Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Időtileteáció, ikerparadoxon...

Időtileteáció, ikerparadoxon probléma?

Figyelt kérdés
Nem rég foglalkozom a témával ugyhogy még csak próbálom felfogni ezeket a dolgokat de van valami amit nem bírok megérteni: Van ez az ikerparadoxon probléma amit nem akarok itt kifejteni de aki jártas a témában úgyis tudni fogja miről van szó. Azt értem hogy ha tegyük fel egy ürhajós távolodik nagy sebességgel akkor a mi megfigyelésunkből lassul az ideje viszont ha aztán megfordul és közeledik akkor pedig felgyorsul és nem lehet az hogy a kettő pont üti egymást? Ezért ha újra találkozunk akkor időben pont ugyanott kellene lennünk nem?
2019. okt. 20. 13:52
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
27%

#10 vagyok:


Megpróbálom egy másik példával megindokolni. Annak idején ezen az alternatíván keresztül ismertem fel a hibát.


Tegyük fel, hogy az űrhajónak adunk oldalirányú vektort is, tehát nem csak távolodni látod hanem oldalirányba is elmozdul, amikor megközelíti a fénysebességet.


Abban a pillanatban látnál egy lassulva távolodó űrhajót, és töle sokkal messzebb egy oldalirányba haladót is!


Másik példa:


Az űrhajó felszáll, fénysebesség fölé gyorsul, majd fénysebesség feletti sebességgel egy hatalmas kört kezd leírni, amivel visszatér a földre. Persze időben fékezni kezd.


Mit fogsz látni?

Egy távolodó űrhajót ami lassulva távolodik, majd megjelenik sokkal távolabb egy oldalirányba kitérve haladó, majd a földre visszatérő űrhajót is meglátod attól a pillanattól amikor visszatérés közben fénysebesség alá kerül a sebessége. Ebben a pillanatban kettéválik, az egyik leszáll melléd, a másik tolatva halad az oldalirányú mozgást végző felé. Amikor összetalálkoznak, eltűnik a kép. Eközben a lassulva távolodó is elenyészik.

2019. okt. 21. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

#11 vagyok:


Ha egy hangsebesség felett haladó gép közeledne feléd lassítva, akkor a hangját csak attól a pillanattól hallhatnád meg, amikortól lassabb mint a hang, és az le tudja előzni.


Viszont az addig kiadott hangot visszafelé lejátszva hallhatnád, hiszen a legutoljára kiadott hangot fogod legelőször meghallani, mivel az van hozzád a legközelebb!


Most ezt képzeld el a fénnyel is.

2019. okt. 21. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm a példákat és így már viszonylag elég jól értem a dolgot. Ha ennyire egyértelmű a tévedés akkor miért hangoztatják rengeteg oldalon pl ezt az ikerparadoxon dolgot?
2019. okt. 22. 19:57
 14/17 anonim ***** válasza:
39%

#12 vagyok:


Egy tudós szak-tekintélyének mértékét az határozza meg leginkább, hogy meddig képes gátolni a saját szakterületén a fejlődést.


Ha ezt amit most te is felismertél, elmondanád egy szakembernek, az kiröhögne.

Nem azért mert hülyeséget mondtál volna, hanem azért, mert Einsteint mered megkérdőjelezni!

2019. okt. 22. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:
És mi a magyarázat arra kísérletre mikor két atomórát helyeznek el egy emeletes ház földszintjén és pár emelettel feljebb majd a két óra között időeltolódás keletkezik?
2019. okt. 23. 12:34
 16/17 anonim ***** válasza:

Az megint egy teljesen más "tészta".


Ott tényleges eltérés lép fel az idő múlásának sebességét illetően, aminek az oka a föld gravitációs tere.


Egyébként nekem nincs tudomásom róla, hogy mindössze pár emelet különbségnél ez mérhető lenne. Viszont a geostacionárius pályán lévő műholdaknál már igen.

2019. okt. 23. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

#16 vagyok:


Azt tudom neked javasolni, hogy ha behatóbban is tanulmányozni akarod ezt a témakört, akkor az internetet felejtsd el.

Járd végig az antikváriumokat, és keress nyomtatott irodalmat. Azoknak a tartalma ezerszer megbízhatóbb mint a net!

2019. okt. 23. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!