Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A skizofrénia egy veleszületet...

A skizofrénia egy veleszületett rendellenesség?

Figyelt kérdés
Tehát nem egy lelki eredetű megbetegedés hanem szervi?
2020. szept. 22. 07:18
 1/6 anonim ***** válasza:
Igen, vele születik.
2020. szept. 22. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Wadmalac ***** válasza:
53%

Szervi alapvetően, de nem feltétlenül vele született.

Kiválthatják későbbi agyi sérülések, kemikáliák stb.


Én nem zárnám ki a pszichikai sérüléses kialakulást sem, de előfordulhat, hogy ott öröklött hajlam kell.

2020. szept. 22. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"Jelenleg még nem sikerült azonosítani a skizofrénia okait, bár úgy gondolják, hogy genetikai tényezők állnak a betegség hátterében. Az általános populáció egy százalékánál alakul ki skizofrénia, míg tíz százaléknál jelenik meg, ha a családban már szenved közeli hozzátartozó a betegségben. Az agy kémiai, vagy nagyon finom szerkezeti eltérései hozzájárulhatnak kialakulásához."

[link]

+

[link]

2020. szept. 22. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

3


Olvastam olyan tanulmányt is miszerint a skizofréniában szenvedők szájpadlásában, állkapcsában, fogaiban rendellenességek figyelhetők meg. Testi fejlődési rendellenességre utalna ez?

2020. szept. 22. 09:19
 5/6 anonim ***** válasza:
Nem olvastam ilyet, de nem biztos, hogy fejlődési rendellenesség. Ilyen rendellenességet elvileg okozhat még a gyerekkor óta tartó szorongás, rágóizmok feszítése, kényszeres fogcsikorgatás, stb.
2020. szept. 22. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Nekem apukám paranoid skizofrén és nagyon sok skizot ismerek/ismertem, de különösebben nem értek a betegséghez.


Nekem azt mondták még annó az orvosok -és ezt is tapasztalom szinte minden esetben-, hogy alapvetően ez egy genetikai eredetű dolog, de lelki/pszichés hatások váltják ki.

Tehát attól, hogy valakinek benne van a génjeiben, még nem biztos hogy ki jön rajta a betegség, ha nem éri valamilyen nagyobb trauma...


Az összes skizo ismerősömnek nagyon rossz gyerekkora volt például.

Apukának is alkoholista szülei voltak és elég sokat bántalmazták gyerekként.


És felnőttként is volt jó pár olyan élménye, ami szerintem szerepet játszhatott a dologban.


Sorkatonaságban egy elég komoly támadás érte, ami miatt műteni kellett.


Későbbi munkahelyén átverte Őt és egy kollégáját a főnökség, ami miatt börtönbe is kerülhettek volna. A kollégája öngyilkos is lett, Ő viszont meg nyerte az ügyet...


Meg sok hasonló...


Nagyon sokáig, olyan 26 éves koráig nem mutatkoztak rajta a skizofrénia vagy a paranoia tünetei.

Aztán amikor megszülettem, először a paranoia jött ki.

Mindig lehúzogatta a redőnyöket, suttognia kellett anyukámnak is...

sokszor figyelte az utcát a redőnyök közül...


Óvodás koromra mindig kihozott az óvodából, nagyon féltett. Később elárulta, hogy szerinte az óvónők pedofilok... Aztán 4 éves koromra hangokat is hallott, nem ismerte fel anyukámat, volt hogy teljesen más életszakaszába képzelte magát ezért engem is a játszótéren hagyott, mert nem tudta hogy van gyereke...

Vádaskodott mindenféle hülyeséggel.

Máskor meg pont hogy nagyon féltett és mindenkit meg akart verni aki a közelembe jött.

Ilyenek.


Rendőri segítséggel lett kórházba szállítva és kényszergyógykezelték.


Utána évekig jól volt...

Majdnem egy évtizedig.


Aztán nála előjött a fiatalkori demencia, az intelligenciája jelentősen csökkent, koncentrálni sem tudott nagyon semmire...

És talán emiatt, de el kezdett kitalálni mindenféle extrém hajmeresztő teóriát, amit azelőtt azért még rosszabb állapotában sem hitt volna el...


Már 50 felett van, de sajnos a kezelések ellenére sincs jó állapotban pszichésen/szellemileg.


Más skizofrén ismerőseimnek is voltak traumák az életükben...

Volt akinek 10 éves korában a szeme láttára ölték meg a szüleit.


És jellemzően mindnek huszonéves korában jött ki a betegsége, inkább a második felében.


Az is jellemző, hogy nagyon jóindulatú, naív emberek, akik nagyon tudnak szeretni és ragaszkodni bizonyos személyekhez.

Nagyon sokszor azt tapasztaltam, hogy egyszerűen túl jók erre a világra, de tényleg...

Viszont emellett az is jellemző, hogy rendkívül egocentrikusak és azt hiszik, hogy körülöttük, vagy egy családtagjuk körül forog a világ.

2020. okt. 8. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!