Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vannak olyan vegyületek,...

Vannak olyan vegyületek, amiknek a halmazállapotát még úgy sem tudom kitalálni hogy ismerem a kölcsönhatásokat/tendenciákat?

Figyelt kérdés

Pl van a NaCl, sima halogenid só


Ugye minél több az aktív reakciókban résztvevő vegyétékelektron, annál több kötést tud kialakítani, annál nagyobb/kisebb töltéssel tud rendelkezni. Minnél több kötést alakít ki, annál nagyobb az o.p és f.p annál szilárdabb

Na most a NaCl az egy kovalens poláris vegyület, ahol 1db kötést létesít mindket atom 1-1 elektronnal


Kérdezem én, miért lesz ez szilárd ha tudom hogy ilyen alacsony a kötésszáma (játszó vegyértékelektronjai)?



2020. febr. 20. 13:49
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

De a HCl vízben oldva miért ionos? Nem ez lesz a reakció: HCl + H2O —> (Cl-) + (H3O+) ??


Azt hittem, mindig amikor 2 egyformán poláros vagy apoláros folyékony vegyületről van szó, akkor s-bázis lesz

Vagy van ezek szerint, amikor nem? Honnan kéne tudnom, hogy ha oldódni fog, akkor sav-bázis lesz vagy bomlàs vagy kémiai oldódás???

2020. febr. 26. 12:07
 12/16 A kérdező kommentje:
*2 egyformán poláros, protontartalmú vegyület
2020. febr. 26. 12:09
 13/16 anonim ***** válasza:

Egyrészt nem, nem egyformán polárisak a molekulák. Az oxigénnek más az elektronegativitása mint a klórnak. Másrészt de, a hidrogén klorid éppen amiatt az egyenlet miatt lesz ionos vízben, amit leírtál. Bár a hidrogén-klorid molekulák gáz fázisban poláris kovalens kötéssel molekulaként vannak jelen, addig a víz, mint poláris oldószer szétszedi a molekulákat ionokra. És oldat fázisban vízzel felöltözködött hidrogén ionok [csupasz proton mégsem legyen] és klorid ionok vannak.


[Sajnos a kémia nem hasonlít a matematikához. Ott megtanulod a számfogalmat és a műveleteket és aztán otthonosan mozogsz az egészben, ha egy kis gyakorlatot szerzel. A kémiában minden szám egy másik elem, más tulajdonságokkal. Más a tömege, az elektron szerkezete, a kémiai affinitása, a sűrűsége, a színe, etc. Itt minimum egy nagyságrenddel több alapot kell megtanulni ahhoz, hogy ugyanannyi gyakorlással eligazodj. De az, hogy kétmondatnyi tanulás után te jóslatokat tegyél egy vegyület halmazállapotára, és tudd, hogy mennyi az olvadáspontja meg a forráspontja légköri nyomáson - az néhány sor bebiflázása után nem fog menni :-) ]

2020. febr. 26. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 Wadmalac ***** válasza:

"Egy túrót jogos.


A NaCl klasszikus ionvegyület. Szó nincs arról hogy kovalens lenne."


Én csak a szilárd fázissal foglalkoztam, gázfázison nem is gondolkodtam.

Van egyáltalán gázfázis?

Vagy ott külön kirándulnak az ionok és kész?

2020. febr. 26. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 A kérdező kommentje:

Na jó, szóval hogyha folyadék + folyadék ami protontartalmú, az biztos, hogy sav-bázis.

Hogyha poláros folyadék + apoláros oldószer, akkor az nem oldódik

Hogyha (a)poláros folyadék és ugyanolyan oldószer, akkor az oldódik, de nem tudom hogy? Fizikailag? Vagy kémiailag?

Hogyha gáz és folyadék akkor vagy bomlik, vagy kémiailag oldódik (itt sem tudom eldönteni, hogy melyik mikor történik)

Hogyha kovalens és szilárd (pl aldehidek, éter és észterek stb egyéb szerves vegyületek) és folyadék, akkor ha ugyanolyan az (a)polaritásuk, akkor kémiailag oldódnak

Ha pl poláris ionos és poláris folyadék akkor bomlik


Ez így jó?

2020. febr. 26. 15:55
 16/16 sadam87 ***** válasza:

"Ez így jó?"

Röviden: nem nagyon.

Bővebben:

A fizikai oldódás esetében viszonylag egyszerű a helyzet. A hasonló a hasonlóban oldódik elvet kell követni: poláris anyagok poláris oldószerben oldódnak fizikailag, az apolárisak pedig apolárisban. A halmazállapottól ez telje (Két kiegészítés. Egyrészt az elv háttere valójában kicsit bonyolultabb, de ebbe most nem mennék bele, ha nem muszáj. Másrészt, ahogy fentebb írták, gyakorlatilag mindegyik anyag tud bármilyen oldószerben oldódni, legfeljebb nagyon csekély mértékben. Tehát úgy precízebb a megfogalmazás, hogy pl. poláris anyagok apoláris oldószerben csak nagyon kis mértékben oldódnak.)

A kémiai oldódás bonyolultabb, általános szabályok nem állíthatók fel. Maximum olyan szinten beszélhetünk szabályokról, hogy például ha egy anyagról tudjuk, hogy (többé-kevésbé erősen) savas vagy bázikus hatású, akkor az a vízzel reakcióba fog lépni, így kémiailag (is) oldódni fog.

Emellett szeretném felhívni a figyelmedet arra, hogy egy anyag nem csak egyféleképp oldódhat. A szén-dioxid például fizikailag és kémiailag is tud oldódni a vízben (az utóbbi a jelentősebb). Tehát amellett, hogy valamennyi szén-dioxid molekula változatlan formába jelen lesz a vízben, sok molekula reakcióba fog lépni a vízzel (ebben az esetben egyesül vele), és így szénsavat képez.

CO2 + H2O <-> H2CO3

(A hab a tortán, a szénsav szintén reagálhat a vízzel, protont adhat át neki.)

2020. febr. 26. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!