Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Genetika feladat, mi a megoldás?

Genetika feladat, mi a megoldás?

Figyelt kérdés

A rokonházasság veszélyeinek igazolására nézzük a következő családfát, amelyen a sötéttel jelölt személy egy igen ritka, recesszíven öröklődő betegségben ivarérés előtt meghalt. (A körök a nőket a négyzetek a férfiakat jelölik. A házaspárok között vízszintes vonalak vannak, a függőleges vonalak az utódokkal kötik össze őket!)


[link]


Két olyan embernek, akinek a családjában nem fordult elő ez a betegség, elenyészően kicsi valószínűséggel születik ilyen súlyos betegségben szenvedő gyermeke. Mennyi a valószínűsége annak, hogy a családfán ábrázolt unokatestvérek kérdőjellel jelölt utódja e betegségben szenved majd?


A) 25% B) 12,5% C) 11,1% D) 3,1% E) 2,8%


Nekem sajnos nem sikerült megoldanom, de lehet, hogy mindjárt leírom, az én megoldásom. :)


spoiler.



E) a megoldás.


2010. aug. 15. 21:32
 1/6 A kérdező kommentje:

A betegség biztosan recesszív, mert a beteg egyed szülei közül egyik sem volt beteg.

A betegség nem lehet Y kromoszómához kötött recesszív betegség, mert ebben az esetben a beteg egyed apja is beteg lett volna.


A betegség lehet X kromoszómához kötött recesszív betegség, ebben az esetben a beteg utód valószínűsége (1/2)^4=1/16 :)


Feltéve, hogy a beteg egyed genotípusa aa, annak a valószínűsége, hogy az utód beteg lesz:(1/2)^6=1/64


Én úgy számoltam, hogy a X kromoszómához kötött betegség esélye duplája a másiknak. Ez alapján az eredményem.:

4,6875% ami persze rossz, szóval várom az ötleteket :)

2010. aug. 15. 21:48
 2/6 anonim ***** válasza:
Beleszámoltad, hogy a férjek nem rokonok?
2010. aug. 15. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Y-hoz kötött nem lehet, mert akkor az apa is halott lenne. X-hez kötött lehet, ekkor (ha a generációkat római számokkal jelöljük) az apa nem beteg, az I. anya hordozó. Fiai 50%-ban lennének betegek, lányai 50%-ban hordozók. A II. anyák, ha hordozók, szintén 50%-ban adják tovább rossz génjeiket, így a III. lányok 50%*50% eséllyel hordozók. A III. apa csak egészséges lehet. Így gyermeke csak a III. anyától függ. A III. anya 50%-ban adja tovább rossz génjeit, ha hordozó. Ez eddig 50%*50%*50%. De számolni kell azzal is, hogy a IV. gyerek milyen nemű. Ugyanis ha lány, akkor ő is maximum csak hordozó lehet, de ha fiú, akkor beteg is lehet. Mivel 50% az esélye, hogy fiú lesz, ezért a IV. (ismeretlen nemű!) gyerek 50%*50%*50%*50%, hogy beteg lesz. Ez 6,25%.

Ha nem nemhez kötött a betegség, akkor mindkét I. szülő hordozó. Két II. lányuk vagy egészséges, vagy hordozó, beteg nem lehet. (Mendel szerint Aa heterozigóták utódai 1/4-ben aa, 1/2-ben Aa és 1/4-ben AA genotípusúak. Mivel itt a lányokról tudjuk, hogy biztosan nem betegek, a „4 utódból csak 3 marad életben”, így az arány is módosul: 1/3 AA, azaz esetünkben egészséges, és 2/3 Aa, azaz hordozó) A II. anyák 66,66%-ban (2/3) hordozók. Mivel mindketten egészséges férjhez mentek hozzá, a III. gyermekeik csak 25% (1/4) eséllyel öröklik tőlük a gént, ha a II. anyák hordozók. Tehát a III. szülők 16,66%-ban (2/3*1/4) hordozók. Mivel azonban itt rokonházasságról van szó, a IV. gyereknél figyelembe kell venni, hogy mindkét szülő ugyanekkora eséllyel örökíti tovább a rossz gént, tehát a gyerek 2,77%-ban (2/3*1/4*2/3*1/4) lesz beteg.

2010. aug. 16. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszi!


Tehát akkor ott rontottam el, hogy úgy vettem, hogy a II/2 illetve II/3 1/2 százalék esélynek vettem, hogy öröklik a beteg gént 2/3 helyett. :) 'Az a fránya Mendel...'


:) Erre oda kell figyelnem, nem először nem figyeltem erre oda, de most már menni fog. Remélem... :D

2010. aug. 16. 15:21
 5/6 anonim ***** válasza:

Hecrat végeredménye jó, de megoldásának menete nem mindenhol.


"Mivel mindketten egészséges férjhez mentek hozzá, a III. gyermekeik csak 25% (1/4) eséllyel öröklik tőlük a gént, ha a II. anyák hordozók."


Valójában 1/2 eséllyel.


"Tehát a III. szülők 16,66%-ban (2/3*1/4) hordozók."


Igazából tehát 2/3*1/2=1/3 eséllyel.


"Mivel azonban itt rokonházasságról van szó, a IV. gyereknél figyelembe kell venni, hogy mindkét szülő ugyanekkora eséllyel örökíti tovább a rossz gént, tehát a gyerek 2,77%-ban (2/3*1/4*2/3*1/4) lesz beteg."


Ezt a gondolatmenetet nem értem, de a feladat megoldását úgy kell befejezni, hogy mivel ahhoz, hogy a IV. utód beteg legyen, mindkét szülőnek hordozónak kell lennie, és két hordozó szülő esetén is csak 1/4 az esélye, hogy mindkettőtől a beteg gént kapja, a keresett valószínűség: 1/3*1/3*1/4=1/36=0,02777...

2010. aug. 26. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Szerintem jól gondolkodott, csak rosszul kissé rosszul írta le, ő a 2/3*1/4-es esélynél arra gondolt, hogy ez az esélye annak, hogy az utód az egyik szülőtől megkapja a beteg gént. :) Ami egyébként (2/3*1/2*1/2), csak valamiért ő már összevonta. :) Ez alapján pedig a beteg utód születésének az esélye ennek a négyzete, ahogy azt ős is leírta. :)

2010. aug. 26. 14:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!