Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért veszítette el az ember...

Miért veszítette el az ember a C-vitamin szintetizáló képességét?

Figyelt kérdés
Ugye ismert, hogy az élőlények legnagyobb része képes erre. Valamikor az ember is képes volt rá az evolúciója során. Nem lenne jobb, ha az ember is képes lenne rá?

2021. máj. 8. 19:18
1 2 3 4 5
 1/49 anonim ***** válasza:
17%
A növények képesek erre, az ember meg biológiailag állat
2021. máj. 8. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/49 anonim ***** válasza:
87%
Nem volt rá szükség, így az evolúció kigyomlálta...
2021. máj. 8. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/49 anonim ***** válasza:
8%
Ebből is látszik, hogy az evolúció egy hazugság. Ha valóban a jobb fennmaradási esély biztosítja a fejlődést, akkor meg kéne magyarázni, hogy mitől biztosít jobb fennmaradási esélyt a C vitamin szintetizálás megszűnése.
2021. máj. 8. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/49 anonim ***** válasza:
91%

Az evolúció nem hazugság. Az marad életben, ami a környezetéhez jobban alkalmazkodik.


Az ember ősei fán élő főemlősök, amik rengeteg növényi eredetű táplálékot fogyasztottak. Ezek a növények tele voltak vitaminokkal köztük c-vitaminnal is. Ha elég c-vitamint viszünk be a szervezetünkbe, akkor minek még előállítani? Sőt, amúgy a c-vitamin túladagolásnak skorbuthoz hasonló tünetei vannak, ami szintén nem előnyös dolog.

2021. máj. 8. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/49 A kérdező kommentje:

#4 A szervezet nyilván nem termelt annyit, hogy skorbutos legyen...


"Az ember ősei fán élő főemlősök, amik rengeteg növényi eredetű táplálékot fogyasztottak."

Én úgy tudom, hogy az ember-elődök főként húst fogyasztottak. Persze ezzel nem mondom azt, hogy nem fogyasztottak egy csomó növényt is, de az, hogy mindenkiből egyszer csak eltűnt a C-vitamin szintetizáló képesség, az kissé science-fictionnek hangzik. Mitől lennének jobb túlélési képességei egy c-vitamint nem szintetizáló egyednek, egy c-vitamint szintetizálónál?

Valljuk be, ez nem tűnik túl logikusnak, ezzel pedig csak azt mondom, hogy vannak olyan tényezők is, amiket jelenleg nem ismerünk.

2021. máj. 8. 20:28
 6/49 anonim ***** válasza:
0%
Kimondta,hogy a szervezet nem tud szintetizálni c-vitamint elő állítani .
2021. máj. 8. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/49 sadam87 ***** válasza:
100%

"Mitől lennének jobb túlélési képességei egy c-vitamint nem szintetizáló egyednek, egy c-vitamint szintetizálónál?"

Semmivel (na jó, lehet minimális energia spórolás, de ha van is, nem hiszem, hogy jelentős). De ha az egyedek elegendő C-vitamint visznek be a táplálékkal, akkor hátránya sincs.

"de az, hogy mindenkiből egyszer csak eltűnt a C-vitamin szintetizáló képesség, az kissé science-fictionnek hangzik."

Senki nem állította, hogy mindenkiből egyszerre eltűnt. Valahogy így történhetett a dolog: a populáció egy egyedében megjelent egy mutáció, ami miatt nem tudott előállítani C vitamint. Mivel a táplálékban is volt elegend, ezért nem érte hátrány emiatt, ilyen szempotnból uyanolyan eséllyel indult, mint a többiek. Vagy azért, mert a többi (ettől független) tulajdonság előnyösebb volt, vagy amiatt mert pusztán szerencséje volt, lettek utódai, akik szintén tovább örökítették a tulajdonságot. Azaz pusztán a véletlenen múlt, hogy ez a tulajdonság elterjedt, amúgy (megfelelő táplálkozás mellett) se nem előnyösebb, se nem hátrányosabb, mint a C vitamin termelés képessége. Ezt nevezik genetikai sodródásnak. Ebben az esetben úgy alakult, hogy pont a C vitamin előállítására való képtelenség terjedt el az egész poptulációban. De nem egyik pillanatról a másikra!

"Én úgy tudom, hogy az ember-elődök főként húst fogyasztottak."

Melyik ember elődök? Mert ez a tulajdonság elég régen terjed el, kb. 60 millió éve, még jóval az ember és az emberszabásúak szétválása előtt!


#3

Ha az evolúciós modellt akarod kritizálni, nem ártana előtte ismerni is...

2021. máj. 8. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/49 anonim ***** válasza:
0%

"Ha az evolúciós modellt akarod kritizálni, nem ártana előtte ismerni is..."


Ismerésnek azt a tippelgetést nevezed, amit te csinálsz?

2021. máj. 8. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/49 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#5


Oh boy, az evolúció csinált már ennél látványosabb “hülyeséget” is mivel nem egy logikusan gondolkodó valami. Amíg egy tulajdonság nem akadályoz a túlélésben és/vagy a szaporodásban addig tud öröklődni, de van ,hogy még a kicsit hátrányos dolgok is gond nélkül tovább öröklődnek.

Emberi példánál maradva az anatómiánk, keringési rendszerünk nem a legalkalmasabb a felegyenesedett járásra s többek közt ezért gyakoriak az öregkori szív és érrendszeri betegségek, visszerek, derék és hátfájdalmak stb. De hát mire ezek jelentkeznek addigra már “le van gyártva” a következő generáció szóval ezek a tulajdonságok tovább öröklődnek.

Vagy ott vannak a vándorló gégeidegek amik megkerülik a szívet mielőtt a helyükre kerülnek amitől kb 2 centire mentek el. Zsiráfban is.

Lehetne még sorolni napestig. Aki érti az evolúció működését az érti ezeket is. Ami a C-vitamint illeti, ahogy mondták az őseink pótolták a táplálékkal szóval senkit nem érintett ennek a tulajdonságnak az eltűnése. Nyilván ez sem úgy volt ,hogy egyik nap még minden kis főemlős tudja szintetizálni másnap meg már senki. Hosszú, generációkon átívelő dolog ez. Hogy érzékeltessen mondjuk a kék szem kb 70.000 éve (?) jelent meg s még most sem általános mindenhol. Ha a C-vitamin szintetizálásának képessége egységesen hiányzik minden emberben akkor az olyan régen veszett el ,hogy azóta a teljes emberiségben elterjed.

2021. máj. 8. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/49 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Az óvilág majmok többsége nem tud C-vitamint szintetizálni. A génjük megvan hozz, de ugyanott van benne egy rontó mutáció, mint az embernél, úgyhogy ez egy szép bizonyíték az evolúcióra. Amúgy a tengerimalac, a denevérek, a madarak egy része is elvesztette ezt a képességét.
2021. máj. 8. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!