Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A természettudományt művelőket...

A természettudományt művelőket nem zavarja az, hogy egyre több olyan kérdésre adnak választ, ami korábban a vallások területe volt, így gyengíti azok tekintélyét?

Figyelt kérdés

Most olvasok egy ismeretterjesztő könyvet, ahol az egyik fejezet az élet keletkezéséről szól. A transzcendens beavatkozás teljesen ki van belőle zárva, minden észszerűen van megmagyarázva.


Sokan mondják, hogy az embereknek szükségük van vallásra. De mi lesz így azokkal, akik eddig misztiusan magyarázták a világot?


2020. febr. 29. 23:43
1 2 3 4 5 6 7 8
 41/79 Wadmalac ***** válasza:

"Amiket felsoroltál nem lettek behazudva a nemtudás a nemismerés helyére, hanem ez volt az amit a tudásuk és ismereteik alapján felfogni (és szavakba foglalni) képesek voltak belőle. Ez nagy különbség."


Valamit nagyon félreértesz.

Anno nem behazudva, hanem "befantáziálva" lettek.

Mi más az, amikor érthetetlen dolgoknak misztikus hátteret találunk ki?


A hazugság ott kezdődik, amikor a mai modern tudományos ismeretek birtokában mégis váltik kötik az ebet a karóhoz, a misztikus magyarázathoz.


És ez NEM egy teremtő hatalom létére vonatkozik, hanem a köré kerített sallangokra.

Tipikus példája a biblia szó szerint értelmezésének erőltetése.

2020. márc. 3. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/79 anonim ***** válasza:
Jó, akkor szerinted sem szándékosan írtak le képtelenségnek látszó történéseket, csak befantáziálták, ami lényegében azt jelenti hogy behazudtak maguknak olyasmit, ami nem történt meg. Akkor is szembe találod magad néhány állítással, mint égő csipkebokor, vízen járás, szűznemzés vagy feltámadás, és bár sehol nem írták le, hogy ezek hogyan mehettek végbe, maximum azóta is csak találgatnak róla, mégis azt mondod ezek akkor és ott nem történhettek meg? Szóval ha én most azt állítom, hogy anyámat nem ismerte férfi mielőtt engem világra hozott, akkor ez csak az én fantáziám szüleménye lehet? Ha azt állítom, hogy miután valakit halottnak nyilvánítottak az illető tovább élt még 50 évet akkor azt csak elképzeltem? Halvány fogalmunk sincs mi történt akkor és ott pontosan, csak azokat a leírásokat ismerjük amiket az ottani megfigyelők megpróbáltak valamilyen módon körülírni. Nem kreáltak köré semmit. Nem a csodás és megmagyarázhatatlan dolgok miatt gyártottak maguknak Istent, legalábbis nem tudhatjuk biztosan, hogy a csodás és megmagyarázhatatlan dolgok hozták magukkal az Istenhitet, mert ezt semmi sem bizonyítja. Semmi sem bizonyítja, hogy nem előbb alakult ki egy teremtő erővel való kapcsolat, amit aztán mindenen keresztül megtestesítettek, ahogy arra sincs semmiféle bizonyíték, hogy a felfoghatatlan jelenségeket másik felfoghatatlan jelenségekkel lett volna evidens magyarázni. Ezek ugyan úgy csak elképzelések, kitalációk, mégis úgy írsz róla, mintha bizonyított tények lennének. Miért?
2020. márc. 3. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/79 Wadmalac ***** válasza:

"mint égő csipkebokor, vízen járás, szűznemzés vagy feltámadás, és bár sehol nem írták le, hogy ezek hogyan mehettek végbe, maximum azóta is csak találgatnak róla, mégis azt mondod ezek akkor és ott nem történhettek meg?"

Nem. Nem úgy, ahogy hitték és leírták. Ezért teljesen ma erőltetni, hogy mégis úgy volt.


"Szóval ha én most azt állítom, hogy anyámat nem ismerte férfi mielőtt engem világra hozott, akkor ez csak az én fantáziám szüleménye lehet?"

Igen. Illetve tévedés, ferdítés, ügyesen bújt el a postás stb. Embernél a szűznemzésre sosem volt példa, szűznemzéssel más nemű utód meg genetikailag lehetetlen.


"Ha azt állítom, hogy miután valakit halottnak nyilvánítottak az illető tovább élt még 50 évet akkor azt csak elképzeltem?"

Ilyet nem állítottam, tetszhalálra volt elég példaeset.

De ismétlem, ma ezt feltámadásként erőltetni értelmetlen.


"Nem a csodás és megmagyarázhatatlan dolgok miatt gyártottak maguknak Istent, legalábbis nem tudhatjuk biztosan, hogy a csodás és megmagyarázhatatlan dolgok hozták magukkal az Istenhitet, mert ezt semmi sem bizonyítja."

Ezt sem állítottam. A felsőbb akarat, teremtő keresése lényünk része lehet. Csak utána a prekoncepció révén már ebbe sok mindent bele lehet magyarázni, emiatt elhinni.


"Ezek ugyan úgy csak elképzelések, kitalációk, mégis úgy írsz róla, mintha bizonyított tények lennének. Miért?"

Mint írtam, nem érted a lényegét annak, amit írtam.


Az, hogy nincs beszélő égő csipkebokor, emberi szűznemzés, kézrátételes gyógyítás, vízen járás, az eléggé ténynek vehető, nem?

neked is prekoncepciód van, arról, szerinted én mit akarok mondani (hogy a vallás hazug gonosz dolog), de attól még nincs így.

Látod, pontosan ennyire bele lehet képzelni egy prekoncepció miatt valamit a dolgokba, ami nincs is ott.


Olvasd el még egyszer az eredeti kommentemet.

2020. márc. 3. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/79 anonim ***** válasza:

Dehát te is tudod, hogy nem kell hozzá sem postás, sem szexuális aktus hogy egy nő teherbe essen és szüljön. Miért lenne ferdítés egy ilyen állítás? Nincs benne semmi ami valótlan lenne.

Az eredeti hozzászólásodra a "játéktérre" és az ismeretlenek folyamatos "kitolódására" reagáltam. Mivel szerinted mindig az ismeretlen területekre helyezték Istent, amit szoros összefüggésbe hoztál a csodákkal. Ezt írtad le, mint egyre kisebb teret, ami felületet adhat a fantáziálgatásnak. Én pedig azt mondtam erre, hogy talán Isten mindig is egy ugyan azon ponton volt, csak mi helyeztük bele mindig a számunkra befogadható közelségekbe. Így talán nem a játéktér csökken, hanem az értelmünk közelíti meg jobban a felfoghatatlant.

Nem gondolom rólad hogy bántani akarod a vallásokat, szerintem sem kellene belemagyarázni semmit olyasmibe amiről nem tudunk semmit. Gondolkodni mondjuk lehet rajta. Nincs nagyobb jelentősége mint a horoszkópírásnak vagy a fogzást segítő nyakláncnak, bár utóbbi elég veszélyes lehet. Csak azt mondom ezeket nem a vallások hozták magukkal, sőt pontosan ez lett volna a cél, hogy a babonás hiedelmeket elválasszák az Istenhittől. Viszont ezeket nehéz megítélni, hogy mi mikor mettől micsoda. Van ami sallangnak látszik, és nem biztos hogy az. Olyan ez, mint hogy már azelőtt ránevelnek a kézmosásra, hogy értenéd mik azok a baktériumok. Ha nem érted miért kell, buta rituálénak hat. Lehet a vallások valóban tele vannak buta rituálékkal, lehet ezzel azok is tisztában vannak, akik ezeket művelik. Azért mert tudják és elfogadják, hogy nem mindent érthetünk. Amit leírtál a tudománnyal kapcsolatban, hogy csökken általuk a vallasok jatéktere, az csak részben igaz. A vallások nem akarnak játékteret. A vallások célja ugyan úgy ennek a játéktérnek a csökkentése. Ez a játéktér nem az övék, hanem az emberi félelmek és ismerethiányok összességének a tere. Nem a vallások hozták, nem a vallásos emberek sajátja, a tudomány nem csökkent semmilyen teret a vallásos meggyőződésekből, mert a hiedelmek nem hozzájuk kötődnek, hanem az emberléthez. Ezt látom különbségnek ahhoz képest amit te írtál minderről.

2020. márc. 3. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/79 Wadmalac ***** válasza:

"Én pedig azt mondtam erre, hogy talán Isten mindig is egy ugyan azon ponton volt, csak mi helyeztük bele mindig a számunkra befogadható közelségekbe."


Persze, ez így van.


Természetesen a vallások tévedéseiért nem ő a felelős.

Csak a vallásoknak kell tudni belátni a tévedéseket, evolválódni. Erről szólt, amit írtam. És erre csak hellyel-közzel hajlandóak.


Egyik igen, másik nem. Pápa elfogadja az evolúciót és az ősrobbanást. Jehova tanúi meg nem. Csak példaként.

2020. márc. 3. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/79 A kérdező kommentje:

A Pápa azért fogadja el az evolúciót, mert nincs más választása.


Valójában az evolúció nem igényli semmiféle istenség beavatkozását, sőt éppenséggel cáfolja. A tervezettség csak látszólagos, mélyebb biológiai ismeretekkel belátható, hogy egy tervező másként alkotott volna meg dolgokat. 1859 óta az istenek számára egyre jobban szűkül a kör.

2020. márc. 3. 14:02
 47/79 anonim ***** válasza:
#45 Mint láthatod, sok magát tudományos gondolkodásúnak tartó ember meg azt állítja az evolúció magyarázat az élet keletkezésére, vagy minden olyan emberi viselkedésre amire éppen indokot kívánnak kreálni. Az mitől másabb? Mit segítenek rajtuk a tudományos felfedezések, ha fogalmuk sincs róla mit jelentenek valójában, és mindent elhisznek amit erre hivatkozva kitalálnak nekik? Tök ugyan az. A jelentőségük sem akkora, hogy összességében bármelyik is hátráltatná a megismerést. Szerintem egy laposföld hívő ugyan úgy felkel, dolgozik, bevásárol és lefekszik mint azok akik azt gondolják a vallások legnagyobb ellensége a tudomány. El sem vesznek, de nem is raknak hozzá az ismereteinkhez.
2020. márc. 3. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/79 Wadmalac ***** válasza:

"Mint láthatod, sok magát tudományos gondolkodásúnak tartó ember meg azt állítja az evolúció magyarázat az élet keletkezésére, vagy minden olyan emberi viselkedésre amire éppen indokot kívánnak kreálni. Az mitől másabb?"


Mondjuk attól ,hogy látjuk, hogy működik, tényszerűen, bizonyíthatóan, "kicsiben" a növény- és állatnemesítés révén reprodukálhatóan.


De ez sem zárja ki egy teremtő létét.


A tudomány "en masse" nem zárja ki. Csak nem is igényli.

2020. márc. 3. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/79 anonim ***** válasza:
Konkrétan a #46-os válaszában az áll, hogy az evolúció cáfolja Istent. Az ilyen "tudományos gondolkodásról" kérdeztem, hogy mennyivel tekinthető hasznosabbnak, mint nem tudni, nem érteni, vagy elutasítani. Szerintem aki azt gondolja az evolúció cáfolhatja Istent, az pont ugyan annyit nem ért az egészből, mint a vallási fanatikusok. Erről beszéltem, nem arról, hogy konkrétan mi látszik meg mi nem. Az látszik, hogy vannak akik ugyan úgy csak hívei a tudománynak, és semmi közük a valódi ismeretekhez.
2020. márc. 3. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/79 Wadmalac ***** válasza:

"A Pápa azért fogadja el az evolúciót, mert nincs más választása."


Már ha hiteles akar maradni. Sok vallásosnak, vallásnak úgy látszik, ez nem mérvadó fontosságú.


De éppen erről írtam, hogy a vallások kénytelenek a tudománynak ellentmondó téziseiket lassan elkopni hagyni.


Egy teremtő léte nem cáfolható, ha akarjuk, mondhatjuk azt is, hogy a teremtő megteremtette az ősrobbanást, azzal a természet alapvető törvényeit úgy, hogy azzal utána minden úgy fejlődjön, ahogy ő akarta.


Szóval tulajdonképpen a T nulla időpontban teremtő és utána többé láthatóan, tetten érhetően nem beavatkozó isten teóriája támadhatatlan.

Persze bizonyíthatatlan is.


De ezzel meg is volna a tudomány vs vallás ellentét végleges feloldása.

2020. márc. 3. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!