Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tudományok témakörben nem...

A tudományok témakörben nem illene a válaszolóknak elismerniük, hogy a fizika nehéz és érthetetlen?

Figyelt kérdés

Szerintem aki mélyebben kapcsolatban volt a fizikával, az tapasztalta, hogy a fizika nehéz és érthetetlen.


Ehhez képest ha valaki rá próbál kérdezni pl. a Newton törvények mélyebb tartalmára, akkor a fejéhez vágják, hogy az általános iskolás fizikát se érti (az érvelésük szerint azért, mert a Newton törvények általános iskolás anyag). Tudnék konkrét kérdést is linkelni, de nem teszem, mert akkor ellepnék a kérdésemet azok a válaszolók, akik ott sértegették a kérdezőt, és nem kapnék objektív választ.


Nem csak az a bajom ezekkel a válaszokkal, hogy sértőek, hanem az is, hogy a válaszoló látszólag mélyebb fizikai ismeret nélkül állítja magáról azt, hogy érti a Newton törvényeket.


2020. aug. 8. 21:39
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯
 71/159 2*Sü ***** válasza:
84%

> Az F=m*a egy DEFINÍCIÓ. Hogy lehet kísérletileg igazolni egy definíciót? SEHOGY!


Ma már jellemzően ez az erő definíciója egy bizonyos tudásszint felett. Newton korában nem így definiálták az erőt, meg általános iskolában sem így definiálták az erőt. Pl. a Sulinet tananyagában ez áll: „Azokat a hatásokat, amelyek a testeken alak- vagy mozgásállapot-változásokat hoznak létre, erőhatásoknak nevezzük.”


Ez első közelítésnek jó. Aztán lehet az erő különböző megnyilvánulási formáit tovább boncolgatni, megérteni, hogy ezek pl. hogyan összegződnek, milyen eredőjük van, ki lehet alakítani egy fogalmi keretet, hogy tulajdonképpen mi is az az erő. Ezután – után – ha már van egy még nem teljesen egzakt, de már valamilyen szinten megértett fogalmunk az erőről, akkor lehet egy egzaktabb definícióját is adni az erőnek, ami valóban Newton második törvényéből is származhat. Ha eljutottunk idáig, akkor lehet azt mondani, amit a Wikipédia is: „Annak ellenére, hogy ez egyszerűen csak az erőnek egy pontos definíciója (és nem egy természeti törvény), történetileg úgy tekintjük, mint Newton mozgásegyenletét”.


Jap… Ez Newton második törvénye. Newton tulajdonképpen egzakt módon definiálta az erő kvantitatív módon kifejezhető fogalmát. Ő nem definíciónak szánta, de ma ezt tekintjük a leginkább egzakt definíciónak. De erről egy általános iskolásnak nem kell tudnia a megértési folyamat azon szintjén, ahol ő áll. A tanulás az egy folyamat, amiben mindig vannak első, második, harmadik közelítések. Pl. egy gyerek megtanulja, hogy 7 nem osztható 2-vel. Itt meg kell állni, meg kell tanulni biztonsággal kezelni az egész számokat. Utána lehet bevezetni a törteket. Ott már módosulni is fog az előző kijelentés úgy, hogy „7 nem osztható 2-vel maradék nélkül”. Vagy „7 nem osztható 2-vel az egész számok halmazán”. Aztán persze megtanuljuk, hogy negatív számból nem lehet gyököt vonni. Később a komplex számokkal bejön, hogy ott igen, így megint módosul az előző kijelentés: „negatív számból nem lehet gyököt vonni a valós számok halmazán”.


Tehát ha valaki nem érti Newton második törvényét, akkor előbb meg kell tanulnia, és meg kell értenie a jelentőségét. Ha megvan – és megvan még pár lépés a fizika megértésének folyamatában –, akkor már el lehet mondani, hogy ja, ezt történelmi okokból hívjuk törvénynek, valójában ez az erő definíciója. Vagy lehet más definíciós alapból kiindulni, és onnan nézve meg mégis csak törvény lesz. Mondjuk ettől még ugyanolyan jól érthető marad továbbra is, hogy milyen fizikai tulajdonságok között teremt kapcsolatot az, amit Newton második törvényének hívunk, csak éppen a szerepe változik meg. És igen, ettől még az erő ugyanúgy egy létező jelenség, tulajdonság marad. A newtoni fizika ettől nem lesz sem nehéz, sem érthetetlen.

2020. aug. 9. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/159 anonim ***** válasza:
100%

És még mindig nem érti:D

Édes fiam, Newtont a megfigyelések és kísérletek nem arra vezették rá, hogy tömegszer gyorsulás egyenlő erő. Hanem rájött arra, hogy

egy test, ha elmozdul, olyan hatások érik, amik egységnyi idő alatt különböző mértékű sebességváltozást hoznak létre rajta. Felállította

a mechanika axiómáit, értelemszerűen nem csak a mozgástörvényt. Ezeket megfigyelések és számolások alapján állította fel. Az, hogy F=m*a, egy definíció. De azt, hogy a tömeg és a gyorsulás között van-e, és ha igen, milyen összefüggés van, részben megfigyelések alapján állította fel. És kísérletileg igazolta, hogy van összefüggés.

VILI??

2020. aug. 9. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/159 A kérdező kommentje:

"De erről egy általános iskolásnak nem kell tudnia a megértési folyamat azon szintjén, ahol ő áll."


Természetesen egy általános iskolásnak nem kell tudnia. Egy fizikusnak se kell értenie teljes mértékben a Newton törvényeket. De egy általános iskolásnak szabad azt hinnie, hogy tréül érti őket, viszont egy fizikát végzettnek nem szabad ezt hinnie. Márpedig a GYK válaszolói nem teljesítik ezt a követelményt, sokkal inkább azt gondolják, hogy tréül értik a Newton törvényeket.


"És igen, ettől még az erő ugyanúgy egy létező jelenség, tulajdonság marad."


Mitől lenne az erőhatás létező jelenség? Lerakod a gravitációs térbe a testet és az elkezd gyorsulni. A gravitációs tér gyorsítja a testet. Bele lehet rakni bonyolításként, hogy a gravitációs tér erőt fejt ki, és az erő gyorsítja a testet, de ettől még az erő csak egy mankó a számoláshoz.

2020. aug. 9. 22:17
 74/159 anonim ***** válasza:
100%
Hány éves vagy, és hol doktoráltál, hogy ezt mind ilyen szakember szintjén tudod?
2020. aug. 9. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 75/159 A kérdező kommentje:

"Érteni itt annyit tesz, hogy nem csak elfogadod vagy kétségbe vonod egy kijelentés igaz, vagy hamis voltát, hanem racionális gondolkodással képes vagy belátni a kijelentés igaz, vagy hamis voltját, és képes vagy egy racionális gondolkodásra képes emberrel is beláttatni azt, hogy kijelentés milyen következtetések, gondolatmenet révén bizonyul igaznak, vagy hamisnak."


Ebből az derül ki, hogy a matematikusoknak semmi igényük arra, hogy jobban megértsék a világot annál, hogy kijelentéseket racionális gondolkodással elfogadjanak vagy megcáfoljanak.

2020. aug. 9. 22:31
 76/159 anonim ***** válasza:
100%

"Márpedig a GYK válaszolói nem teljesítik ezt a követelményt, sokkal inkább azt gondolják, hogy tréül értik a Newton törvényeket."

Te vajon milyen követelményt teljesítesz, te szuper okos?


"Mitől lenne az erőhatás létező jelenség?"

Menj el egy hónapra kábelárkot ásni, jó köves talajban a tűző napon, aztán húz be a 240-es rézkábeleket, akkor majd rájössz mi az erőhatás.

2020. aug. 9. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 77/159 anonim ***** válasza:
100%
#73: Ennyi, hülye vagy. Sokadjára derül már ki. Ha az erőhatás nem létező jelenség, akkor ugyan magyarázd már meg, hogy vajon miért van az, hogy az általam elhajított lövedék még csak meg sem karcolja az ember bőrét, egy pisztoly által kilőtt ugyanazon lövedék behatol a testbe, egy erősebb puska által kilőtt ugyanazon lövedék már talán át is megy rajta? Hangsúlyozom: Ugyanazon lövedékről beszélünk, mégis merőképpen máshogyan viselkedik. Az állításod szerint ez lehetetlen, hiszen az erő nem létező jelenség.
2020. aug. 9. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 78/159 astrojan ***** válasza:
65%

52: "az erő csupán egy fogalom, ami a test tömegével és gyorsulásával lett definiálva"


Jól van, jól van, kissé körülményesen de csak kibökted végre.


Az emberi gondolkodásban, megértésben valóban szeretnek keveredni a dolgok, jó helyen kopogtatsz, de ne húzd ki a gyufát.


Már írtam neked, hogy ami a természetben létezik az az anyag. Ez ott van a bolygókon, a csillagokban és a világűrben, legyen az gáz, szilárd anyag vagy bárminemű sugárzás.


És vannak dolgok amik ugyan nem léteznek (mert nem anyag) de számunkra nagyon fontosak és hasznosak, ezek a fogalmak.


Nagyon sok fogalmunk van amit megalkottunk és definiáltunk de használatukat olyannyira megszoktuk, hogy el sem tudjuk képzelni, hogy ezek valójában nem létező dolgok hanem csak a fejünkben élő képek.


Az ember hajlamos azt hinni például, hogy a számok léteznek. Ránézel a két kezedre és látod, hogy tíz ujjad van. Ebből könnyen adódik a gondolat, hogy persze, természetesen a számok léteznek, de nem. A számok fogalmak.


Egy még durvább példa a tér. Az emberek döntő többsége megsértődik ha azt mondod nekik, hogy a tér az csak egy fogalom, a szervetlen valóságban nem létezik, mert nem anyag. Ez aztán képes odáig fajulni, hogy egy csomó tudós képes azon filózni, hogy mikor keletkezett a tér, neadjisten a téridő.


Amikor az csak egy fogalom, amit az ember definiált a saját használatára.


Az erő is ilyen és még számtalan fizikai vagy matematikai/geometriai fogalom.


Tehát összefoglalva, tulajdonságok nem léteznek a természetben önmagukban, mert csak az anyagnak lehetnek tulajdonságaik. Ez valóban nagyon fontos, mert ennek félreértése száz éve bénítja a fizikát, itt például a téridő felfúvódásra gondolok ami egy egész tudományágat elbolondított.

2020. aug. 9. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 79/159 A kérdező kommentje:

#78

Így van, ahogy mondod. Csak az anyagnak van tulajdonsága. Van mérete és van tömege, illetve ha mozog az anyag, akkor sebessége is, amiből már lehet időt definiálni.

2020. aug. 9. 22:41
 80/159 astrojan ***** válasza:
65%

77: talán nem így érti, a jelenség létezik de ez csak a létező anyag tulajdonsága. Én is és talán ő is arra akar kilyukadni, hogy erő nem létezik csak úgy önmagában.


Mindig valamiféle anyaghoz kötött, legyen az csákány, napsütés vagy vizibicikli amit hajtanod kell.


Az erő a mozgó anyag tulajdonsága.

2020. aug. 9. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!