Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tudománnyal szembeni szkepti...

A tudománnyal szembeni szkepticizmus miért alakult ki?

Figyelt kérdés
Alapvetően nem vallásos emberekkel beszélgetve is azt tapasztalom, hogy nem bíznak az eredményeoben. Cinikusan megjegyzik, hogy "persze a brit tudósok megint kitaláltak valamit."

#tudomány #szkepszis #szkeppticizmus
2020. márc. 3. 11:37
1 2 3 4 5 6
 41/58 anonim ***** válasza:
24%

Aha. És ez a kérdés megkülönböztetett laikusokat és "valódi" szkeptikusokat, és kikötötte, hogy kizárólag olyan laikus szkeptikusokról szeretne érdeklődni akik a tények hiányos ismeretében makacskodnak? Mindenki aki nem bízik a tudományos eredményekben vagy annak hitelességében azok automatikusan ide sorolandóak? Mert hogy számomra ez nem derült ki ebből a kérdésből sajnos.

Bár már az is szomorú, hogy vannak akik tényleg elhiszik, hogy a világ két nagy halmazba rendeződik, és kényszerűk van minden egyes embert belehelyezni egyikbe vagy a másikba. Mindegy hogy vallásos, ateista, ezoterikus vagy tudományos megközelítésből vizsgál valamit, nem tud kilépni a bináris kódolásból.

2020. márc. 4. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/58 Wadmalac ***** válasza:

#37:

Ez is egy rettenetesen hamis sarkítása annak , amiről ez a topik szól és annak ,ahogy ezt tárgyaljuk.


Minimum annyi ok van megsértődni rajta, mint amennyire mi állítólag sértegetjük az átlagembert.


De ezt pont egy hasonló kommentre kifejtettem feljebb.

2020. márc. 4. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/58 Wadmalac ***** válasza:

"Mindenki aki nem bízik a tudományos eredményekben vagy annak hitelességében azok automatikusan ide sorolandóak? Mert hogy számomra ez nem derült ki ebből a kérdésből sajnos."



A kérdésből talán nem, de a válaszokból igen.


"Bár már az is szomorú, hogy vannak akik tényleg elhiszik, hogy a világ két nagy halmazba rendeződik, és kényszerűk van minden egyes embert belehelyezni egyikbe vagy a másikba. Mindegy hogy vallásos, ateista, ezoterikus vagy tudományos megközelítésből vizsgál valamit, nem tud kilépni a bináris kódolásból."

Hét sértés nélkül ez most éppen RÁD igaz.

A kérdés egy bizonyos szempontból vizsgálja az emberek reakcióit a tudományra, ebből pedig a mellette-ellene aspektust vizsgálja. Tehát igen-nem kérdést vizsgál, a kérdés szempontjából nem releváns egyéb, nem igen vagy nem reakciókat most NEM tárgyaljuk. Ez nem skatulyázás.


De amit te teszel az itt válaszolókkal, az bizony az, az előző hozzászólásod alapján.

2020. márc. 4. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/58 anonim ***** válasza:
100%

Mindenki laikus akinek nincs alaptudása a témában!


Mondjuk én atomfizikus kutató vagyok, akkor laikus vagyok a neurobiológia területén, mert nincs hozzá alaptudásom. Fingom nincs mik azok a dopaminerg kétállású Martinotti gátló feedback sejtek, akkor a szkepticizmusom laikus "áh már megint ezek a hülye agykutatók, úgy is kamuznak".


Igen két tábor van. Szigorúan... laikus és nem laikus.

2020. márc. 4. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/58 anonim ***** válasza:
100%

...és így elfogadom azt, hogy a téma képviselői nálam sokkal de sokkal műveltebbek.


Ez a fajta bizalom az amitől működik a tudomány és nem kell mondjuk atomfizikusként bemennem a neurobio laborba és nekiállnom 10 évig egérkísérletekkel szopódni, hogy belássam igazuk volt :)

2020. márc. 4. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/58 anonim ***** válasza:
24%
Én a kérdésre válaszoltam, és nem a válaszokra válaszoltam. A kérdésből nem következett, hogy csak egy bizonyos, feltételezett embertípusra vonatkozik. Ezt a válaszolók egy része akarta ilyen formán megosztottá tenni, és nem én. Ez tisztán látszik ha végigköveted a reakciókat, hiszen nem én hoztam fel laikusokat és valódiakat, és nem én köszöntem meg, hogy végre jött valaki, aki alátámasztja mindazt amit arról a többségről gondolok, akik a fejemben léteznek. Ti többséget, kisebbséget, átlagembereket, és kivételes embereket kreáltok, és hiszitek, hogy ezek a gyakorlatban is létező, egy-egy személyre ráhúzható mintatípusok. Ehhez nincs mit hozzászólnom.
2020. márc. 4. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/58 anonim ***** válasza:
100%

Különböztessük meg a kétféle szkepticizmust, ami itt kicsit kezd keveredni.

- Ha a tudományos közösség egy része szkeptikusan áll egy eredményhez, akkor azt úgy teszi, hogy követi a tudományos módszertant. Tehát vagy egy hibára mutat rá, amit az eredményhez vezető úton ejtett valaki, vagy teljes értékű cáfolatot dolgoz ki és mutat be.

- Ha egy laikus szkeptikus egy tudományos eredménnyel kapcsolatban, akkor általában azért az, mert nem érti az abban állított tényeket, az odavezető utat, előzményeit, hátterét, és/vagy nem ismeri a tudományos módszertant, amit felhasználva az eredmény előállt.

És innentől jön az érdekes kérdés, hogy a laikusok (átlagember) tudományos meggyőződése egyfajta hit-e. Szerintem igen, mert igazolni nem tudja a hallottakat, viszont jó esetben ismeri a módszertant és megbízik benne. Persze nem mindig egyértelmű, hogy egy állítás forrása mennyire valóban tudományos (mennyire követi a módszertant), és ebből igen sokan próbálnak megélni. Sokan gondolják úgy, hogy a kutatók hasraütésre mondanak valamit, amit mindenkinek be kell nyelni, pedig valójában szigorú szabályokat kell követniük, és kemény rostán kell átjutniuk, hogy eredményként felmutathassanak valamit.

2020. márc. 4. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/58 Wadmalac ***** válasza:

"Én a kérdésre válaszoltam, és nem a válaszokra válaszoltam."


Ja, pardon. De szerintem azzal sincs baj, nem érzem skatulyázónak, konkrétan egy bizonyos reakciót vizsgál, ami azért, ismerjük el, tényleg nagyon sok emberben megvan.

2020. márc. 4. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/58 Wadmalac ***** válasza:

"És innentől jön az érdekes kérdés, hogy a laikusok (átlagember) tudományos meggyőződése egyfajta hit-e. Szerintem igen, mert igazolni nem tudja a hallottakat, viszont jó esetben ismeri a módszertant és megbízik benne."


Jogos, csak én félek erre a hit kifejezést használni, mert az valahol a feltétel nélküli elfogadás szinonimája általános szövegkörnyezetben. Ez meg igencsak feltételes elfogadás. Minimum az elfogadandó vélemény, állítás állítóinak hitelességét, annak ellenőrzöttségét követelménynek veszi.


Egy konteóba vetett hithez elég egy youtube-os ismeretlen hitelességű videó.

A vallásos hit egy erősen vallásos közösségben megalapozottabb döntés lehet, hiányos információk esetén.

2020. márc. 4. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/58 anonim ***** válasza:

"én félek erre a hit kifejezést használni"

Teljesen jogos, csak én most direkt akartam párhuzamba állítani ezt és vallásos (jellegű) hitet, ahogy általában az ilyen vitákban is gyakran vetik össze a kettőt.

2020. márc. 4. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!