rendelkezik egy-egy pontos másodpercenként felvillanó (f=1 Herz) órával, és mindegyikük láthatja a másikuk órájának villanásait Béla teljes utazása alatt. Béla űrhajója olyan erős hajtóművel van ellátva, hogy a gyorsulás időtartalmainak elemzésétől eltekinthetünk, úgy vehetjük, hogy ez az utazás időtartalmához képest elhanyagolható idő alatt megtörténik, mondhatni pillanatszerűen. Béla saját órája szerint 3 évig (=tB) távolodik egyenes vonalban állandó sebességgel (azaz súlytalanul lebegve), majd visszafordulva ugyancsak 3 évig közeledik Antalhoz képest ugyanekkora, de ellentétes irányú állandó sebességgel. A fordulás ugyancsak olyan hatalmas gyorsulással történik, hogy annak időtartama elhanyagolható, mondhatni pillanatszerű. Az űrhajó utazási sebessége olyan óriási (később meghatározzuk), hogy Béla csak harmad annyi gyakorisággal (dr=3) 1/3 herzesnek (=d1=f/dr) látja a tőle egyre távolabb kerülő Antal óráját a Doppler-eltolódás miatt, vagyis 3 másodpercenként lát egy felvillanást. Ebből Béla könnyen megállapíthatja, hogy 3 éves távolodása alatt Antal mindössze 1 évre (=tB*d1) való órajelei érkeznek el hozzá. Amikor Béla ellenkező irányt vesz űrhajójával, egészen mást fog tapasztalni. Antal órajele ettől fogva 3 herzes (=d2=f*dr) lesz a Doppler-eltolódás miatt, vagyis másodpercenként három felvillanást lát, így a 3 éves hazaútja során Antal 9 évi órajelét (=tB*d2) foghatja.


Ebből következőleg Béla megállapítja, hogy a saját idejében mért 6 éves( =2*tB) utazása alatt Antal 10 évnyi órajelét vette (=tB*d1 + tB*d2=2*tA) , ami csak úgy lehetséges, ha közben Antal 10 évet öregedett, míg Béla csak 6 évet. Ezzel a speciális relativitás elmélet egyik különös következményét, a lokális időtartamok (sajátidők) relativitását ismertük meg."

[link]

2019. okt. 20. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
15%

"Szentségtörés" lesz amit most írok, de aki be akar szólni, az cáfoljon!


Az iker-paradoxon egy logikai tévedés eredménye, és mint ilyen, hibás.


Einstein ott "nézte be", hogy mindvégig abból az alapfeltevésből indult ki hogy a látott kép azonos a valósággal.


Lassulni látnád a távolodó űrhajóból érkező fényt, viszont

Ahhoz tudnám hasonlítani, mint amikor egy ultraszonikus repülő hangsebesség felett haladva lehagyja a saját hangját.

Ekkor a gép hangját nem onnan hallod, ahol maga a gép ténylegesen van.


Tehát az lényegtelen hogy a szemedbe a gép sebességéből és távolodásából következőleg milyen kép alakul ki, az nem azonos a valós történésekkel.


Röhöghetsz, de én amondó vagyok hogy ez mindössze egy optikai csalódás lenne! :D

2019. okt. 20. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Egyébként volt még egy kérdésem amit az utolsó válaszoló fel is tett helyettem. Érdekelne hogy arra mi a magyarázat?
2019. okt. 20. 21:57
 8/17 anonim ***** válasza:
#6, Tuképpen igazad van, de éppen ezért mondják, hogy "relatív". Ami jelenségeket az általános relativitás leír, az egy adott konkrét nézőpontból nézve értendő.
2019. okt. 21. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Amennyiben csak a szemünk által érzékelt eltérések játszanak velünk akkor, hogy lehetséges hogy eközben pl Antal öregebb lessz 4 évvel mint Béla?
2019. okt. 21. 08:35
 10/17 anonim ***** válasza:
27%

#6, #9-nek:


Sehogy.


Mint már mondtam, az iker-paradoxon egy logikai tévedés eredménye, és mint ilyen, hibás.

2019. okt. 21. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!