Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az aranymetszésnek mi köze az...

Az aranymetszésnek mi köze az élethez?

Figyelt kérdés
Személy szerint csodálom az aranymetszést, hogy a természet szabály szerűen követi, és mi is látjuk, zenében pedig halljuk a "harmóniát". Kutakodtam utána (angolul is) de nem találtam olyat, hogy DNS, evolúció szinten mi közünk van hozzá. Nekem tetszik az a meglátás vagy szempont, hogy az evolúció egy szabály szerint alakult, hogy már nincs meg a mai DNS-ünkben a régi ős sejteknek a DNS-e viszont az aranymetszés valamilyen módon igen. (Röviden az evolúciót tanulmányozom, előadást fogok belőle tartani, és szeretek rajzolni, aztán ez a két téma összeért:) )

2021. ápr. 6. 16:44
1 2
 11/18 Mojjo ***** válasza:
100%
Amúgy csak kíváncsiságból, milyen témákat fogsz érinteni?
2021. ápr. 6. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

#9,#10 Igaz, ha nagyobb jelentősége lenne arról tudnánk. Hát akkor erről így ennyit:D

10#

Az pont ellenkezőleg írtam, eszem ágában sincs vallási témákról beszélni, csak, hogy mennyi témát találtam csak erről. Így is alig lesz időm beszélni:D.

#11

Luca, ősleves, röviden a fogalmak ( mivel nem csak a gimiből lesznek nézők ezért a gimis biosz alapjai), Mi a különbség a baktériumok és az archeák között, mitózis,szimbiogenezis stb.

Egy kicsit beszélni az életről, mi is az, hogyan jöhetett létre, hogy mi hogyan fogjuk fel és a tudomány állasa szerint miben különbözik.

Az ember és a természet kapcsolatáról, röviden, attól még, hogy mi "fejlettebbek" vagyunk az evolúció szemébe ez egyáltalán nem igaz stb.

A mostani helyzetre tekintve egyértelműen nem hagyhatom ki a vírusokat se

populáció genetika, evolúció hátrányai, sötét oldala stbstb.

2021. ápr. 6. 21:24
 13/18 anonim ***** válasza:
100%
Kivancsiva tettel, kedves kerdezo. Mik az evolucio hatranyai?
2021. ápr. 6. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Ha tudsz angolul, írt elmagyarázzák pl növényeknél miért gyakori ez a számsor:

[link]

2021. ápr. 7. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ez egy érdekes kérdés.

Természetesen úgy nem igaz, hogy a természet tudja, mi az az aranymetszés és ezért használja is.


Annyi viszont van benne, hogy vannak bizonyos geometria formák, arányok, amik egy adott területen optimálisak, az evolúció meg sokszor mutat az adott tulajdonság optimuma felé.


Magát az aranymetszés fogalmat is jórészt természeti arányok, formák vizsgálata alapján ismertük fel, foglaltuk "szabályba", szóval ha úgy vesszük, magát a fogalmat tettük csak hozzá egy létező geometriai természetes optimumhoz.


Magának a természeti geometriának sokszor erős köze van a kémiai, molekuláris szintű geometriákhoz, lásd hópelyhek stb.

Szóval bizonyos formák tényleg fizikai törvényszerűségek mentén keletkeznek.

Konkrétan az aranymetszés szerintem nem tartozik ide.

De a Fibonacci-féle számok megjelenése már igen.

2021. ápr. 7. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Amikor valaminek a működéséről beszélünk, akkor lesz az belekódolva a valamibe, ha azt szeretnénk, úgy működjön, ahogy akarjuk. És teszünk arról is, hogy az a valami e kódból vegye az információt.

De például nincs belekódolva a DNS-ünkbe, se máshová, ha kiugrunk a 10. emeletről, akkor csapódjunk a földbe. Pedig kivétel nélkül ez fog történni, senki sem fog előtte egy kecses kört leírni. Ennek az az egyszerű oka, hogy a termésszettörvény szimplán hat. Mindenre, amihez köze van. Ezért természettörvény, és nem emberi törvény.

Az aranymetszés egy speciális egyensúlyi helyzetet eredményez, amit a természet "kedvel", így gyakran alkalmaz. Az egyensúlyi helyzettel az a jó, hogy stabil, ezért sokáig érvényes. És egyes ilyen tulajdonságoknak van geometriai megjelenési formájuk is, amit a geométer ember felismer, és elnevez aranymetszésnek.

2021. ápr. 7. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 Wadmalac ***** válasza:
100%
#16 végül is ez alapján még az aranymetszés is belefér a fizikai törvényszerűségek miatt létezésbe.
2021. ápr. 7. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

Nem minden választ olvastam végig a magamé előtt, pedig kellett volna.

Fontos, hogy ha tudományról beszélünk, pontosan fogalmazzunk. Ez azt jelenti, fogalmakra, megnevezésre, leírásra lehetőleg olyan szavakat használjunk, amelyeket a hallgató célközönség is ugyanannak ismer. Ha nem így teszünk, akkor a sok hallgató rendkívül sokféle módon érti a mondandót, amiből fölösleges vita (a fölöslegesség a félreértések miatt következik be), sőt veszekedés keletkezhet.


"kicsit beszélni az életről..." hát a definíciójára nem vállalkoznék, csak szakértő körökben, különben lesz mit magyarázkodni. Mi is különbözik mitől? A tudomány állása és a hétköznapi felfogás? E tekintetben nem a különbségről, inkább a létrejöttének okáról érdemes beszélni. Hogy ne legyen különbség!

"Az ember ésa természet kapcsolatáról..." Az ember számára van "fejlettebb", a termésszet számára nincs. Az ember e szót rendszerezésre használja, a természet nem rendszerez (maximuma a kíváncsi ember felismer benne ilyent), a természet egyszerűen hat. A természetet nem érdemes megszemélyesíteni. Az ember a természet része és nem fordítva.

"...nem hagyhatom ki..." érdekelne, mi a populáció genetika. Külön érteni vélem, de egyben... És az evolúció - még egyszer - hat, lezajlik. Nem ember, hogy legyen hátránya, sötét oldala. Amit ez alatt szoktak érteni, az mindössze az evolúció emberre esetleg hátrányos tulajdonsága. Gyanítom, ez is inkább félreértésből. Nem evolúció, de mint a természet egy speciális működési formája, ugyanígy a gravitációnak is van hátránya. Mikor leesik az ember egy magas szikláról. Azonban a gravitáció kifejezetten előnyös, mikor járunk, mikor geodéziai űrhajót lövünk fel, sőt, kifejezetten előnyös a tekintetben, hogy egyáltalán van élet.


Rendkívül dicséretes dolog tudományos igénnyel egy középiskolában előadást tartani a diáktársaknak (meg másoknak). Ezt tiszta szívemből mondom. De tiszteljük meg azzal a tudományt, hogy pontosan beszélünk róla, a nevében. Megérdemli ebben a zivataros, félreértéseket kedvelő világban. Sok sikert!

2021. ápr. 7. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!